Sayfa: 1 ... 4 5 [6]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: 12. Sınıfta Seçilen Seçmeli Coğrafya Dersi  (Okunma Sayısı 39488 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
erten
VIP Üye

Performans: 14
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #75 : 30 Eylül 2009, 21:13:22 »

Bu seçmeli ders hikayesi;yıl sonunu bulacak,kimse açıklama yapmıyor.En büyük aksaklıkta son çıkan
haftalık ders proğramlarının en altında AÇIKLAMAR bölümünde COĞRAFYA ders saatini(1-3),BANA GÖRE
(2-4) yazılmalıydı.4saatlik alan dersi Coğrafyanın yanına 1,2,3 saat seçmeli coğrafya çok yersiz ve mevzaata uygun değil.
zere
Uzman Üye

Performans: 43
Çevrimdışı Çevrimdışı

Güzel Günler Göreceğiz Çocuklar

« Yanıtla #76 : 30 Eylül 2009, 22:00:30 »

11.sınıfta cografya secen bir fen ogrencisi 12.sınıfta secemz gibi bir sonuca varılmıs. Bence bu yanlış 11.sınıf cografya dersini secen bir ogrenci bir sonraki yıl 12.sınıf dersini de secebilir.
Hazırlık, 9, 10, 11 ve 12. sınıflara ait seçmeli dersler çizelgesinde yer alan aynı derslerden herhangi birini bir önceki sınıfta okuyan öğrenci bir sonraki sınıfta aynı dersi alamaz. Bir önceki sınıfta aldığı dersin tamamlayıcısı olan dersi veya derslerden herhangi birini seçip okuyabilir. denilmekte açıklamalarda yani 11.sınıf cografya dersi ile 12.sınıf cografya dersi aynı ders degildir bir onceki dersin tamamlayıcısıdır. Bundan dolayı cografya dersini bir defa secebilir gibi bir zorunluluk yok.
erdal49
Deneyimli Üye

Performans: 5
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #77 : 01 Ekim 2009, 13:35:06 »

Arkadaşlar bu kargaşayı iyi analiz ederek ne yapılacağını iyi bilen arkadaşlar yıllık plan örneklerini yapıp yayınlarlarsa çok iyi olur.Yoksa konunun uzaması senesonunu bulacak.Teşekkürler ve saygılar...
EGEHAN
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #78 : 01 Ekim 2009, 13:57:16 »

arkadaşlar tm ve sözel alanlarında kaçıncı sınıf olursa olsun seçmeli coğrafya dersi yokmuş.alandersi olduğu için.bunu ttk uzmanı olan sayın Sevil Sarı hocam coğrafya grubuna yazdığı maillerde ısrarla belirtiyor.ben de bunun üzerine 12 tm lerde 1 saat seçilen coğrafya dersini iptal ettirdim.bunun yanında 2005 de değişen programın dışında birşey okutulamaz.yani ülkler coğrfyası fiziki coğrafya gibi dersler artık yok.tm ve sözel alanı dışındaki sınıflar seçmeli coğrafya seçebiliyorlar.
erdal49
Deneyimli Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #79 : 01 Ekim 2009, 19:21:07 »

Bizde 10 tm sınıfına 1 saat, 12 sosyal sınıfına 3 saat ve 12 dil sınıfına 3 saat seçmeli coğrafya dersi konuldu.Fen sınıflarına seçilmedi.Gerekçe ise tüm alanlardaki öğrenciler için ortak ders olan dil ve anlatım dersinin talim terbiye kurulunca tekrar seçmeli ders olarak belirtilmesini gösteriyorlar.Talim terbiye kurulu kararının zorunlu olmamakla beraber fen ve dil sınıflarındaki öğrencilerin seçmeli coğrafya dersi almalarının önünü açmak için bu yönetmeliği yayınlamışlardır deniliyor.En azından bizim idareciler bu şekilde yorumladı ve program değiştirilmedi.Değerli yorumlarınıza sunuyorum.Saygılar...
abisal
Uzman Üye

Performans: 102
Çevrimdışı Çevrimdışı

Hayat Beynimizdeki Bulmacayı Doldurma Çabasıdır...

« Yanıtla #80 : 02 Ekim 2009, 09:14:39 »

11ve 12 .fen sınıflarında o yılki konuları anlatırsak fen grupları 9 ve 10. sınıf konularından ygs  de sorumlu olduğundan hiç işlerine yaramaz bence ,müfredat işleniyor gibi yazilıp 9ve 10 işlenilmeli yanılıyorsam düzeltin lütfen
yazılı ve not la değerlendirme yi nasıl yapacağız o halde...
müfredat a göre yaparsak, zayıf, notu nasıl vereceğiz...
işin ciddiyeti kalmaz bence...
u.anadolu
Yeni üye
*

Performans: 40
Çevrimdışı Çevrimdışı

Ahmet ÖZTÜRK

« Yanıtla #81 : 02 Ekim 2009, 20:00:47 »

arkadaşlar bence 9 ve 10 konuları özellikjle bölüm 1 konuları seçilip bir plan oluşturulmalı.
SİNAN
Yeni üye
*

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #82 : 03 Ekim 2009, 08:08:47 »

ARKADAŞLAR ACİL YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK SEVİNİRİM!!!

ben fen lisesinde görev yapıyorum. 12. sınıflara seçmeli ders coğrafya (haftada 1 saat) konmuş. öğrenciler en son 9. sınıfta coğrafya görmüşlerdi. bakanlık 10. sınıf coğrafya kitabını göndfermiş. şimdi ben 10. sınıf müfredatını mı işleyecem ?
ACİL YORUMLARINIZI BEKLİYORUM ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDİYORUM .
özgür
Yeni üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #83 : 04 Ekim 2009, 20:45:12 »

arkadaşlar bizde de fen sınıflarına 1 er saat seçmeli coğrafya konulmuş.ben sadece ygs konularına uygun plan yapıp işleyeyim diyorum.ama bazı arkadaşlar 12 tm müfredatını işlemelisin diyorlar.o müfredatı işlersem fen lere bir yararı olmayacak ygs konularını işlesem yazılıları nasıl yapacağım.şaşırdım kaldım.bunu birşeyler yapıp acil sonuçlandırmamız lazım.Ankarada olan arkadaşlar bakanlıktan öğrenemez mi?ben bakanlığı arayacağım,kesin bir sonuç alan olursa lütfen hemen paylaşalım.

coğrafyacı olunmaz,coğrafyacı doğulur...
selmaaraz
Uzman Üye

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #84 : 05 Ekim 2009, 07:37:35 »

arkadaşlar ben özel okulda çalışıyorum.bizde de 12 fen sınıflarına 3 saat seçmeli coğrafya dersi verildi. planını da YGSye göre hazırlayın dedi. zümre olarak 9. sınıf konularını ve birkaç 10. sınıf konusunu harmanlayıp bir plan hazırladı. bununla ilgili zümre kararı aldık.dersleri buna göre anlatıyor diğer öğretmen arkadaşım.sınavı da aynı konulardan yapacak.12.sınıf müfredatını dikkate almadık.
harunst86
Yeni üye
*

Performans: 9
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #85 : 07 Ekim 2009, 10:38:01 »

Arkadaşlar bende  çok programlı bir lisedeyim. 11. sınıf çocuk gelişimi ve bilgisyar bölümlerine seçmeli coğrafya dersi kondu. benimde kafam karıştı plan olarak ne yapacağım.Program kitabında seçmeli coğrafya ile ilgili kazanımları mı uygulayacağım? bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkürler.
akkoyunhaci
Yeni üye
*

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #86 : 07 Ekim 2009, 11:41:02 »

ben de kız teknik ve kız meslek lisesinde görev yapmaktayım. bu yıl 11. ve 12. sınıflarda seçmeli coğrafya 2 saat olarak verildi. tekstil bölümü öğrencilerine. şimdi biz seçmeli 11. ve 12. sınıf konularını/kazanımlarını mı vereceğiz. yoksa ygs-lys sınavlarına yönelikmi plan yapmalıyız. uygulamaları neye göre yapmalıyız. buna tam bir açıklama gelecekmi bu değişiklikleri bir yönetmelikle değiştiren bakanlık buna bir açıklama getirmeyecek mi? bu konuda  Ankarada bakanlığa yakın arkadaşlar yüz yüze görüşerek bizleride aydınlatsalar iyi olacak. sayısalcı bir öğrenci seçmeli olarak aldığı 11. veya 12. sınıf coğrafya konularını nerede yapacak. bu konular ygs de sorulacakmı anladığıma göre ygs de sorulmayacak lgs de sorulacak. o zaman 11. ve 12. sınıf coğrafya konularından sorumlu olmayacak öğrenciler neden bu dersi alsınlar ki. her şeyimiz bu sınavlara endeksli değilmi. bunlara en kısa zaman da açıklık gelirse iyi olacak.
yumut81
Sürekli Üye

Performans: 8
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #87 : 07 Ekim 2009, 19:24:47 »

Arkadaşlar bizim genel liselerle anadolu liselerinin türkçe-matematik ve sosyal alanlarında okutacağımız seçmeli coğrafya dersi yok.Seçmeli coğrafya dersi sadece fen liselerinin 10-11-12. sınıflarına,genel liselerin fen sınıflarına (11 fen ve 12 fen) ile  meslek bölümlerinin 11. ve 12. sınıflarına konulabiliyor.Ama tm ve sosyal sınıflarına seçmeli coğrafya koymak yönetmeliğe ve 2005 tarihli yeni coğrafya öğretim programına aykırı.Çünkü tm ve sosyallerde coğrafya 9,10,11 ve 12 dersleri zaten alan veya ortak ders olarak var.Mesela fen sınıflarına (11 ya da 12 fen)1 saat coğrafya konulduyda örneğin 11 fen  o zaman coğrafya 11 kazanımlarını haftada bir saat olacak şekilde zümre öğretmenleri hazırlayacak.
yumut81
Sürekli Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #88 : 07 Ekim 2009, 19:30:30 »

Bizde 10 tm sınıfına 1 saat, 12 sosyal sınıfına 3 saat ve 12 dil sınıfına 3 saat seçmeli coğrafya dersi konuldu.Fen sınıflarına seçilmedi.Gerekçe ise tüm alanlardaki öğrenciler için ortak ders olan dil ve anlatım dersinin talim terbiye kurulunca tekrar seçmeli ders olarak belirtilmesini gösteriyorlar.Talim terbiye kurulu kararının zorunlu olmamakla beraber fen ve dil sınıflarındaki öğrencilerin seçmeli coğrafya dersi almalarının önünü açmak için bu yönetmeliği yayınlamışlardır deniliyor.En azından bizim idareciler bu şekilde yorumladı ve program değiştirilmedi.Değerli yorumlarınıza sunuyorum.Saygılar...
Hocam aynı yanlışı çalıştıgım okul idaresi de yaptı.tm ve sosyal sınıflarına seçemeli coğrafya konuldu.Ama bu yönetmeliğe ve 2005 te değişen lise coğrafya öğretim programına aykırı.O kadar itiraz ettim en sonunda ikna ettim hafyata bizim program değişecek ben seçmeli coğrafya yerine 12 sosyal ve tm sınıflarına bilgi kuramı dersi koyduracağım.Bu ders sınavla da değerlendirilmiyor (bende deftere bilgi kuramı dersinin konularını yazacam ama ygs ve lys konularını işleyeceğim).Siz okul müdürünüzle konuşun ve tm ile sosyallerdeki seçmeli coğrafyalar yerine başka bir ders seçin.
yumut81
Sürekli Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #89 : 07 Ekim 2009, 19:32:39 »

Lütfen Bu Yazıyı Okuyun

SEÇMELİ COĞRAFYA DERSLERİ

•  SEÇMELİ  COĞRAFYA (1-3) : SOSYAL BİLİMLER LİSESİ,  LİSELERİN SOSYAL ALANLARI  VE  TÜRKÇE – MATEMATİK ALANLARI  HARİÇ ORTAK DERSLER VE ALAN DERSLERİ DIŞINDA KALAN  COĞRAFYA DERSLERİ   SEÇMELİ DERS OLARAK OKUTULUR.

LİSELERDE VE ALANLARINDA   COĞRAFYA DERSİNİN SEÇMELİ   DERS OLARAK UYGULANABİLECEĞİ SINIFLAR 

Fen lisesi :  10. sınıf   11. sınıf ve  12. sınıflarında,

Liselerin Fen Bilimleri alanı : 11.sınıf  ve  12. sınıflarında,

Meslek Liseleri ve Anadolu Meslek lisesi  : 11.sınıf  ve 12. sınıf larında,

Anadolu Öğretmen lisesi   Fen alanı :  11. sınıf   ve 12. sınıflarında, 

Liselerin Yabancı Dil Alanı : 11. sınıf  ve 12. sınıflarında,

İmam Hatip lisesi : 10. sınf, 11. sınıf ve  12. sınıflarında,

Yabancı Uyruklu Öğr. İçin İmam Hat. Lisesi : 10. 11. ve 12 sınıflarında,

NOT:

Her sınıf için kendine ait olan Coğrafya ders programı uygulanır. 9. sınıfta 9. sınıf  Coğrafya ders programı, 10. sınıfta  10. sınıf Coğrafya ders programı, 11. sınıfta 11. sınıf Coğrafya ders programı ve    12. sınıfta da 12. sınıf Coğrafya ders programı uygulanır .
 Bunun aksi olduğu durumlarda ise;  11. sınıfta Coğrafya dersi seçilmeyip  12. sınıfta Coğrafya dersi seçilmişse  Bu durumda  12. sınıfta 11. sınıf coğrafya programını uygulamak mantıklı olur. 

•Liselerin Sosyal Bilimler Alanlarında: Coğrafya dersleri seçmeli olarak okutulamaz.
( 9.10.11. ve 12. sınıf coğrafya ders programları kesinlikle seçilemez).  Coğrafya dersleri  bu alanda Ortak ve Alan dersleri olarak okutulmaktadır. Bu nedenle seçmeli dersler,  Coğrafya dışındaki derslerden seçilir.

• Liselerin Türkçe Matematik Alanlarında: Coğrafya dersi seçmeli ders olarak okutulamaz. (  Bu alanda 9.10.11. ve 12. sınıf coğrafya ders programları kesinlikle
seçilemez.)   Coğrafya dersleri  bu alanda Ortak ve Alan dersleri  olarak okutulduğundan  seçmeli dersler, Coğrafya dışındaki derslerden seçilir.

Sosyal Bilimler Liselerinde Coğrafya dersleri seçmeli ders olarak okutulamaz.
 ( 9.10.11. ve 12. sınıf coğrafya ders programları kesinlikle seçilemez). 9.10.11. ve 12. sınıflarda Coğrafya dersleri  ortak dersler ve alan dersleri arasında zorunlu olarak okutulduğundan bu alanda  Seçmeli Dersler Coğrafya dersleri dışındaki diğer derslerden seçilir.

•Fen Liselerinin:  10.11.12. sınıflarında  Coğrafya dersleri seçmeli ders olarak okutulur.  10.11.ve 12. sınıflardan herhangi birinde ortak dersler arasında zorunlu olarak uygulanan 9. sınıf Coğrafya programı  kesinlikle seçmeli ders olarak uygulanamaz.

•Liselerin Fen Bilimleri Alanında:  Coğrafya  dersi  11. ve 12. sınıflarında seçmeli olarak okutulur.   9. ve 10 sınıfta Coğrafya dersleri  ortak dersler arasında zorunlu olarak uygulanmaktadır. Bu nedenle 11. ve 12. sınıflarda 9. ve 10. sınıf Coğrafya Programını kesinlikle uygulanamaz.

• Sağlık Meslek Liselerinde : 11. ve12. sınıflarında  Coğrafya dersleri seçmeli ders olarak uygulanabilir.  Sözü edilen bu sınıflarda, kesinlikle  9 ve 10. sınıf Coğrafya ders programı seçmeli ders olarak  uygulanamaz.

• Anadolu Öğretmen Liselerinin Yabancı Dil  Alanı  ve Fen Bilimleri Alanı: 11. ve 12. sınıflarında Coğrafya dersi seçmeli olarak uygulabilir. Sözü edilen bu alanlarda , kesinlikle  9. ve 10. sınıf Coğrafya ders programı seçmeli  ders olarak uygulanamaz.

•Hazırlık sınıfı bulunan Anadolu Liselerinin Yabancı Dil Alanı  : : 11.ve 12. sınıflarında Coğrafya dersleri  seçmeli  ders  olarak uygulanabilir. Kesinlikle   sözü edilen bu sınıflarda,  9. ve 10. sınıf Coğrafya ders programları seçmeli  ders olarak uygulanamaz.

Meslek liselerinde : 11.ve 12. sınıflarında Coğrafya dersleri  seçmeli  ders  olarak uygulanabilir. Kesinlikle   sözü edilen bu sınıflarda,  9. ve 10. sınıf Coğrafya ders programları seçmeli  ders olarak uygulanamaz.

Not:                                                                                                                           

1. Liselerin her hangi bir alanında ortak dersler ve alan dersleri arasında okutulan Coğrafya dersleri aynı alanlarda kesinlikle seçmeli ders olarak seçilemez.

2.  11. ve 12. sınıflarda seçmeli Coğrafya dersi alınmışsa  bu sınıflarda kesinlikle  alan dersleri ve ortak dersler arasında zorunlu olarak okutulan  9. sınıf ve 10. sınıf Coğrafya Ders Programları   uygulatılamaz.

3.  Seçmeli dersler için Coğrafya öğretmenlerinin yeni bir program yapma durumu söz konusu olamaz. 9. 10. 11. ve 12. sınıflar için Talim ve Terbiye Kurulu’nun 14.07. 2005 tarih ve 198  Sayılı Kararı ile Coğrafya Öğretim programı aşamalı olarak uygulamaya konulmuştur. 2008 yılından itibaren Bir önceki Coğrafya Öğretim Programı yürürlükten kalkmıştır. Bu nedenle Bu programdan başka program uygulanamaz.   

4. 1 veya 2 saatlik Seçmeli Coğrafya Dersleri için   Coğrafya  Öğretim Programının 72. sayfasındaki öğrenme alanlarına ait kazanımlardan oluşan programlardan yararlanılır. 3 veya 4 saatlik (İmam Hatip gibi bazı liseler 4 saatlik seçmeli Coğrafya programı uygulamaktadır) seçmeli Coğrafya Dersleri için  11. ve 12. sınıf Coğrafya Ders Programları uygulanır.

Sevil SARI
                                                                                                     TTKB   Krl. Uzm.
Sayfa: 1 ... 4 5 [6]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic