Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Türkiye Nüfusuna Yetecek Kadar Zengin Bir Ülkedir  (Okunma Sayısı 4351 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
meryozcan
Uzman Üye

Performans: 219
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 08 Mart 2008, 08:13:52 »

OSMIYUM
İnternet sitelerinde bugünlerde adından çok bahsedilen bir konu Osmiyum elementi...
Haberi paylaşmak istedim. Konu hakkında detaylı bilgilere sahip arkadaşlar varsa paylaşmayı ve yorumlarını bekliyorum.

SOY ve NADİR bir metal osmiyum.
Simgesi os
Atom numarası 76
Atom ağırlığı 190.23
Ergime noktası 3045.0 'C
Kaynama noktası 5027.0 'C
olan bir geçiş metali , oda sıcaklığında 22,4g/cantimetreküp bilinen en ağır yoğunluklu metal...gümüşi renkte
Yunanca 'koku' manasına gelen osme'den gelir.

1803'te Smithson Tenant tarafından bulunan bu metal , platin yataklarında çok zor bulunan platin yatağının kalitesini belirleyen bir elementtir. Bu elementten son yıllarda enerji üretiminde özellikle roket yakıtlarında had
safhada kullanılıyor. Üstelik de alternatifleri içinde en ucuza mal edilen bir element...
      Osmiyum dünyada en çok TÜRKİYE'de bulunuyor.
Tahmin edilen rezerv :  127.000 ton.
Sonra Bulgaristan geliyor.
Onun rezervi : 2,500 ton.
     Sahip olduğumuz osmiyumun değeri   9 trilyon dolar.
Türkiye'nin iç borcu : 85 milyar dolar.
Dış borcu 125 milyar dolar.
Toplam 220 milyar dolar.
    Yani toplam borcumuzun 40 kat fazlası
Önce Bor sonra Toryum şimdi de OSMİYUM.

Bu bilgiler gerçekten hayret verici . Türkiye'de nerelerde bulunuyor bilmiyorum. Araştırdığımda hep aynı bilgilere ulaşıyorum...Bu iddiaların gerçek olmasını ümit ediyorum.

Saygılarımla

En uzak mesafe ne Afrika\'dır
 Ne Çin,
 Ne Hindistan,
 Ne gezegenler
 Ne de yıldızlar , geceleri ışıldayan
 En uzak mesafe, iki kafa arasındaki
 mesafedir...
 Birbirini anlamayan...

Özdemir Asaf
Melik
VIP Üye

Performans: 123
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 08 Mart 2008, 09:17:44 »

Meryem hocam, verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Bir de sahip olduğumuz değerlerin kıymetini bilsek.
meryozcan
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 08 Mart 2008, 09:25:33 »

Türkiye'nin kaynakları zengin ama maalesef bu zenginliklerden ülke olarak pek nasibimizi alamıyoruz! 

Ülke gerçeklerinin farkında olmak da önemli....
Bugün politikamızda söz sahibi olanlar yarın köşelerine çekildiklerinde bizim yetiştirdiğimiz öğrenciler gelecek o koltuklara ben karamsar düşünmeyelim diyorum..

Ne Çin,
 Ne Hindistan,
 Ne gezegenler
 mesafedir...
 Birbirini anlamayan...

Özdemir Asaf
zozcan
VIP Üye

Performans: 266
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 08 Mart 2008, 12:03:13 »

Ülkemiz dünyada bir başka ülkeye nasip olmayacak yer altı ve yer üstü zenginliklerine sahip. Bu gerçeği hepimiz biliyoruz ama bunların değerlendirilip ekonomiye katılmaları noktasında millet olarak ihmalkarlğımız had safhada. Bir de bu kaynaklarımızı yok pahasına dış ülkelere satıldığını duyuyorum da inanın iyice kahroluyorum.

Meryem hanıma araştırarak edindiği bilgileri bizlerle paylaştığı için; anafartalar öğretmenime de sunu için teşekkürler...

Coğrafya, bütün bilimlerin bileşkesidir.
onur aksakal
Genel Moderator

Performans: 161
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 08 Mart 2008, 13:30:38 »

OSMİYUM
   Osmiyum periyodik tabloda Os simgesi ile gösterilen ve atom sayısı 76 olan platin grubu bir metaldir. Gümüş rengi bir metaldir ve Yunanca “koku” anlamına gelen “osme” kelimesinden gelir. Palladyum, rodyum, iridyum, osmiyum, rutenyum ve platinyum elementleri Platin Grubu Metaller (PGM) olarak adlandırılır. Platin grubu metaller doğada en seyrek olarak bulunan metallerdir. Oksitlenme ve korozyona karşı dayanıklı olduklarından ve nadir bulunduklarından dolayı altın ve gümüş ile birlikte “değerli metaller” diye anılırlar. Osmiyum elementler arasında yoğunluğu en yüksek (22,61 gr/cm3) olan elementtir ve platin ve iridyumla birlikte bazı alaşımlarda kullanılır. Osmiyum’un bu sıra dışı yoğunluğu onun Lantanid grubu elementlerle olan etkileşimi sonucudur.
Osmiyum metali diğer platin metalleri ile birlikte bulunur. Osmiyum, platin cevherinde alaşım olarak nabit halde bulunur. Oksit hali ise yani Osmiyum tetraoksit (OsO4), dokuma boyamacılığında ve parmak izi tespitinde kullanılır. Ayrıca osmiyum alaşımları dolma kalem ucu, elektrik kontakları ve iyi bir duraylılık ile sertlik gerektiren diğer alanlarda kullanılmaktadır.
Metalik formdaki osmiyum, yüksek sıcaklıklarda bile kırılgan ve parlak durumdadır. Ancak toz halde osmiyum elde etmek daha kolaydır. Ancak toz osmiyum havayla temas ettiğinde osmiyum tetraoksit (OsO4) oluşumuna neden olur ki, bu da son derece toksik (zehirleyici) bir bileşendir. Osmiyum’un oksit hali aynı zamanda güçlü bir oksitleyici ajandır. Çok yüksek yoğunluğu nedeniyle osmiyum elementler arasında bilinen en ağır element olarak değerlendirilmektedir. Osmiyum aynı zamanda çok düşük sıkışabilirliğe sahiptir. Osmiyum, platin grubu metaller arasında en yüksek ergime noktasına ve en düşük buhar basıncına sahiptir.

KULLANIM ALANLARI
   Osmiyum’un oksit bileşeninin zehirli olması nedeniyle nadiren kendi saf haliyle kullanılır. Osmiyum metalinin en büyük kullanım alanı, diğer metallerle çok sert alaşımların oluşturulmasıdır.  Osmiyum alaşımları çok serttir ve diğer platin grubu metaller gibi dolmakalem ucu, fonograf iğneleri ve elektrik kontaklarındaki alaşımlarda kullanılır. Ayrıca osmiyum tetroksit parmak izi saptamasında ve dokuma boyamasında kullanılmaktadır. Osmiyum kuvvetli bir oksidan olarak yağları tutar ve bu nedenle biyolojik zarların onarılmasını sağlar. Bununla birlikte osmiyum atomları elektron sıklığına sahiptir. Bu durum OsO4’ ü farklı nitelikteki biyolojik malzemelerin TEM’de çalışılması için önemli bir boyama malzemesi yapar ve mikroskopta incelenmek üzere hazırlanan yağlı doku preparatlarının boyanmasında kullanılır.% 90 Platin ve % 10’luk Osmiyum alaşımı tıpta da cerrahi protezlerde kullanılmaktadır.
Osmiyum’un 7 tane doğal olarak oluşan izotopları vardır. Bunlardan 5’i duraylı, diğer 2’si de çok uzun yarılanma ömrüne sahiptir.
Osmiyum metalinin işlenmesi oldukça zordur. Ancak toz ve sünger haldeki metal yavaşça osmiyum tetroksiti oluşturur. OsO4 çok toksiktir ve 130 °C’ de kaynar. Havadaki 10-7  gr/m3 kadar düşük OsO4 bile akciğerde, deri ve gözde ciddi hasarlara yol açabilir.
Osmiyum ilk olarak 1803’de Londra’da Smithson Tennant tarafından, Platin’in kral suyu* ile çözülmesi sırasında arta kalan artık çözeltide saptanmştır. Bu metal genellikle İridyum ve Osmiyum’un doğal alaşımı olan İridiosmiyum’da ve Ural dağları ile Güney ve Kuzey Amerika’daki Platin içeren dere kumlarında bulunmaktadır. Aynı zamanda Ontorio, Kanada’daki Sudbury yatağında nikel içeren cevherde diğer platin grubu metallerle birlikte bulunmaktadır. Bu cevherlerdeki platin metallerinin miktarı küçüktür ancak çok yüksek hacimlerdeki nikel cevheri bu grup metallerin ticari olarak kazanımını mümkün kılıyor. % 99 saflıktaki Osmiyum tozunun fiyatı 100 US$/ gr dır.

Tablo 1. Amerika’nın Osmiyum ithalatı
      MİKTAR( kg)   DEĞER (*1000) U.S$
2003      53   430
2004   ÇİN   10   68
   ALMANYA   4   66
   G. AFRİKA    61   28
ABD'nin 2005 yılı işlenmemiş Osmiyum ithalatı 50 kg’dır.

Tablo 2. Amerika’nın İridyum, Osmiyum ve Rutenyum ihracı
   MİKTAR( kg)   DEĞER (*1000) U.S$
2003   145   2110
2004   Kanada   1   8
   Çin   47   272
   Almanya   5   24
   Hong Kong    33   151
   İrlanda   1   3
   Japonya   2   19
   Kore   7   37
   Malezya   131   739
   Meksika   1   38
   Romanya   1   5
   Singapur   28   149
   Tayvan   1   10
   Tayland   1   6
   İngiltere   418   2010
   Diger   -   3

Platin grubu metaller (Platin, Palladyum, İridyum,Osmiyum, Rutenyum, Rodyum) genelde birincil olarak magmatizmanın değişik evrelerinde bulunurlar. İkincil olarak ise, plaser yataklarda gözlenirler.
Dünyada bilinen Platin Grubu metal kaynakları, başlıca (Bushveld) G. Afrika Cumhuriyeti, (Ural) Rusya, ve (Sudbury) Kanada’da  toplanmıştır. Dünya platin grubu metal üretiminin %98’i bu ülkelerin elinde olup, geri kalan %2’si başta A.B.D ve Kanada olmak üzere diğer ülkelere dağılmıştır.
Türkiye’ de bilinen bir PGM rezervi yoktur.

* Kral Suyu (merhabaua regia: HCl.HNO3)
Kaynak:www.mta.gov.tr/v1.0/madenler/metalik_madenler/osmiyum.doc

internette daha önce zincir mail şeklinde dolaşan Neptunyum dan sonra bi de bu türedi. görüldüğü gibi Elementin adı bile yanlış yazılmış, Osminyum değil Osmiyum olacak, MTA'nın yukarıdaki yazısında belirtildiği gibi bilinen bir rezervi Türkiye'de yok. Maalesef bu Neptünyum, osminyum gibi asparagas haberlerin internete yayılmasında kasıt olduğunu düşünüyorum.
Lütfen iyice araştırmadan kimin tarafından yazıldığı belli olmayan haberleri sitemize taşımıyalım. 
saygılarımla...
meryozcan
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 08 Mart 2008, 14:00:12 »

Onur bey paylaşımınız için teşekkür ediyorum. Ayrıntılı bir araştırmayı bizimle paylaştığınız için. Açmış olduğum konunun son paragrafına dikkat ettiyseniz ''Bu iddiaların gerçek olmasını ümit ediyorum '' demiştim.
Amacım yanlış bilgiyle üye arkadaşlarımızın aklını karıştırmak değil. Yazdığınz yazının son paragrafında haberin asparagaslığından söz ediyorsunuz...
    Paylaşımın amacı yorum ve bilgi edinmekti aynı zamanda...Doğru ve sağlıklı bilgiye bu şekilde ulaşılır henüz bu iddiayı çürütecek bir haber de gelmediğine göre hala tartışmaya açıktır...

Saygılarımla

Ne Çin,
 Ne Hindistan,
 Ne gezegenler
 mesafedir...
 Birbirini anlamayan...

Özdemir Asaf
onur aksakal
Genel Moderator

Performans: 161
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 08 Mart 2008, 14:11:56 »

Onur bey paylaşımınız için teşekkür ediyorum. Ayrıntılı bir araştırmayı bizimle paylaştığınız için. Açmış olduğum konunun son paragrafına dikkat ettiyseniz ''Bu iddiaların gerçek olmasını ümit ediyorum '' demiştim.
Amacım yanlış bilgiyle üye arkadaşlarımızın aklını karıştırmak değil. Yazdığınz yazının son paragrafında haberin asparagaslığından söz ediyorsunuz...
    Paylaşımın amacı yorum ve bilgi edinmekti aynı zamanda...Doğru ve sağlıklı bilgiye bu şekilde ulaşılır henüz bu iddiayı çürütecek bir haber de gelmediğine göre hala tartışmaya açıktır...

Saygılarımla
elbette ki amacınız bu değil. Lafım da size değil zaten. haberi siz yazmadığınız için alınmanıza da gerek yok bence.
bu iddayı çürütme meselesine gelince, Yukarıdaki MTA sitesindeki metin açık bir şekilde e-postayı çürütmektedir.
Bu ülkenin en saygın kurumlarından biri olan MTA'ya güvenmeliyiz. internette araştırma yaparsınız, üç aşağı beş yukarı aynı maillerin Neptünyum, toryum ve osmiyum için dolaştığını görürsünüz.
zozcan
VIP Üye

Performans: 266
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 08 Mart 2008, 20:10:12 »

Bendeniz de MTA'nın bir araştırma sonucunu buradan sizlerle paylaşmak istedim. Konu aşağı yukarı yukardaki bilgilere benzer mahiyette. Yurdumuzdaki dolomit başta olmak üzere diğer bazı madenlerin rezervleri de belirtilmiş raporda. Buyrunuz, okuyunuz;
--------------------------------

Türkiye'nin Maden Zenginliği

MTA’nın raporuna göre, Türkiye’de 50 milyar ton civarında, ticarete konu 49 ayrı cins ve özellikte maden bulunuyor. Türkiye, maden kaynakları açısından 132 ülke arasında üretim itibarıyla 28, çeşitlilikte ise 10. sırada yer alıyor. Ayrıca dünyada ticareti yapılan 90 çeşit madenden 77’si Türkiye’de bulunuyor.

DOLOMİT MADENİ İLK SIRADA

MTA’nın muhtemel rezerv araştırmalarına göre Türkiye’de yer altındaki en yüksek maden rezervi, 15,8 milyar tonla dolomit madenine ait bulunuyor. İçinde kalsiyum karbonat (caco3) ve sodyum karbonat (na2co3) barındıran ve bu özellikleri yüzünden cam ve seramik endüstrisinin vazgeçilmezleri arasında yer alan dolomit, nadir ve çok değerli bir kireç taşı olarak biliniyor.

Bunun yanı sıra Türkiye’de 13.9 milyar ton mermer, 8.3 milyar ton iyi kalitede linyit kömürü, 5.7 milyar ton kaya tuzu, 1.2 milyar ton ısı kalitesi yüksek taşkömürü, 1.8 milyar ton bor, 1.5 milyar ton da ponza taşı rezervi bulunuyor. Türkiye’de ayrıca 1.9 milyar ton da blister bakır cevheri bulunuyor.

PİYASA DEĞERİ 2.5 TRİLYON DOLAR

Toplam 49 ayrı cins maden cevherinin bulunduğu yer altı maden kaynaklarının bugünkü piyasa değerinin ise yaklaşık 2.5 trilyon dolar civarında olduğu sektöre yakın kaynaklar tarafından ifade ediliyor.

MTA’nın araştırmasına göre yer altında bulunan diğer madenler arasında, 29.6 milyon ton asbest, 82 milyon ton asfaltit, 35 milyon ton barit, 251 milyon ton bentonit, 1 milyar 641 milyon ton bitümlü şist, 88 milyon ton boksit, 3,8 milyon ton ton civa, 380 bin ton toryum, 233 milyon ton trona, 9 bin 137 bin ton uranyum, 345 milyon 158 bin ton zeolut ve 3 milyon 725 bin ton da iyi kalite zımpara taşı bulunuyor.

600 TON ALTIN

Bu arada araştırmalar, Türkiye’de 600 ton altın ve 6 bin 62 ton da gümüş rezervi bulunduğunu gösteriyor. Bunun yanı sıra 239 milyon ton felspat, 70 milyon ton fosfat kayası, 25 bin ton krom, 86 ton kurşun, 2 milyon 270 bin ton kuvarsit, 626 bin kükürt, 1 milyon 483 bin ton lületaşı, 4 milyon 560 ton da manganez bulunuyor.

Coğrafya, bütün bilimlerin bileşkesidir.
vefikpaşa
Uzman Üye

Performans: 24
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 08 Mart 2008, 23:30:34 »

Saygıdeğer arkadaşlarım,madenlerle ilgili uçuşan bilgilerle ilgili durumu hocahanım ın "umut fakirin ekmeği,umar ha umar"sözü özetler.bunun ötesi malesef gerçeklerden çok uzaktır.Ayrıca üzülerek ifade etmeliyim ki, bu bilgilerin bir kısmı kasıtlı olarak, iyi olmayan amçlarla  kullanılmaktadır.Kesin olarak buradaki muhataplarımı tenzih ediyorum.Fakat bu tür bilgilendirme gerçekten çok tehlikeli ve zararlıdır diye düşünüyorum.Birinin ötekine muhalefet etmek için benim neredeyse 40 yıldır duyduğum eleştiri konularının başında bu madenler hurafesi var,diğeri de ülkenin ya gap ın veya tamamının birilerine (bu birileri de konjoktüre göre en sevilmeyen ülke olur)satıldığıdır.Fakat biliyoruz ki Lozandan beri yüzölçümümüz değişmedi çok şükür.İkincisi de mesela bor madenleri ülkemizde 1860 yılından beri (susurluk'ta)biliniyor ve işletiliyor.O günden beri  bu trilyon dolar eden madenleri değerlendirecek bir vatansever olmadı diyebilen var mı?
Gerçekten kimseyi incitmek değil maksadım fakat ,şu kadar trilyon dolarlık madenimiz var "bunlar"bu madenleri  amerikalılara verecek de denmaz ki kardeşim.Yani ekonomik tercih olarak dünyanın bir yarısı özelleştirmeden yana diğer bir kısmı devletçilikten yanadır .bu tercihlerden birine sahip olmak başka ,öteki başka
saygılar

Güçlü olmak, düşmanını değil, öfkeni yenebilmektir
Forza_Bjk_01
Üye
**

Performans: 21
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 10 Mart 2008, 18:00:33 »

Maden çok KuLLanan Yok Ancak SatsınLar  (:

PayLaşım iÇin TşkLer (:
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır