Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Psikolojik Çöl Testi  (Okunma Sayısı 3970 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
bilgin_mutlu84
VIP Üye

Performans: 443
Çevrimdışı Çevrimdışı

İnegöl Özel Altın Nesil Koleji

« : 23 Temmuz 2008, 12:27:35 »

orman testinin rağbet görmesi üzerine size bir de çöl testi göndermeye karar verdim:)

Çöldesiniz ve yanınızda aşağıdaki hayvanlar var:
Aslan, İnek, At, Koyun ve Maymun

Çölden kurtulabilmek için hayvanlardan birini bırakmanız gerekiyor.Hangisini bırakırsınız? (İstediğiniz mantığı kullanabilirsiniz ama hangi hayvanı ne zaman bıraktığınızı bir yere not edin) Geriye 4 hayvan kaldı.

Çöl ateş gibi yakıyor! Kilometrelerce uzanıyor. Her yerde kum var. Bir başka hayvanı daha bırakmanız gerekiyor. Hangisini bırakırsınız?

Geriye 3 hayvan kaldı. Yürüdünüz, yürüdünüz, yürüdünüz. Sıcak, sıcak, sıcak. Felaket! Aradığınız vaha kurumuş! Bir hayvan daha bırakmaktan başka çareniz yok.

Geride 2 hayvan kaldı. Uzun sıcak bir yürüyüşten sonra ilerde çölün bittiğini görebiliyorsunuz. Fakat ne yazık ki çölden sadece bir hayvan ile çıkabilirsiniz. Hangisini bırakıp hangisini yanınıza alacaksınız?

yorum:

Bu cevaplar Japon kaynaklarından alınmıştır.

Çöl zorlukları simgeler.
Hayvanlar ise. . .

Aslan = Gurur

Maymun = Çocuklarınız

Koyun = Arkadaşlar

İnek = Temel ihtiyaçlar

At = Hırslarınız.

Kısaca, yaşamda zorluklarla karşılaştıkça bunlardan birini feda ederiz. Son hayvan, diğer her şeyi kaybetme pahasına tutunduğunuz varlığı simgeler.

Emeğe Saygı
Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #1 : 23 Temmuz 2008, 12:30:59 »

Bilgin hanım herhalde bunların arkasından  psikolojik bozkır testi, psikolojik ova testi, psikolojik tundra testi,psikolojik yayla testi  gibi testler gelecek :Smiley :Smiley
Espiri tabiki hocam ,teşekkürler paylaşım için.

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
bilgin_mutlu84
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 23 Temmuz 2008, 12:32:06 »

testi bende uyguladım ve ne ilginçtir ki ilk bırakmak istediğim hayvan maymun son bırakmak istediğim inek oldu:)
bencil bir anne olacağım sanırım:)

Emeğe Saygı
bilgin_mutlu84
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 23 Temmuz 2008, 12:32:46 »

Bilgin hanım herhalde bunların arkasından  psikolojik bozkır testi, psikolojik ova testi, psikolojik tundra testi,psikolojik yayla testi  gibi testler gelecek :Smiley :Smiley
Espiri tabiki hocam ,teşekkürler paylaşım için.
aslında olsa iyi olurdu ama sadece bu ikisi var:)SmileySmileySmileySmileySmiley

Emeğe Saygı
serkandemir
Uzman Üye

Performans: 49
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 23 Temmuz 2008, 12:39:23 »

testin sonucunda tanıdığım benden farklı bir ben çıktım Smiley, umarım gerçeklik payı azdır.paylaşım için tşk.

Söyle yaşadığın şehir güzelse kıymetini bilsin,yaşadığın şehir güzelse sebebi sensin..
Pinus
VIP Üye

Performans: 169
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 23 Temmuz 2008, 13:19:07 »

senin kafanda hayvanlar birşeyi temsil edecek ben sana cevap vereceğim.sen de diyeceksin ki sen şu hayvanı bırakmakla şöyle bir karakter sergiledin yok bu hayvanı bırakmakla böyle bir kişilik gösterdin hocam bence bu kusura bakmayın ama çok saçma.

haklısınız; ilk etapta  öyle gözüküyor; ama bazen bize göre saçma şeylerden " g e r i  d ö n ü ş ü m l e" yararlı kaynaklar çıkabilir. Bilirsiniz ki hitap ettiğimiz kesim, dergilere meraklıdır; dergilerde de buna benzer testler vardır; yani bu yaklaşımları göz ardı edemeyiz. Bu test üzerinde biraz oynayıp, yorumları değiştirip " öğrencinin  çevre bilinci " kazanmasına dair yeni bir test oluşturulabilir. Bilgin hocam bu konularda iyidir. Bilgin hocam, bir el atsana Smiley
Pinus
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 23 Temmuz 2008, 13:30:23 »

gerekirse audo bile kalkacağız efendim, bu bizim işimiz; zaman zaman ben öğrencilerimden çok dert yansamda bir inadım var; "hayır illa öğrenecek"
Pinus
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 23 Temmuz 2008, 13:56:42 »

nereye ulaşmaya çalışıyorsanız açıkça belirtebilirsiniz hem mesajınızı niye sildiniz?

hocam sorumdan vazgeçtim, bu kadar basit; konu başlığından uzaklaşmak istemedim de
bilgin_mutlu84
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 23 Temmuz 2008, 14:05:01 »

senin kafanda hayvanlar birşeyi temsil edecek ben sana cevap vereceğim.sen de diyeceksin ki sen şu hayvanı bırakmakla şöyle bir karakter sergiledin yok bu hayvanı bırakmakla böyle bir kişilik gösterdin hocam bence bu kusura bakmayın ama çok saçma.
ali hocam düşünceleinizde kendinizce haklısınız ben sadece ilgilenen arkadaşlar için yollamıştım..ilginç gelmişti...sonuçta benim yazmış olduğum bir şey değil...bundan dolayı bu konu hakkında kimsenin yorum ve düşüncelerini önemsemiyorum:)

Emeğe Saygı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic