Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Psikolojik Orman Testi  (Okunma Sayısı 3981 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
bilgin_mutlu84
VIP Üye

Performans: 443
Çevrimdışı Çevrimdışı

İnegöl Özel Altın Nesil Koleji

« : 22 Temmuz 2008, 23:59:01 »

Bu bilinen bir psikoloji testidir. Cevapların, değer verdiğimiz ideallerle ve kavramlarla bağlantılı olduğu ortaya konulmuştur.

Aşağıdaki soruları okuyun ve manzarayı gözünüzde canlandırmaya çalışın. Sorunun cevabını uzun uzun düşünmeden, aklınıza ilk geldiği şekli ile bir kağıt üzerine yazın.

Ormanın içinde yürüyorsunuz. Yanınızda kim var?
Ormanın içinde yürüyorsunuz. Bir hayvan gördünüz.. Ne tür bir hayvan?
Hayvan ile aranızda nasıl bir karşılaşma yaşanır?
Ormanın içinde biraz daha yürüyorsunuz. Birden bir açıklığa çıktınız ve karşınızda hayalinizdeki ev duruyor. Bu evi tarif edin.
Hayalinizdeki evin etrafı çitler ile sarılmış mı?
Evin içine giriyorsunuz. Yemek odasına gidiyorsunuz ve yemek masasını görüyorsunuz. Masanın üzerinde ve etrafında ne olduğunu tarif edin.
Arka kapıdan dışarı çıkıyorsunuz. Otların üzerinde yatan bir kap görüyorsunuz. Kap neden yapılmış (seramik, cam, kağıt, demir vs.)?
Kabın durumu ne? (Kırık, sağlam, eski, yeni). Kap ile ne yapıyorsunuz ?
Evin kenarına doğru yürüyorsunuz ve kendinizi su kenarında buluyorsunuz. Ne tip bir su (göl, nehir, okyanus vs.)
Suyun karşısına nasıl geçiyorsunuz ?

yorum

Sizinle yürüyen kişi hayatınızdaki en önemli kişi.

Hayvanın büyüklüğü kişisel problemlerinizi ne kadar büyük gördüğünüzü temsil ediyor.

Hayvan ile aranızda geçen karşılaşmanın şiddeti, problemleriniz ile nasıl baş ettiğinizi gösteriyor. (pasif, agresif).

Hayalinizdeki evin büyüklüğü problemlerinizi çözmek için ne kadar istekli olduğunuzu simgeliyor.

Evin etrafında hiç çit olmaması açık bir insan olduğunuzu gösteriyor. İnsanlar her zaman evinize ziyarete gelebilirler. Çitlerin olması biraz daha kapalı bir karakteri gösteriyor. İnsanların önce telefon ederek gelmesini tercih edersiniz.

Eğer cevabınızın içinde, yiyecek, insanlar yada çiçekler yoksa genel olarak mutsuz bir insansınız.

Kap ne kadar dayanıklı bir malzemeden yapılmış ise 1. sorudaki arkadaşınız ile olan ilişkiniz de o kadar dayanıklı demektir. Örneğin: kağıt ve cam dayanıklı değildir buna karşılık metal yada plastik dayanıklıdır.

Kap ile ne yaptığınız, 1. sorudaki arkadaşınıza karşı tavrınızı ortaya koyuyor. Örneğin kap bakırdan yapılmış ve içi su dolu ise tekrar eve taşıyorsanız, bu sizin arkadaşınıza değer verdiğinizi gösterir ve ilişkinizin sağlam temellere dayandığını simgeler. Oysa kap seramikten yapılmış ve kırık ise, sizde parçaları evden uzağa atıyorsanız, bu kişi ile ilişkinizde sorunlar olduğunu ve onu uzaklaştırmaya çalıştığınızı gösteriyor

Emeğe Saygı
Köksal AYDIN
VIP Üye

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 23 Temmuz 2008, 05:38:00 »

Bu tip testler insanın kendini daha iyi tanımasını sağlıyor.
Biz ne kadar kendimi en iyi ben bilirim desek de psikoloji de yaklaşımlar öyle fazla ki farklı yöntemlerle sağlam ya da zayıf yönlerimiz hemen ortaya çıkıveriyor.
Hocam bizlerle bu testi paylaştığın için teşekkürler++++

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
affelay
Yeni üye
*

Performans: 16
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 23 Temmuz 2008, 11:24:11 »

teşekkürler hocam ilginç bir test. daha önce karşılaşmamıştım

ADIMLARINI ATTIĞIN YERE ENERJİNİ, BAKIŞLARININ DOKUNDUĞU YERE TEBESSÜMÜ GÖTÜREMİYORSAN HAYATINDA BİR ŞEYLER YARIM DEMEKTİR...
Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #3 : 23 Temmuz 2008, 12:20:47 »

Ben bu test değilde buna benzer bir dökümanı RAM' dan (Rehberlik Araştırma Merkezi) almıştım,fakat dediğim gibi bu testten farklı.Aldığım o tekniği 9.Sınıfın birisine uyguladım.Öğrenciler şimdi derin bir nefes aldıktan sonra gözlerinizi kapatacaksınız ve benim size söylediklerimi gözleriniz kapalı olarak hayalinizde canlandıracaksınız dedim.Dökümanda yazılı olanları gözleri kapalı öğrenciler yavaş yavaş ,etkili bir ses tonuyla okumaya başladım " Şimdi yemyeşil  bir ormandasınız yanınızda çok sevdiğiniz bire kişi var ,geziniyorsunuz ,sağ tarafınıza bakın şırıl şırıl akan berrak bir dere göreceksiniz...vs vs... "
Buna benzer bir metindi ve uzundu.En sonda metin bittikten sonra "şimdi bulunduğunuz yerden ayrılın ve gözlerinizi açın  " dedim .İnanın öğrencilerin bir kısmı iç çekerek uyandılar,kendilerini öyle kaptırmışlarki olayı gerçekmiş gibi yaşamışlar ve bu da onları çok mutlu etmişti.Sonra düşündüm ya uyuyupta uyanmıyan öğrenci olsaydı ne yapacaktım :Smiley
Yıllar önceki anım bu arkadaşlar.

Bilgin hanım paylaşım için teşekkür edrim,bunu uygulayacağım öğrencilerime.

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
bilgin_mutlu84
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 23 Temmuz 2008, 12:26:18 »

Ben bu test değilde buna benzer bir dökümanı RAM' dan (Rehberlik Araştırma Merkezi) almıştım,fakat dediğim gibi bu testten farklı.Aldığım o tekniği 9.Sınıfın birisine uyguladım.Öğrenciler şimdi derin bir nefes aldıktan sonra gözlerinizi kapatacaksınız ve benim size söylediklerimi gözleriniz kapalı olarak hayalinizde canlandıracaksınız dedim.Dökümanda yazılı olanları gözleri kapalı öğrenciler yavaş yavaş ,etkili bir ses tonuyla okumaya başladım " Şimdi yemyeşil  bir ormandasınız yanınızda çok sevdiğiniz bire kişi var ,geziniyorsunuz ,sağ tarafınıza bakın şırıl şırıl akan berrak bir dere göreceksiniz...vs vs... "
Buna benzer bir metindi ve uzundu.En sonda metin bittikten sonra "şimdi bulunduğunuz yerden ayrılın ve gözlerinizi açın  " dedim .İnanın öğrencilerin bir kısmı iç çekerek uyandılar,kendilerini öyle kaptırmışlarki olayı gerçekmiş gibi yaşamışlar ve bu da onları çok mutlu etmişti.Sonra düşündüm ya uyuyupta uyanmıyan öğrenci olsaydı ne yapacaktım :Smiley
Yıllar önceki anım bu arkadaşlar.

Bilgin hanım paylaşım için teşekkür edrim,bunu uygulayacağım öğrencilerime.

emin olun siz anlattıktan sonra bende uygulayacağım:)

Emeğe Saygı
Pinus
VIP Üye

Performans: 169
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 23 Temmuz 2008, 13:24:47 »

bu gözlerini yumup hayal kurma ve onu gerçekmiş gibi algılama olayı hiç de orjinal değil.hakikatler yordu da rüya mı daldık?bu tip uygulamalar gereksiz.boş oturmaktan sıkılan psikolgların ya da kerameti kendinden menkul kişisel gelişimcilerin eğlencelikleri.

üniversitelerde bu psikoloji bilimini, hatta onunla çok ilintili olan sosyoloji, hatta antik yunanlarda altın dönemini yaşayan felsefeyi, ... bunları ne diye okutuyorlar ki Undecided Wink Cheesy Grin Wink
bilgin_mutlu84
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 23 Temmuz 2008, 14:08:05 »

bu gözlerini yumup hayal kurma ve onu gerçekmiş gibi algılama olayı hiç de orjinal değil.hakikatler yordu da rüya mı daldık?bu tip uygulamalar gereksiz.boş oturmaktan sıkılan psikolgların ya da kerameti kendinden menkul kişisel gelişimcilerin eğlencelikleri.
sevgili hocam sanırım siz bugün sadece eleştiri yapmak için girmişsiniz siteye...hoşunuza gitmiyorsa lütfen tartışma yaratacak yazılar yazmayınız...hoş siz bilirsiniz yine de ama bu tarz yazılarınıza b anlam veremediğim için üzüntü duyuyorum...gereğinde bilimsel  gerkçeği olan konulardan da bahsediyorum saatelerce belki de aynı konu üzerinde tartışıyoruz...yaz tatilinde böyle basit bir konuyu sadece biraz değişik birşeyler yaşamak adına yolladım ben..bukadar büyütmenin bir anlamı yoktu...

Emeğe Saygı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic