Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Güneş evi (Elektirik faturası olmayan ev)  (Okunma Sayısı 3333 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« : 21 Temmuz 2008, 11:29:54 »

ELEKTİRİK FATURASI OLMAYAN EV

Basından duymuşsunuzdur ama ben yine konuyu işleyeyim istedim.                                                 

120metrekarelik kullanım alanı olan ve toplam 130 bin YTL’ye malolanDiyarbakır Güneş Evi, ürettiği enerjiyi elektrik şirketine satacakgeleceğin evlerinin de ilk örneği oldu.

GELECEĞİN evlerinde;ısıtma, soğutma, aydınlatma gibi tüm enerji ihtiyacı güneştenkarşılanacak, yerin 3 metre altında (yaklaşık 15 derecede) yüzlercemetre dolaştırılan su borularından alınan enerji klima gibikullanılabilecek ve hatta güneşten elde edilen elektrik enerjisininfazlası da enerji şirketlerine satılabilecek. "Güneş evi" olarak daanılan bu tip evlerin, dünyada örnekleri var. Türkiye’nin ilk güneş eviise geçtiğimiz günlerde Diyarbakır’da tamamlanıp hayata geçirildi.Güneş Evi, başta güneş enerjisi olmak üzere, rüzgardan, toprağınısısından ve başka doğal kaynaklardan yararlanarak kendine yeten evolarak tanımlanıyor.

Maksimum enerji

Diyarbakır’dakigüneş evinde Vaillant’ın güneş pilleri de kullanıldı. Diyarbakır GüneşEvi projesi; Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Dicle Üniversitesi veGüneydoğu Sanayici ve İşadamları Derneği (GÜNSİAD) ortaklığında, maliaçıdan Avrupa Birliği tarafından, teknik açıdan ise Birleşmiş MilletlerKalkınma Örgütü (UNDP) tarafından desteklendi. Vaillant Türkiye’ninbinanın çatısına yerleştirdiği 24 adet 162 wh kapasiteli güneşpilleriyle saatte 3.88 kw elektrik üretilebiliyor. Bu elektrik 100wattlık bir ampulün 38 saate kadar yanmasını sağlıyor. Bu enerji; aynıanda kullanılan çamaşır makinesi, buzdolabı, bulaşık makinesi, TV veaydınlatma ihtiyaçlarına da cevap verebiliyor.

AB destek verdi

Projeile; Vaillant ilk kez, halka açık bir "güneş evi"nin elektriğinisağlayacak. Türkiye’de güneş enerjisinden yararlanmak amacıyla dahaönce yapılan binalar, üniversitelerde deneysel ve bilimsel araştırmaamaçlıydı. Toplam maliyeti 91.6 bin Euro olan bu projenin 78 bin 700Euro’su Avrupa Birliği’ne katılım öncesi Mali Yardım Programıçerçevesinde yer alan "Sürdürülebilir Kalkınmanın Sektörel PolitikalaraEntegrasyonu Projesi" kapsamında destekleniyor. Geriye kalan maliyetiise yerel sponsorlar karşılıyor. Vaillant’ın karşıladığı güneşpillerinin yaklaşık bedeli 15 bin Euro ve toplam mailyete dahil değil.

Güneş ve kuyu suyu

VaillantTürkiye yetkilileri, enerjisini tamamen doğal kaynaklardan sağlayan,kendi kendine yeten bir yapı olan Diyarbakır Güneş Evi’ne katkılarıiçin "Yörenin enlemine uygun, 40 derece eğimli, güney cephede kurulugüneş pilleri kurduk, bu piller elektrik üretiyor. Ayrıca, önümüzdekigünlerde artezyen kuyudan su çıkarılması için de Vaillant güneş pillerikullanılacak. Evin su ve elektrik ihtiyacı tamamen doğal yollardankarşılanacak" dediler.

Gelecekte herkes elektrik satabilecek

GÜNEŞevlerinin bir özelliği de, "çift saat uygulamasına" geçilmesi halindeüretim fazlası enerjiyi devlete satabilecek olmaları. Almanya’da busistemle çalışan sertifikalı 3 binden fazla ev bulunuyor. Bu konutlarkendi enerjisini üretiyor, artanı ikinci saat uygulaması üzerindendevlete satıyor. Ülkemizde de gelecekte "artı enerji konutları" olacak.Diyarbakır Güneş Evi’nin danışmanı Çelik Erengezgin, "çift saatuygulaması" milli politika olana kadar, TEDAŞ’tan enerji almayan yeniyapılanmalarda bu tür elektrik üretiminin hiçbir hukuki engeliolmadığını belirtiyor. Oto-prodüktör olma koşuluyla, hem ürettiğini hemde TEDAŞ’ın elektriğini kullanma olanağı var. Isıtma ve soğutma amaçlıkullanım için ise izin gerekmiyor.

Öğrenciler için eğitim parkı

DİYARBAKIRGüneş Evi, aynı zamanda bir eğitim ve uygulama parkı. Okullarınkapanmasına rağmen her gün öğrenciler grup grup güneş evindeyenilenebilir enerji, güneş enerjisi, enerji tasarrufu gibi konulardabilgilendiriliyor. Güneş evine çevre iller ile yurt dışından daziyaretçiler eksik olmuyor. Aslında birçok üniversitede adı "güneş evi"olan yapılar var. Fakat bunlar laboratuvar ev olma özelliğinden ötegeçemiyor. Çelik Erengezgin, "Çatıya panel ve kolektör doldurarak güneşevi yapmış olmazsınız. Öncülüğü Diyarbakır kaptı" diyor. Proje inşaatfirmalarının da dikkatini çekti, bu evlerden oluşan siteler kurulmasıiçin teklifler gelmeye başladı.

En çok güneş alan şehirde kuruldu

DİYARBAKIR’dakigüneş evi projesinin mimarı ve danışmanı; uzun yıllardır enerji,ekoloji ve çevre konusunda çalışan Yüksek Mimar Çelik Erengezgin,Güneydoğu Anadolu’nun, yılda 3 bin 16 saatlik güneşlenme süresiyleTürkiye’nin en çok güneş alan bölgesi olduğunu ve projenin Diyarbakırve Güneydoğu Anadolu’da güneş enerjisinin kullanımına yönelik örnekyapı olacağını söyledi. Türkiye yılda ortalama 2 bin 600 saat güneşalıyor. Diyarbakır’da ise bu süre 3 bin 300 saat. Bu doğal ve sonsuzenerji kaynağını kullanan güneş evi projesinin temel amacı, güneşenerjisi kullanımına yönelik toplumsal bilinç oluşturmak. Yer altındayüzlerce metre dolaştırılan su boruları güneş evi için yazın serin,kışın sıcak hava sağlıyor. Bahçedeki gece aydınlatma lambaları güneşenerjisiyle çalışıyor. Çatıdaki "Venturi bacası", rüzgar sayesinde eviçindeki kirli havanın tahliye edilmesini sağlıyor. Evsel atıklar, çokdüşük enerjiyle yüzde 95 oranında arıtılıyor.

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
Pinus
VIP Üye

Performans: 169
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 21 Temmuz 2008, 11:36:18 »

AB destek verdi

Projeile; Vaillant ilk kez, halka açık bir "güneş evi"nin elektriğinisağlayacak. Türkiye’de güneş enerjisinden yararlanmak amacıyla dahaönce yapılan binalar, üniversitelerde deneysel ve bilimsel araştırmaamaçlıydı. Toplam maliyeti 91.6 bin Euro olan bu projenin 78 bin 700Euro’su Avrupa Birliği’ne katılım öncesi Mali Yardım Programıçerçevesinde yer alan "Sürdürülebilir Kalkınmanın Sektörel PolitikalaraEntegrasyonu Projesi" kapsamında destekleniyor. Geriye kalan maliyetiise yerel sponsorlar karşılıyor. Vaillant’ın karşıladığı güneşpillerinin yaklaşık bedeli 15 bin Euro ve toplam mailyete dahil değil.

AB zaman zaman sinir bozucu olsada bakın bu tür şeyleri hiç kaçırmıyorlar. Ölüdeniz' de de TUDAV ın çevrede ekolojik araştıma ve eğitim için açtığı ofisi de desteklemişlerdi.  Öğrencilerimle bu evi gezmeyi çok isterdim; sanırım yapıcam da .
anafartalar
VIP Üye

Performans: 339
Çevrimdışı Çevrimdışı

Anafartalar Lisesi Coğrafya Öğretmeni Denizli

« Yanıtla #2 : 22 Temmuz 2008, 08:19:39 »

Hocam Ülkemizde bu tür çalışmaların deneysel ve bilimsel amaçlı olduğunu belirtilmiş . Benim bildiğim kadarı ile Antalya ve kıbrısta faailyet gösteren bir şirket güneşden enerji üreten  ekipman üretiyor. Kıbrıs Tv birindeki reklemında görmüştüm internet adresi olmadığı için ayrıntıyı bilmiyorum. BU sistemi kurduklarında enerji maliyetiniz % 85 ile %100 arasında düşeceğini kapalı ve rüzgarlı havalarda da enerji falan üreteceğini söylüyordu. Sloganlarıda " Unutmayın güneş fatura yollamaz"

İnsanlar son ağaç kesilene, son balık tutulana son çiçek koparılana kadar paranın yenmeyeceğini öğrenemeyecektir.
Köksal AYDIN
VIP Üye

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 22 Temmuz 2008, 09:48:32 »

Bu tür gelişmeler gerçekten sevindirici.Ülke kaynaklarını değerlendirme konusunda yapılacak her türlü çalışma ülkemizin enerji konusundaki dışa bağımlılığını o ölçüde azaltacaktır.Devamını diliyoruz.

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
Y HASAN
Yeni Üye
*

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 05 Ekim 2008, 19:10:18 »

Güneşlenme süresi Türkiye'den kat kat az olan Almanya'da bile bu sistem uygulanıyor.Türkiye bu avantajını çok iyi değerlendirmeli
kt
VIP Üye

Performans: 649
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 05 Ekim 2008, 19:28:25 »

Paylaşım için teşekkürler...   Daha önce de gündeme gelmişti.

http://www.cografya.biz/forum/haberler/tuerkiyeacutenin_ilk_acuteguenethorn_eviacute_acylyyor-t12694.0.html#top

Dünyayı güzellik kurtaracak...
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic