Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Neden şehirler batıya doğru gelişir?  (Okunma Sayısı 15879 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
HAKB
Uzman Üye

Performans: 42
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 10 Şubat 2009, 12:04:04 »

Ülkemizde ve Avrupada genelde şehirlerin hep batı yönlü büğüdüğü görülmektedir nedenini bilen arkadaş varsa paylaşırsa sevinirim Benim bildiğim  şehirler Ankara, Denizli,K.Maraş batıya büyüyor ülkemizde istisna varmı acaba?
HAKB
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 11 Şubat 2009, 18:55:32 »

Arkadaşlar başka yöne büyüyen şehir yokmu .yaşadığınız şehir ,çalıştığınız yer olabilir lütfen yardımcı olabilirmisiniz şehrin ismini yazmanız yeterli öğrenciler sordu araştırırım dedim ve kimse cevap vermeyince kalakaldım ben coğrafya bize güveniyordum 82 kişi bakmış kimse cevap vermemiş anlam veremedim yardımınızı bekliyorum
fd61
Uzman Üye

Performans: 31
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 11 Şubat 2009, 19:54:13 »

cidden güzel bende merak ettim cevabını bir bilgili kişi verse
seranser
Uzman Üye

Performans: 57
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 11 Şubat 2009, 21:08:08 »

gaziantep doğuda ama batıdaki bir çok şehre göre daha gelişmiştir, al sana istisna:)
DoguateS
Doğu ATEŞ
VIP Üye

Performans: 1781
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #4 : 11 Şubat 2009, 21:25:27 »

Kasettiğiniz gelişimin yönü ...
Başlıkta vurguladığınız genelleme baştan hatalı bir genelleme. Tüm şehirler batıya doğru uzamaz. Türkiye'de ovalar doğu-batı yönünde uzandığından (dağlar) kent kurmak için gerekli alan buralardan temin edilir. Bu sayede yanlış bir uygulama olmasına rağmen pek çok kent batıya doğru genişlemektedir. Örneğin Ankara başta daha çok Ankara çanağını oluşturan kuzey ve güneydeki seki ve plato yüzeylerine yönelmiş, kent içinde yerleşim alanı kalmayınca İstanbul yönünde ova yerleşime açılmıştır. Ancak dediğim gibi verimli tarım arazilerini hele de zemini oldukça gevşek alüvyal alanlarla eski bataklık sahaların bulunduğu ova tabanlarının yerleşime açılması sadece intihar olarak nitelendirilebilir.

Diğer taraftan şehirlerin gelişme yönlerini tayin eden faktörler;

Hinterland,
Gelişmiş merkezlerin konumu,
Dağ ve ovaların uzanış yönü
Sanayi tesislerinin kuruluş yeri
Kentin kıyıdaki konumu ve kıyının uzanış yönü
Rant ve 2B alanlarının konumu
ve daha pek çok faktör etkilidir. Örneklersek;

Adana'nın hinterlandı öncelikle Çukurova ardbölgesi olduğundan nüfus arttıkça ova kenarları zamanla Ankara ve Gaziantep yönlerinde yayılma olacaktır.

Tekirdağ, büyük merkez olan İstanbul'un batısında yer aldığından doğuya doğru gelişmiş-mektedir.

Erzincan D-B yönlü bir ovada yer aldığından Erzurum ve Sivas yönlerinde genişlemektedir.

Organize sanayi bölgeleri veya büyük sanayi tesislerinin bulunduğu yön kentin gelişim yönünü belirler.

İzmir kenti körfez boyunca kuzey-güney gelişmiştir(Karşıyaka). Daha sonra Gediz ovası yönünde (doğuya) doğru uzamaya başlamıştır.

İstanbulda Marmara sahillerinde rant alanları azaldığından Sarıyer ve Beykoz (kuzey) yönünde yeni 2B alanları ve 3. boğaz köprüsüne doğru bir genişleme yaşanacaktır.

Görüldüğü gibi bahsettiğininz genelleme doğru değildir. Ama yerşekillerinden dolayı pek çok yerde bu durum görülür. Bir de Türkiye'de nüfusun hızla batıya yönelmesi etkilidir.
Hoşçakalın

lizard35
Yeni üye
*

Performans: 4
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 11 Şubat 2009, 21:26:37 »

İşte batıya doğru değil doğuya doğru gelişen bir şehir:
VAN.
DoguateS
Doğu ATEŞ
VIP Üye

Performans: 1781
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #6 : 11 Şubat 2009, 21:26:59 »

Hakan hoam senmişsin yazarken bakmamıştım. Selamlar...

mustafa42
Uzman Üye

Performans: 12
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 11 Şubat 2009, 21:39:15 »

Konya şehri de batıya doğru büyümemektedir.Çünkü Konya'nın batısında Takkeli Dağ diye ifade edilen dağlık bir kütle bulunmaktadır. Şehrin batısı diğer yönlere göre daha daha yüksek, engebeli ve dağlıktır. Bu yüzden  Konya şehri yerleşim olarak daha çorak ve düz toprakların olduğu Afyon Yolu-SÜ Kampüsü (Kuzey-kuzeybatı) ve doğu-güneydoğu istikametlerinde büyümesini sürdürmektedir.
mustafaali
VIP Üye

Performans: 32
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 12 Şubat 2009, 14:22:05 »

Bu yargıyı bende paylaşıyorum.Ancak arkadaşlar trakya'da durum tersine işliyor sanki.Çorlu,Lüleburgaz ve Edirne gibi büyük nüfuslu merkezlerde İstanbul'a doğru bir gelişme var.Doğuya doğru kurulan yeni yerleşim yerleri daha yüksek fiyatla satılıyor ve daha kolay alıcı bulabiliyor.Yeni kurulan fabrikalar daha çok doğuya kaymaya başladı.Birde bunu değerlendirelim desem.
Herkese iyi çalışmalar.
marzuba
VIP Üye

Performans: 385
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 12 Şubat 2009, 15:48:05 »

Böyle bir genelleme yok bence.Olması da imkansız.Kıyı şehirlerinin çoğunun önünde deniz arkasında dağ vardır türkiye de dolayısıyla doğu ya da batıya doğru gelişmek zorundadır.
   Ayrıca Doğu hocamın belirttiği kriterlerin yanında şehrin gelişmesinde en önemli faktör şehirden geçen ana yolun doğrultusudur.Türkiye de yolların doğrultusu doğu batı yönünde olduğundan böyle bir durum ortaya çıkmış olabilir.
   Mesela yalova'nın batıya gelişme imkanı,İzmir'in batıya yönelme imkanı vs sıfırdır.
   İstisnai durumlar vardır genelleme yoktur bence.

Eyyy devlet çık artık,şişemizin kadehimizin içinden!!!!
ozguryenigokce
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 12 Şubat 2009, 19:52:10 »

Bize öğretilen ise Türkiyenin büyük şehirlerinin batıda olması birde sanayi ve ekonomik olarak gelişmiş avrupa kıtasının batıda olması bir de doğu batı yönünde ulaşımın gelişmiş olmasıdır ama yüzde yüz bir genelleme yapmak da doğru olmaz
western22
VIP Üye

Performans: 151
Çevrimdışı Çevrimdışı

S.TELLİOĞLU Mersin Akdeniz Anadolu İmam Hatip L.

« Yanıtla #11 : 12 Şubat 2009, 20:41:59 »

genelleme olmayacağını doğu hocam güzel açıklamış,teşekkürler.

Yalanlamak ve reddetmek için okuma! İnanmak ve her şeyi kabullenmek için de okuma! Konuşmak ve nutuk çekmek için de okuma! Tartmak, kıyaslamak ve düşünmek için oku.
yamakseyit
Üye
**

Performans: 8
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 12 Şubat 2009, 20:48:40 »

Biraz uç bir durum ama paylaşayım.
Şehirlerin gelişme yönünde Doğu Ateş hocamın saydığı maddeler içinde yer alan rant meselesi bence en önemlisi. Antepli ve inşaat işiyle uğraşan bir arkadaş şöyle anlatmıştı:
Belediyele önceden imara açacakları yerleri kimseye sezdirmeden çeşitli kişilere satarlar ve akabinde buraları imara açarlar. Bire alınan beşe, ona satılır. mesela Adıyamanda şehir eskiden doğuya kayma eğilimindeydi, şimdi batıya kayma eğilimli. Son yıllarda siteler ve TOKİ de kısmi etki yapıyor.  
Ama yön olgusunda en önemli olanın ekonomik çekiçilik olduğu muhakkak.
HAKB
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 13 Şubat 2009, 19:23:46 »

Cevap veren tüm arkadaşlara teşekkür ederim .Doğu hocama uzun uzun açıklamaları için ayrıca teşekkür ederim
BJK+GS
Deneyimli Üye

Performans: 28
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 13 Şubat 2009, 23:04:45 »

Şanlıurfada batıdan ziyade kuzeye doğru bir gelişme var.

Ufkum açılıp da düşüncem çıkınca düze,
Çok şey hissettim âhenkle gelince yüz yüze.

İç içe güzellik her köşe, iç içe mânâ,
Karşımda tabiat âdeta bir gül-i ranâ,
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic