Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Kömür Çelişkisi  (Okunma Sayısı 1448 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
bilgin_mutlu84
VIP Üye

Performans: 443
Çevrimdışı Çevrimdışı

İnegöl Özel Altın Nesil Koleji

« : 16 Temmuz 2008, 19:23:18 »

Kömür Çelişkisi: Dünyadaki kömür rezervleri çok zengin –ve çevreyi çok kirletiyor. Enerji açlığı çeken bir Dünya, bu yakıtın kirlerinden arındırılmasını bekleyebilecek mi?

Kavurucu bir ağustos gününde Güneybatı Indiana’da (ABD), dev Gibson üretim santrali tam kapasite çalışıyor. Santralin 55 metre yükseklikteki 5 kazanı, dakikada 25 ton kömürü yutarak yaydığı 535˚C sıcaklıktaki buharı 3000 megavatı aşkın elektrik üreten türbinlere gönderiyor. Soğutma sistemi bu yüksek tempoya yetişmekte zorlanıyor ve egzoz sıcaklığıyla birlikte kontrol odasındaki ikaz sesleri de yükseliyor.

Ancak klimaların uğuldayarak çalıştığı ve elektrik gereksiniminin rekor seviyelere yaklaştığı böylesi bir günde yavaşlamak olmaz. Ülkenin en büyük enerji santrallerinden biri olan ve elektrik şebekesine üç milyon kişiye yetecek kadar güç pompalayan Gibson, bölgenin elektrik gereksinimini karşılayan başlıca dayanak noktası. Gibson’ın sahibi olan kamu hizmet şirketi Cinergy’den Angeline Protogere, santralin boğucu sıcağından klimalı ofise adım atarken, “Tüm o enerjiyi üretmemizin nedeni işte bu” diyor.

Bir dahaki sefere klimanızı çalıştırdığınızda veya bir DVD izlediğinizde, Gibson gibi santralleri ve bir günde silip süpürdükleri her biri 100 vagonluk 3 tren dolusu kirli yakıtı düşünün. Kömürle çalışan bu tür elektrik santralleri, ABD’nin elektrik gereksiniminin yarısını karşılıyor. Bu santraller aynı zamanda sülfür dioksit –asit yağmurunun başlıca nedeni– ve cıvanın da aralarında bulunduğu zararlı maddelerden oluşan bir karışım açığa çıkarıyor. Ayrıca, küresel ısınmaya neden olan –otomobil, kamyon, otobüs ve uçakların toplamından yayılan miktar kadar– karbon dioksit de açığa çıkarıyor.

Mühendisler, birkaç bölgedeki demonstrasyon projeleriyle, kömürü, çevresel yıkıma yol açmaksızın enerjiye dönüştürebilecek teknolojiler üzerine araştırma yapıyorlar. Ancak kamu hizmet şirketlerinin yakında bu tür –ve çok sayıda– santraller kurmaya başlamamaları halinde gelecek Gibson gibi birçok geleneksel santrale gebe kalacak gibi görünüyor.

Emeğe Saygı
beylerbeyi68
Uzman Üye

Performans: 36
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 16 Temmuz 2008, 19:38:47 »

ABD'nin Kyoto protokolünden neden yan çizdiğini sadece bu örnek açıklıyor.Dünya'da gelecekte yaşanması muhtemel doğal felaketlerin önlenmesinde bütün ülkelerden ziyade sorumlu ülkelerin aklını başına alması gerekiyor.
Köksal AYDIN
VIP Üye

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 16 Temmuz 2008, 19:41:42 »

Ben de bugün kömür ile ilgili bir konu açacaktım.Size nasipmiş hocam.Teşekkürler.
Arkadaşlar ayrıca şunu ilave edeyim.
Dünya kömür gereksinimi de hızla artıyor.Çünkü pek çok ülke artık gelişmekte olan ülke konumuna sahip oldu.
Bizde de durum aynı.Milyarlarca dolar para akıtıyoruz her yıl.
Bunun dışında kömür fiyatları da katlanıyor haberiniz olsun.
Kömür yakan arkadaşlara duyurulur.
Bu yıl çok artacakmış fiyatlar çabuk davranın....

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic