Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Kene KKKA  (Okunma Sayısı 1900 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
engins
VIP Üye

Performans: 115
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 21 Haziran 2007, 07:54:19 »

Ne kadar doğru bilemiyorum ama son günlerde güncel olan kene konusu ilgili bana gelen bir maili paylaşmak istedim.Bana mantıklı geldi.

Bir yerde küçük insanların büyük gölgeleri oluşuyorsa orada güneş batıyor demektir.
Köygöçüren
Uzman Üye

Performans: 70
Çevrimdışı Çevrimdışı

Bezgin gezgin

« Yanıtla #1 : 21 Haziran 2007, 08:56:37 »

Hocam ilginç bir bilgi ama muhtemelen doktorlar bun da karşı çıkarlar.Umarım doğrulanır.Ben de her yaz imkan buldukça ormanlık bölgelere gidiyorum ve kene korkusu illaki tatil keyfimizi kaçırıyor.

anafartalar
VIP Üye

Performans: 339
Çevrimdışı Çevrimdışı

Anafartalar Lisesi Coğrafya Öğretmeni Denizli

« Yanıtla #2 : 22 Haziran 2007, 05:49:21 »

Hocam o mail bana da geldi. Önceleri tuhaf gelmişti sonra yapılan açıklama daha doyurucu geldi. Keneler solunumlarını vucutları ile yaptıkları için (Trake yolu ) havasız kaldıklarından kafalarını vücuttan kendiliginden çıkarıyorlarmış. Bu duruma göre kenenin bulunduğu alana hava almasını önleyici sıvı ile kaplamak gekiyormuş. Sabun seçilmesinin nedeni dezenfekte maddesi olması ( Son cümle benim yorumum)

İnsanlar son ağaç kesilene, son balık tutulana son çiçek koparılana kadar paranın yenmeyeceğini öğrenemeyecektir.
sabahgüneşi
Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 22 Haziran 2007, 08:51:17 »

''KENE'' EDİRNE'DE RİSK TAŞIMIYOR-

Bu arada, Edirne Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, kentte kene ısırması sonucu sağlık kuruluşlarına başvuran kişilerin 10 gün süreyle izlendiği belirtildi. Bugüne kadar Edirne'den incelenmek üzere İstanbul'a gönderilen kenelerde Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi hastalığının tespit edilmediği bildirilen açıklamada, hastalığın genel olarak mayıs, haziran, temmuz, ağustos aylarında görüldüğünü ifade edildi. Hastalığın insanlara kenelerin ısırması veya kenelerle temas sonucu bulaştığı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi: ''Hastalık, ateş, ani başlayan baş ağrısı, kas ağrısı, kırıklık, halsizlik ve belirgin iştahsızlıkla başlar. Bulantı, kusma, karın ağrısı ve ishal gibi şikayetler de görülebilir.

İlk günlerde, yüzde ve göğüste kızarmalar ile gözlerde kanlanmalar ortaya çıkabilir. Kentte kene ısırması sonucu sağlık kuruluşlarına başvuran kişilerden usulüne uygun olarak çıkarılan kenelerin tür tayini ve gerektiğinde taşıdığı virüse bakılmak üzere örnekler Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar Şubesine, oradan da İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji Laboratuvarına gönderilmiştir. Kişiler 10 gün süreyle ateş, halsizlik gibi bulgular yönünden evlerinde izlenmiştir. Edirne'den bugüne kadar gönderilen kenelerde hastalık tespit edilmemiştir.''

AA
keneler artık güres sahalarına kadar inmiş hocam öyleki yapılan ilaçlama calışmaları en iyisi
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic