Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Saniyede 70 takla atan hayvan  (Okunma Sayısı 2852 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
aksaray1980
VIP Üye

Performans: 44
Çevrimdışı Çevrimdışı

"Varlığımdaki yegane mükemmellik Türk olrk doğmdr'

« : 26 Ocak 2010, 18:03:01 »

-Saniyenin yüzde biri kadar bir süre içinde 100 km hıza ulaşan pire, bir mermiden daha hızlıdır. Ayrıca pire, havada iken bir saniyede yetmiş takla atmakta ve her takla atışından sonra altı ayağının üzerine düşmektedir.

-Bir karınca su altında 14 gün yaşayabilir.

-En yavaş uzayan tırnak, başparmak tırnağı, en hızlı uzayan tırnak ise orta parmak tırnağıdır.

-Bitkiler fotosentez yapmayı bir saate yakın bir süre bıraksalar dünyadaki bütün canlılar ölür.

-Bağırsaklarımızdaki küçük canlılar yani bakteriler olmasaydı hemen ölürdük. Bağırsaklarımızdaki dışkının sertleşmesini veya sıvılaşmasını bu canlılar önler ve kıvamında tutarlar.

-Gelişmiş ülkelerin çöplüklerinde atılan yiyecek maddeleri dünyada açlıktan ölen insanların 15 katını besleyecek düzeydedir.

-Yetişkin bir insanın günde aldığı ortalama nefes sayısı yirmi üç bindir.

-Sümüklü böceklerin tam dört tane burnu vardır.

-Bir damla kanda, yaklaşık yüz milyon kan hücresi vardır. Bir damla kan içinde, her saniye iki milyonu aşan kan hücresi yok olup yerine yenisi üretilmektedir.

-İnsan saçındaki bir tel üç kilo ağırlığı kaldırabilir.

-Gülerken sadece 17, asık suratlı olduğumuz zaman ise 52 adet yüz kası harekete geçer.

-Bir dakikalık gülme, 12 dakikalık koşuya eş değerdir. Gülmenin ağrı kesici etkisi vardır. Gülme esnasında beyne giden kan akışı hızlanır ve beyin sorunlarının önemli bir bölümünün çözümüne yardımcı olur.

-Aynı mesafeyi koşarak değil de yürüyerek giden daha çok kalori yakmaktadır.

-Ayılar kış uykusunda ağırlıklarının yüzde 25’ini kaybederler.

-Karbondioksit alıp oksijen soluyan bitkiler her yıl dünya atmosferine 140 milyon ton oksijen kazandırmaktadır. 100 yaşında ve 25 metre boyunda bir kayın ağacının, fotosentezle ürettiği oksijen, 10 kişinin bir yılda tükettiği oksijene eşittir.

-İnsan beyninin sağ tarafı sosyal sol tarafı ise sayısal bilgileri daha iyi alır. Sevinip üzüldüğümüz zaman beynimizin sağ tarafını kullanırız.

-Bir buz kalıbı içinde üç hafta süre ile dondurulan bir akrep, buz eritildiğinde, hiçbir şey olmamış gibi yürüyüp normal haline devam etmiştir. Bir sene boyunca açlığa ve susuzluğa dayanabilen akrepler kopan organlarını da yeniden oluşturabilirler.

-Gülmek kalbi güçlendirir, nabız atışını düzenler. Gülme anında vücudumuza, normalden 14 kat daha fazla oksijen pompalanır.

-Ay üzerinde güneş tam tepedeyken sıcaklık 117 derece, güneş batarken 14 derece, gece ise eksi 163 derece civarındadır.
ayrıntı:
http://www.internethaber.com/galeri/gallery.php?id=4532&no=1

Ben gelmedim dava için benim işim sevgi için... (y.E)
acpalLImısın
Yeni üye
*

Performans: 4
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 26 Ocak 2010, 19:04:55 »

Gülmek kalbi güçlendirir, nabız atışını düzenler. Gülme anında vücudumuza, normalden 14 kat daha fazla oksijen pompalanır.

çok gülen , daha doğrusu gülünecek birşey bulan biri olarak bu güzel bilgi için size teşekkür ediyorum Grin Grin Grin Grin Grin(bir ömür gülmeniz dileğiyle......)
aksaray1980
VIP Üye

Performans: 44
Çevrimdışı Çevrimdışı

"Varlığımdaki yegane mükemmellik Türk olrk doğmdr'

« Yanıtla #2 : 26 Ocak 2010, 19:07:08 »

Evet gülmek için çok neden var. TŞK ederim arkadaşım gülmeye devam:)

Ben gelmedim dava için benim işim sevgi için... (y.E)
megane
Uzman Üye

Performans: 31
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 27 Ocak 2010, 09:40:20 »

Güzel teşekkür ederim ama bu bilgilerden bir çoğu doğru değil gibi malesef..
Mesela "Bitkiler fotosentez yapmayı bir saate yakın bir süre bıraksalar dünyadaki bütün canlılar ölür." yazıyor..
Doğru değil malesef...

Ne olursan ol kendin ol, özgün ol.. MEGANE II HB
zere
Uzman Üye

Performans: 43
Çevrimdışı Çevrimdışı

Güzel Günler Göreceğiz Çocuklar

« Yanıtla #4 : 27 Ocak 2010, 23:42:37 »

Gülmek ile iligli yazılanlar gerçekten ilgi çekici.Gülmek ve herzaman gülebilmek herzaman gercekten gzl.
Şimdi ben yine bir coğrafya öğretmeni olarak sunları düşündüm ve kendi kendime sordum
1)Bir dakikalık ağlama sırasında kaç tane yüz kası harekete geçer
2)Bir dakikalık ağlama kaç km koşuya eş değerdir
3)Ağlama sırasında vücudumuza ne kadar kan pompalanır ağrı arttırıcı etkisi varmıdır
vs vs bunların cevabını araştıracagım ve buldugumda sizlerle paylaşacağım.
Hocama bu gzl araştırmasından ve bizlerle paylaştığı içinde tşk ediyorum.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic