Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: 12. sınıf 1. ünite çoktan seçmeli ve boşluk doldurma sorularının cevapları  (Okunma Sayısı 56229 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
karayel
VIP Üye

Performans: 507
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 19 Eylül 2008, 11:48:33 »

Sayın arkadaşlarım eyüp hocamın verdiği soruların cevaplarını üstünkörü vermeye çalıştım birkaç soruyu cevaplarken çelişkiye düştüm sizde kontrol edip yardımcı olursanız sevinirim.

Çoktan seçmeli sorular

1. Aşağıdakilerden hangisi küresel ısınmaya bağlı olarak yaşanabilecek olaylar arasında gösterilemez?

A) Deniz seviyesinin yükselmesi     B) Buzulların erimesi    *C) Volkanik olayların artması
D) Erozyonun şiddetlenmesi       E) Havada bulunan gazların oranının değişmesi

2. Aşağıdakilerin hangisi doğada meydana gelen ekstrem durumların oluşumunda etkili değildir?

A) Yüksek ve düşük sıcaklıklar   B) Volkanlar ve depremler   *C) Güneş ışınlarının geliş açısı
D) Şiddetli rüzgarlar    E) Aşırı yağışlar

3, Aşağıdakilerden hangisi ekstrem değerlere sahip olan bir deprem esnasında doğada görülebilecek olaylardan değildir?

A) Akarsu yataklarının değişmesi    B) Heyelanlar    *C) Aşırı yağışlar   
D) Beşeri yapıların yıkılması veya yer değiştirmesi    E) Kıyı şeridinin değişmesi

4. Aşağıdakilerden hangisi volkanizma sonucu meydana gelen değişimlerden biri değildir?

A) Sülfür gazını artması    *B) Yeni madenlerin oluşması   C) İklimlerin değişmesi
D) Karbondioksit gazının artması   E) Etkili olduğu bölgede ekosistemde değişimlerin görülmesi   

5. Aşağıdakilerden hangisi Tropikal rüzgarların en fazla zarara yol açtığı ülkelerden biridir?

*A) Meksika   B) Uruguay   C) İtalya   D) Suudi Arabistan   E) Fas

6. Yaşanması muhtemel bir kuraklıktan  aşağıdaki ülkelerden hangisinin en az etkilenmesi beklenir?

A) Türkiye   B) Fransa   C) Suriye   D) Çad   *E) Kanada

7. Manş Tüneli ile hangi iki Avrupa ülkesi arasında doğrudan demir yolu ve kara yolu bağlantısı sağlanmıştır?

A) İspanya-Portekiz   B) Norveç-Finlandiya   *C) İngiltere-Fransa
D) Almanya-Avusturya   E) İsveç-Hollanda

8. Toprakların büyük kısmı deniz seviyesinin altında olduğu için taşkınlara karşı doğal ve yapay setlerden oluşan bir savunma sitemi ile korunmakta olan ülke aşağıdakilerden hangisidir?

A) Çin   B) Almanya   *C) Hollanda   D) Danimarka   E) Fransa

9. Aşağıdaki ülkelerden hangisi yüz ölçümünün büyüklüğüne bağlı olarak ülkenin güneyinde bulunan yer altı sularını kuzeyindeki geniş düzlüklere ulaştırmak için büyük sulama projesini geliştirmiştir?

A) İtalya   *B) Libya   C) Suriye   D) Ukrayna   E) Hindistan

10. Aşağıdaki seçeneklerden hangisi büyük depremler sonucu meydana gelen doğal olaylardan biri değildir?

A) Tsunami   B) Akarsu yataklarının değişmesi   C) Kütle hareketleri
D) Göl oluşumu    *E) Şiddetli yağışların oluşumu

11. Aşağıdakilerden hangisi klimatik kökenli ekstrem olaylardan biri değildir?

A) Aşırı sıcaklık   * B) Tsunami    C) Rüzgarlar   D) Fırtınalar   E) Aşırı yağışlar

12. Aşağıdaki ekonomik faaliyet türlerin hangisinde, insanın doğa sistemlerine müdahalesi azdır?

A) Sanayi   B) Tarım   C)  Madencilik   D) Ulaşım   *E) Turizm

13. Aşağıdaki bölgelerin hangisinde tropikal fırtınalar etkili değildir?

A) Meksika Körfezi   B) Bengal Körfezi   *C) Adriyatik kıyıları 
D) Kaliforniya    E) Güneydoğu Asya

Boşluk doldurmalı sorular

1. Okyanus diplerinde deprem ve volkanizma sonucu tsunami oluşur.
2. Yıkıcı etkisi en fazla olan rüzgar türü kasırga
3. Karbondioksit, metan, diazot monoksit gazları dünyaya ulaşan ışınımın yalıtılması ve atmosferdeki ışınımın soğutulması arasında bir denge oluşturur.
4. Büyük volkanik püskürmeler sonucunda yeryüzünde sıcaklık değerlerinde büyük deşişimler oluşur.
5. Avrupa’daki pek çok bitkinin son 50 yıl içinde çiçek açma ve yaprak dökme dönemlerindeki sürelerin değişmesinin nedeni iklimlerin değişmesidir,(küresel ısınma).
6. Tsunami sonucu kıyı çizgisinde değişim meydana gelir.
7. Yangınlarda artma, su seviyesinde ve tarımsal ürünlerde azalma küresel ısınma sonucu meydana gelir.
8. Küresel ısınmaya bağlı hava sıcaklığının yükselmesinin doğal sistemler üzerinde en önemli etkisi kuraklıktır.
nilocan
Yeni üye
*

Performans: 24
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 19 Eylül 2008, 12:06:00 »

sayın hocam boşluk doldurma sorularından ilkinin tsunami olması gerekmezmi
nilocan
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 19 Eylül 2008, 12:10:32 »

4. sorudaki boşluğa 'artış' kelimesi gelmeli
ayrıca 8. soruda dabuzulların erimesi,iklim değişmesi ve kuraklık olmalı hatam varsa kusura bakmayın yinedecevaplarınız için tşk
karayel
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 19 Eylül 2008, 12:14:14 »

sayın hocam boşluk doldurma sorularından ilkinin tsunami olması gerekmezmi
sayın hocam okyanus dibi diyor ya soru kökünde hata var yada tam olarak istediğini anlayamadım.
karayel
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 19 Eylül 2008, 12:16:34 »

4. sorudaki boşluğa 'artış' kelimesi gelmeli
ayrıca 8. soruda dabuzulların erimesi,iklim değişmesi ve kuraklık olmalı hatam varsa kusura bakmayın yinedecevaplarınız için tşk

Sayın arkadaşım soru köklerini daha dikkatli okumanızı tavsiye ederim.
nilocan
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 19 Eylül 2008, 12:39:48 »

12. sınıf programında levhalardan  ve okyanus diplerinde oluşan olaylardan bahsetmiyoruz tsunami konusunda sf 6 geçen açıklamalara göre boşluğa tsunami kelimesi gelmeli
Mustafa NAZ
Genel Moderator

Performans: 1921
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 19 Eylül 2008, 13:33:04 »

12. sınıf programında levhalardan  ve okyanus diplerinde oluşan olaylardan bahsetmiyoruz tsunami konusunda sf 6 geçen açıklamalara göre boşluğa tsunami kelimesi gelmeli
Haklısınız hocam çözümleri öğrencilerin yapacağı tarafından düşünürsek kitap takip edilmeli.Kitaba göre de bu boşluğa ''tsunami'' gelmeli.(Karayel öğretmenimede teşekkürler paylaşımı için).

Tarsus Cengiz Topel Anadolu Lisesi
Baaki
VIP Üye

Performans: 73
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 19 Eylül 2008, 15:51:46 »

Karayel hocama teşekkürler, ellerinize sağlık hocam... Fakat testte 4. sorunun cevabı B yerine C olmasın? Volkanik sahalarda maden cevherlerinin varlığından bahsetmiyor muyuz hep?
SEDATOYKU
VIP Üye

Performans: 226
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 19 Eylül 2008, 16:37:49 »

Boşluk doldurma sorularının 7. sorusunda boşluğa  "kuraklık" gelmeli sanırım.
SEDATOYKU
VIP Üye

Performans: 226
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 19 Eylül 2008, 16:45:24 »

boşluk doldurma sorularından 4. sorudaki boşluğa " düşüşler/azalmalar" gelmeli.
SEDATOYKU
Mustafa NAZ
Genel Moderator

Performans: 1921
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 20 Eylül 2008, 15:05:58 »

Karayel hocama teşekkürler, ellerinize sağlık hocam... Fakat testte 4. sorunun cevabı B yerine C olmasın? Volkanik sahalarda maden cevherlerinin varlığından bahsetmiyor muyuz hep?
[/quot
Boşluk doldurma sorularının 7. sorusunda boşluğa  "kuraklık" gelmeli sanırım.
[/quot
boşluk doldurma sorularından 4. sorudaki boşluğa " düşüşler/azalmalar" gelmeli.
SEDATOYKU
e]e]

Düzeltmeler için teşekkürler bende aynılarını düşünüyorum.

Tarsus Cengiz Topel Anadolu Lisesi
salp
VIP Üye

Performans: 815
Çevrimdışı Çevrimdışı

süleyman çelebi anadolu lisesi

« Yanıtla #11 : 20 Eylül 2008, 17:54:24 »

İŞ kitaptaki soruları çözüme kadar geldi teşekürler hocam
güneş28
Yeni Üye
*

Performans: 8
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 20 Eylül 2008, 19:05:26 »

karayel hocama teşekurler ilettım ancak bende fikrimce boşluk doldurmalarda 1.sorunun cevabının kırıklar oldugunu düşünüyorum çünkü tsunamiler yüzeyde bu kırılmalar kaymalar vs ler sonucu olusuyor kitapta zaten tsunami tanımı yapılırken bence eksik hatalı tanım yapılmıs.dibi dendiği için kırıklar kaymalar gelmeli.bır de volkanik püskürmeler sonucu bence düşme degil artış olur sıcaklıkta.yine volkanizma sonucu değişim değil sorusuda maden olusumu olur çünkü iç dıs püskürük kayaclar konusunu işlerken anlamıyormuyuz bu olusumları
karayel
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 20 Eylül 2008, 22:21:27 »

karayel hocama teşekurler ilettım ancak bende fikrimce boşluk doldurmalarda 1.sorunun cevabının kırıklar oldugunu düşünüyorum çünkü tsunamiler yüzeyde bu kırılmalar kaymalar vs ler sonucu olusuyor kitapta zaten tsunami tanımı yapılırken bence eksik hatalı tanım yapılmıs.dibi dendiği için kırıklar kaymalar gelmeli.bır de volkanik püskürmeler sonucu bence düşme degil artış olur sıcaklıkta.yine volkanizma sonucu değişim değil sorusuda maden olusumu olur çünkü iç dıs püskürük kayaclar konusunu işlerken anlamıyormuyuz bu olusumları

Sayın hocam ben tartışma başlatmak istemediğim için konuyu irdeleme gereği duymadım.aslında dediğiniz gibi 1. sorunun cevabı soru köküne dikkat edilirse tsunami olmaz zaten bende farklı bir cevap yazmıştım ancak arkadaşlar sorulmak istenen ve kitapta verilen bilgilere göre tsunami olmalıdır dediler bende değiştirdim. Ancak volkanik püskürme sonucu ilk anda hava sıcaklığı artsa da sonrasında gaz ve toz bulutu güneş ışınlarının dünyaya gelmesini engeller ve hava sıcaklığında kısa ya da uzun süreli düşüşler meydana gelir. bu yüzden cevabın değişim olarak verilmesinde fayda görüyorum. bu cevap düşüş ve artışıda kapsar.
delfin
Deneyimli Üye

Performans: 33
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 22 Eylül 2008, 20:51:05 »

bende sınıfta karayel hocamın verdiği gibi cevaplamıştım..
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic