Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Kirli Suları Arıtmada Basit ve Masrafsız Bir Yöntem  (Okunma Sayısı 2823 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
kontinental
VIP Üye

Performans: 164
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 26 Şubat 2008, 20:08:32 »

Bildiğimiz gibi yeryüzündeki bütün insanlar temiz su bulabilme şansına sahip değiller.
BM verilerine göre 1.2 milyar insanın hayatı kirli sular nedeni ile tehdit altındadır.
Bununla ilgili Ramazan ÖZEY hocanın Günümüz Dünya Sorunları adlı kitabındaki bir bilgiyi paylaşmak istedim:

"Dünya Sağlık Örgütü, kirli sulardan kaynaklanan ölümleri engellemek için düzenlediği kampanya çerçevesinde, suyu dezenfekte etmek için kolay bir yöntem açıklamıştır. Bu yöntemle suyu bakterilerden temizlemek için güneş ışığı, plastik meşrubat şişesi ve siyah bir yüzey yeterlidir. SODIS adı verilen bu yöntemde, suyla doldurulan şişe yatay siyah bir yüzeyde 5 saat bekletilmektedir.
Güneşin sıcaklığı ve ultraviole ışınlar, kirli sudaki hastalık yaratan mikroorganizmaları öldürmektedir.Bu yöntem masrafsız ve kolaydır.Bu yöntem kullanılarak dünyada her yıl milyonlarca insanın kirli sudan kaynaklanan hastalıklar nedeni ile ölümüne engel olunabilinecektir."
kt
VIP Üye

Performans: 649
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 26 Şubat 2008, 20:19:59 »

İlginç! Oysa biz evdeki damacanayı ışıktan koruyoruz. Gerçi aynı şey değil.
Paylaşım için teşekkürler...

Dünyayı güzellik kurtaracak...
vefikpaşa
Uzman Üye

Performans: 24
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 26 Şubat 2008, 21:40:45 »

prof.dr.Ramazan ÖZEY hocamın (kendilerine saygılarımı ifade ediyorum)alıntısını bizimle paylaştığın için teşekkürler sayın Kontinental hocam

Güçlü olmak, düşmanını değil, öfkeni yenebilmektir
gunban
VIP Üye

Performans: 1535
Çevrimdışı Çevrimdışı

Güzel günler göreceğiz; güneşli günler, .....

« Yanıtla #3 : 26 Şubat 2008, 21:49:13 »

İlginç! Oysa biz evdeki damacanayı ışıktan koruyoruz. Gerçi aynı şey değil.
Paylaşım için teşekkürler...
Gerçekten ilginç. Hele bir de plastik olunca. Plastik şişe içerisindeki suyun tadının; özellikle yaz sıcağında sahilde olanlar tadının bozulduğunu bilirler.

Dört nala gelip uzak Asya\'dan
Akdeniz\'e bir kısrak başı gibi uzanan
Bu memleket bizim........
vefikpaşa
Uzman Üye

Performans: 24
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 26 Şubat 2008, 21:55:03 »

hazır pet şişe ve su demişken, isterseniz ben de muhtemelin birçoğunuzun (bilhassa askeri vazifelerini komando olarak yapanların)bildiği bir şeyi sizlere hatırlatayım.Şayet pikniğe gitmiş ,her şeyi yanınıza almiış fakat eşinizin çaydanlığı almayı unuttuğu bir tiryaki iseniz;merak etmeyin su ile dolu pet şişesine yeterince çay atın, ağzını sıkı kapatıp mangal için yaktığınız ateşin içine dik olarak bırakın .bir müddet sonra suyun kaynadığını ve çayınızın güzelce demlendiğini göreceksiniz.tek dikkat etmeniz gereken şişeyi bir miktar boş bırakmak ve alevin kapak boyunu geçmemesidir.tbi şişe sürekli dik durmalı afiyet olsun.hocam kusura bakmayın ,siz orda temiz su bulamayan 1.2 milyar insandan bahsederken, ben keyif çayı tarifi verdim.Allah o gariplerin vebalinden,hesabından muaf tutsun bizi inşallah.
saygılar

Güçlü olmak, düşmanını değil, öfkeni yenebilmektir
zozcan
VIP Üye

Performans: 266
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 26 Şubat 2008, 21:55:23 »

"Dünya Sağlık Örgütü, kirli sulardan kaynaklanan ölümleri engellemek için düzenlediği kampanya çerçevesinde, suyu dezenfekte etmek için kolay bir yöntem açıklamıştır. Bu yöntemle suyu bakterilerden temizlemek için güneş ışığı, plastik meşrubat şişesi ve siyah bir yüzey yeterlidir. SODIS adı verilen bu yöntemde, suyla doldurulan şişe yatay siyah bir yüzeyde 5 saat bekletilmektedir.
Güneşin sıcaklığı ve ultraviole ışınlar, kirli sudaki hastalık yaratan mikroorganizmaları öldürmektedir.Bu yöntem masrafsız ve kolaydır.Bu yöntem kullanılarak dünyada her yıl milyonlarca insanın kirli sudan kaynaklanan hastalıklar nedeni ile ölümüne engel olunabilinecektir."

Bu ilginç bilgiyi bizimle paylaştığınız için teşekkürler kontinental öğretmenim.

Coğrafya, bütün bilimlerin bileşkesidir.
kontinental
VIP Üye

Performans: 164
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 27 Şubat 2008, 18:04:39 »

hazır pet şişe ve su demişken, isterseniz ben de muhtemelin birçoğunuzun (bilhassa askeri vazifelerini komando olarak yapanların)bildiği bir şeyi sizlere hatırlatayım.Şayet pikniğe gitmiş ,her şeyi yanınıza almiış fakat eşinizin çaydanlığı almayı unuttuğu bir tiryaki iseniz;merak etmeyin su ile dolu pet şişesine yeterince çay atın, ağzını sıkı kapatıp mangal için yaktığınız ateşin içine dik olarak bırakın .bir müddet sonra suyun kaynadığını ve çayınızın güzelce demlendiğini göreceksiniz.tek dikkat etmeniz gereken şişeyi bir miktar boş bırakmak ve alevin kapak boyunu geçmemesidir.tbi şişe sürekli dik durmalı afiyet olsun.hocam kusura bakmayın ,siz orda temiz su bulamayan 1.2 milyar insandan bahsederken, ben keyif çayı tarifi verdim.Allah o gariplerin vebalinden,hesabından muaf tutsun bizi inşallah.
saygılar

Hocam bahsettğiniz durumu ben de öğrenmiştim. Arazide gezerken hayvan otlatan arkadaşlar öğretmişlerdi. İlk başta inanamamıştım. Ancak gerçek olduğuna şahit oldum.
arsimela
Uzman Üye

Performans: 22
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 27 Şubat 2008, 18:14:36 »

saygılar
hocam teşekkürler ilk piknikte tavsiyenizi gerçekleştireceğim . sizi de beklerim. nesli
Pinus
VIP Üye

Performans: 169
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 23 Temmuz 2008, 01:57:59 »

Bildiğimiz gibi yeryüzündeki bütün insanlar temiz su bulabilme şansına sahip değiller.
BM verilerine göre 1.2 milyar insanın hayatı kirli sular nedeni ile tehdit altındadır.
Bununla ilgili Ramazan ÖZEY hocanın Günümüz Dünya Sorunları adlı kitabındaki bir bilgiyi paylaşmak istedim:

Hocam, böyle güncel ve ne yazıkki artık uzun yıllar da güncelliğini yitirmeyecek olan konuya parmak bastığınız için teşekkürler. Yalnız sitedeki arkadaşlarda ya da sizde bu bahsettiğiniz yönteme ilişkin bir resim var mı?+
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic