Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: 12. sınıf kitabı yanlış bilgi.  (Okunma Sayısı 3606 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
coğrafyacı35
Üye
**

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 25 Nisan 2011, 14:30:36 »

12. sınıf coğrafya kitabında Küresel ve Bölgesel Örgütler içerisinde verilen NATO konusunda Türkiye ile  ilgili yanlış bir bilgi var. Türkiye nin NATO'ya üye olduktan sonra anlaşma çerçevesinde Kore ye asker gönderdiği yazıyor. Ancak doğru olan bu değil. Daha önce asker gönderiyor koreye bunun sonrasında NATO ya üye oluyor.

taşı delen suyun gücü değil sürekliliğidir.
andromeda
Sürekli Üye

Performans: 7
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 28 Nisan 2011, 20:06:17 »

ben de öyle biliyorum ve öğrencilere öyle anlatıyorum bunu tali terbiyeye bildirmek gerk.
hulyahulya
Üye
**

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 29 Nisan 2011, 09:21:45 »

ben yine indiremedim yinede teşekkürler...daha kolay bir indirme olamaz mı
ahmet_korkmaz52
Sürekli Üye

Performans: 19
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 29 Nisan 2011, 18:28:48 »

Hocam bende aynı şeyi dersim esnasında öğrencilerime söyledim.Türkiye Koreye askeri Birleşmiş Milletler çatısı altında göndermişti.Kore ye askeri müdahaleyi BM yapmıştı.B.M Genel Sekreteri 28 Haziran 1950'de bütün üye devletlere Konseyin 27 Haziran 1950 tarihli kararını bildirdi ve üye devletleri Kore’ye yardıma çağırdı. Bu çağrıya 22 ülke olumlu cevap vermiştir. Bu ülkelerden bazıları askeri yardımda bulunurken bazıları da askeri teçhizat yardımında bulunmuştur. Askeri yardımda bulunan ülkelerden birisi de Türkiye’dir. Türk Tugayı 25 Eylül 1950’de ilk kafilesini İskenderun’dan yola çıkarmış ve 16 Ekim’de Kore topraklarına ayak basmıştır. Tugay Teagu şehrine yerleşmiş 20 Kasım’dan itibaren de ilk muharebelerinin olacağı Kunuri bölgesine geçmiştir. Kunuri’de o kadar çok şiddetli bir soğuk vardır ki donmamak için askerler bulundukları yerlerde tepinmekte ileri geri koşmaktadırlar.28 Kasım sabaha karşı başlayan Kunuri muharebesi üç gün üç gece aralıksız sürecekti.Türk Tugayı Kunuri’de altı Çin tümeni tarafından çevrilmiştir.Dört tarafı çevrilen bir birliğin kurtulduğunu tarih yazmıyor.Tugay Komutanı General Tahsin Yazıcı’nın: “Çemberi yardık, cepheye ekmek gönderin, görev verin.” Telsiz bildirisi, dünya basınında ve radyolarında büyük yankı yapmıştı.Ayrıca Türk ordusu Sunchon Boğazı’nı koruyarak B.M Ordusu’nu imha olmaktan kurtarmıştır.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic