Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: 11. sınıflarla ilgili şu soruyu inceleyebilir misiniz?  (Okunma Sayısı 6257 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
kontinental
VIP Üye

Performans: 164
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 15 Mart 2010, 16:49:01 »

Kararsız kaldığım bir soru.

bakı1453
VIP Üye

Performans: 62
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 15 Mart 2010, 17:08:53 »

Cevap D şıkkı olmalı.Ders kitabında 14.sayfada en alttaki paragrafta da konu ile ilgili açaıklamalar var.

Medeniyet söküp atmaksa baştaki bağı,
Sizden daha medeni Afrika yamyamları.
Eğer medeniyet açmaksa bedeni,
Desenize hayvanlar sizden daha medeni. M.AKİF ERSOY
kontinental
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 15 Mart 2010, 17:13:43 »

Cevap D şıkkı olmalı.Ders kitabında 14.sayfada en alttaki paragrafta da konu ile ilgili açaıklamalar var.

Açıkçası hocam ben de C veya D olacağını düşündüm.
Ancak verimli tarım alanları ifadesinde tam olarak emin olamadım.
Verimli tarım alanları, canlı çeşitliliğinin fazla olmasına neden olamaz mı diye düşündüm?
obsidyen
Üye
**

Performans: 12
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 15 Mart 2010, 17:19:21 »

arkadaşlar cevap c şıkkı çünkü deltalık araziler mineral madde yönünden zengindir ve burada deltanın oluşum koşullarınıda göz önünde bulundurmamız gerekirki akış hızı az oldu için delta oluşmuş ve deltalık yerde mineral made zengi  olunca bitki türü çeşidi zengin olmakta dolasıyla doğal koşullar etkili beşeri koşullar etkili değil  CEVAP C
bakı1453
VIP Üye

Performans: 62
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 15 Mart 2010, 17:23:18 »

Obsidyen hocam siz cevap yazarken ben de şunu yazıyordum.
Hocam sorudan anladığım kadarıyla ovadaki değil,akarsuyun döküldüğü yerdeki suyun içindeki canlıları kastediyor olmalı.Ancak ifadede bir yanlışlık var (delta ovalarının olduğu yerler).Yani ifade net değil ama kastedilen sudaki canlı çeşitliliği olmalı.Bu durumda da toprakların verimli olması sudaki canlıları etkilemez.

Kastedilen ova ise c şıkkı doğru

Medeniyet söküp atmaksa baştaki bağı,
Sizden daha medeni Afrika yamyamları.
Eğer medeniyet açmaksa bedeni,
Desenize hayvanlar sizden daha medeni. M.AKİF ERSOY
kontinental
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 15 Mart 2010, 19:05:22 »

Obsidyen hocam siz cevap yazarken ben de şunu yazıyordum.
Hocam sorudan anladığım kadarıyla ovadaki değil,akarsuyun döküldüğü yerdeki suyun içindeki canlıları kastediyor olmalı.Ancak ifadede bir yanlışlık var (delta ovalarının olduğu yerler).Yani ifade net değil ama kastedilen sudaki canlı çeşitliliği olmalı.Bu durumda da toprakların verimli olması sudaki canlıları etkilemez.

Kastedilen ova ise c şıkkı doğru

Hocam ancak sizin de belirttiğiniz gibi  "....delta ovalarının olduğu yerler canlı türü bakımından zengindir." denmiş soruda. Sadece sulardaki canlı çeşitliliğini sormamış bence.
kt
VIP Üye

Performans: 649
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 15 Mart 2010, 21:06:19 »

arkadaşlar cevap c şıkkı çünkü deltalık araziler mineral madde yönünden zengindir ve burada deltanın oluşum koşullarınıda göz önünde bulundurmamız gerekirki akış hızı az oldu için delta oluşmuş ve deltalık yerde mineral made zengi  olunca bitki türü çeşidi zengin olmakta dolasıyla doğal koşullar etkili beşeri koşullar etkili değil  CEVAP C

Dünyayı güzellik kurtaracak...
Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #7 : 15 Mart 2010, 21:10:37 »

C şıkının doğru seçenek olduğuna katılıyorum...

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
serefakar
Uzman Üye

Performans: 15
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 15 Mart 2010, 21:33:43 »

Toprağın besin maddesi bakımından zengin olması, o bölgede canlı türünün zengin olmasını ve tarım alanlarının verimli olmasını sağlar. canlı türlerinin zengin olması ve tarım alanlarının verimli olması birbirlerinin nedeni değil her ikisi de delta ovasının bir sonucur.

YOLCUYUZ ŞU CİHANDA SILA BABIMIZ MAKBER
SONSUZA GİDEN YOLDA BIKMADAN BİZİ BEKLER..

Fatih Anadolu Lisesi/Afyonkarahisar
Şeref AKAR
kontinental
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 15 Mart 2010, 21:40:35 »

arkadaşlar cevap c şıkkı çünkü deltalık araziler mineral madde yönünden zengindir ve burada deltanın oluşum koşullarınıda göz önünde bulundurmamız gerekirki akış hızı az oldu için delta oluşmuş ve deltalık yerde mineral made zengi  olunca bitki türü çeşidi zengin olmakta dolasıyla doğal koşullar etkili beşeri koşullar etkili değil  CEVAP C

II. maddedeki verimli tarım alanları olması ifadesini biraz daha açabilir misiniz?
Yani verimli tarım alanları oluşu canlı çeşitliliğini nasıl artırıyor?
Veya orada tarım yapıldığı için, oradaki zararlılarla mücadele ve tek tip bitki yetiştirilmesi canlı çeşitliliği azaltması beklenemez mi?
Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #10 : 15 Mart 2010, 21:50:47 »

II. maddedeki verimli tarım alanları olması ifadesini biraz daha açabilir misiniz?
Yani verimli tarım alanları oluşu canlı çeşitliliğini nasıl artırıyor?
Veya orada tarım yapıldığı için, oradaki zararlılarla mücadele ve tek tip bitki yetiştirilmesi canlı çeşitliliği azaltması beklenemez mi?

Verimli tarım alanlarının olduğu yerde tarım ürünleri  ve bitki örtüsü çeşitli olur dolayısıyla bu alanlarda  biyo çeşitlilik artar,oradaki zararlılar bitki örtüsü veya tarım ürünleri varsa vardır ,yani o zararlının varlığı orada yetişen toprak ürününe bağlıdır kısacası...

costa_55
Uzman Üye

Performans: 5
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 15 Mart 2010, 22:10:29 »

cevap "D " Canlı türü çeşitliliğinde Akarsu akışı+besin maddelerinin bol oluşu faktörleri etkilidir.
gfbgazi
Yeni üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 15 Mart 2010, 22:15:33 »

cevap d.akarsuyun akış hızı ve besin maddeleriin oluşu canlı çeşitlilğinde etkilidir.

''VATAN TOPRAĞI KUTSALDIR,KADERİNE TERK EDİLEMEZ''M.KEMAL ATATÜRK
kontinental
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 15 Mart 2010, 22:21:55 »

cevap d.akarsuyun akış hızı ve besin maddeleriin oluşu canlı çeşitlilğinde etkilidir.

Bu durumda verimli tarım alanı oluşunun canlı çeşitliliği üzerinde bir etkisi yok diyorsunuz değil mi?
Bunu biraz daha etraflıca açıklayabilir misiniz?
Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #14 : 15 Mart 2010, 22:22:56 »

cevap "D " Canlı türü çeşitliliğinde Akarsu akışı+besin maddelerinin bol oluşu faktörleri etkilidir.

Soru akarsudaki canlı çeşitliliğinden bahsetmiyor,delta ovalarındaki canlı çeşitliliğinden bahsediyor bu nedenle cevap D şıkkı olamaz ..

Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic