Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: mars neden "kızıl" gezegen?  (Okunma Sayısı 4139 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
doğaege
VIP Üye

Performans: 214
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 28 Eylül 2008, 15:51:16 »

az önce "da vinci learning" kanalında (d-smart) denk geldi. ilgimi çektiği için aklımda kalmasını istiyorum. ben de o yüzden sizlerle paylaşmak istedim... ( ne demişler : en iyi öğrenme yöntemi, öğretmedir!!   Smiley  )

mars'ın da oluşum şekli dünya'ya benziyor. dış kısmı yavaş yavaş soğuyup kabuk oluşuyor ama iç kesimlerde o zamanlar var olan lavlar yüzeye doğru çıkıp volkanları oluşturuyor. yüzeye çeşitli gazlar ile beraber su buharı da çıkıyor. su buharı yüzeyde yoğunlaşıp denizler oluşturuyor.atmosferi oluşturan karbondioksit sanırım basınç azlığından( bu kısmı biraz kaçırdım) bir türlü gezegen üzerinde tutunamıyor, uzaya kaçıyor.
  sonrasında yüzeydeki sular da buharlaşmayla uzaya uçup gidiyor. mars taşküresi içinde bulunan su (h2O)ise ilerleyen süreçte güneş ışınları tarafından yine buharlaştırılmaya devam ediyor. ancak suyun bünyesinde bulunan 2 hidrojen atomu (hafif ) uzaya kaçabiliyorken, oksijen atomu (hidrojen atomlarına göre daha ağır) ağır olduğundan mars yüzeyine çöküp kalıyor ve yüzeyde oksitlenmeye neden oluyor. bu oksitlenme yüzünden de gezegenin yüzeyi yavaş yavaş kızıllaşıyor.... 
Köksal AYDIN
VIP Üye

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 28 Eylül 2008, 16:58:29 »

Bu da benden olsun.Bilim ve teknolojiden...

Mars Neden Kırmızıdır??
Mars’taki kayalık düzlükleri baştan başa kıvrılıp bükülerek geçen kurumuş nehir yatakları, Mars’ın ikliminin bir zamanlar daha sıcak ve atmosfer basıncının da suyun yüzeyde serbestçe akmasını sağlayacak kadar yüksek olduğunu gösteriyor. Belki de bilinmeyen bir olay Mars’ın atmosferinin uzaya kaçmasına ve demirce zengin olan toprağın pas rengi almasına neden oldu.

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
karayel
VIP Üye

Performans: 507
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 28 Eylül 2008, 20:39:18 »

gerçekten ilginç bir bilgi paylaşımı ben bilmiyordum. Paylaşım için sağolun.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic