Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Fındığın yerine pepino!  (Okunma Sayısı 6363 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Köksal AYDIN
VIP Üye

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 29 Eylül 2008, 13:59:54 »

Arkadaşlar çoğumuz belki de ilk defa bu ürünün adını duyuyoruz.Anavatanı Peru.Kavun tadında, pek çok çeşidi var.Ağırlığı 40-50gr dan 1500gr a kadar çıkabiliyor.İşte haber...

Giresun'da birim alanda sağladığı yüksek gelirden dolayı yörenin lokomotif ürünü olan kividen sonra pepino da, fındık üreticisinin yeni gözdesi olmaya aday hale geldi.

Pepino üreticisi Mehmet Yüksel, Keşap ilçesinin Fındıklı Mahallesi'ndeki arazisinde, kivi bahçesinde oluşturduğu alanda pepino yetiştirdiğini söyledi.

Pepinonun birim alanda fındıktan 15 kat daha fazla gelir sağladığını, bunun üzerine bu yemişi yetiştirmeye karar verdiğini ifade eden Yüksel, ''İlk kez geçen yıl deneme üretimi yaptım ve 300 kilogram ürün aldım. Türkiye'de yeni üretilmeye başlanan ve anavatanı Peru olan pepinonun yöreye uyum sağlaması üzerine bin kök pepino fidanı diktim. Bunlardan bu yıl yaklaşık 3 ton ürün almayı hedefliyorum'' dedi.

Bir dekar alanda pepinodan 4 ile 6 ton ürün alınabildiğini belirten Yüksel, şunları söyledi:

''Pepino gerçekten birim alanda yüksek gelir sağlıyor. Armut, kavun ve şeftali tadını anımsatan pepinoyu vatandaşlarımız yeni tanımaya başladı. Pepino, hemofili hastalığına, eklem romatizması hastalığına, çocuklarda kemik gelişimine ve şeker hastalığına iyi gelmektedir. Pepino, Karadeniz Bölgesi'nin tüm sahil kesiminde yetiştirilebilmektedir. Pepinodan hava sıcaklığının 14 derecenin, toprak sıcaklığının ise 4 derecenin altına düşmemesi halinde yılda 2 kez ürün alınabilmektedir. Pepinonun, kısa zamanda yörede kivinin yanında fındığa alternatif bir ürün haline geleceğine inanıyorum.''

-''VATANDAŞLAR PEPİNOYA BÜYÜK İLGİ GÖSTERİYOR''-

Pepino hasadına Ekim ayının ilk haftasında başlayacağını anlatan Yüksel, ''Şu an pepino olgunlaşma aşamasında. Ürünün tamamına İstanbul'daki bir firma talip oldu. Ürünü bu firmaya kilogramını 2 YTL'ye satmayı düşünüyorum. Pazar ve pazarlama sorunu yok'' diye konuştu.

Pepinoda fidan sorunu yaşandığını kaydeden Yüksel, ''İhtiyacım olan fidanı kendim üretmeye çalışıyorum. Yoğun fidan talebi var. Daha ilk yıldan vatandaşlar pepinoya büyük ilgi gösterdi. Bu konuda Tarım İl Müdürlüğü mutlaka bir çalışma yapmalı. Pepino yetiştiriciliğini yöre insanının kısa sürede benimseyeceğine inanıyorum'' dedi.

AA

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
mehmet20
Uzman Üye

Performans: 93
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 29 Eylül 2008, 14:25:59 »

Ne kadar şanslı bir ülkede yaşıyoruz.Birkaç tropikal meyve hariç çoğu meyve ülkemizde yetişiyor...Bunun değerini bilmeliyiz..
Eyüp VURANEL
VIP Üye

Performans: 1115
Çevrimdışı Çevrimdışı

Ali Güral Lisesi-Kütahya

Site
« Yanıtla #2 : 29 Eylül 2008, 20:10:07 »

Pepinoyu bu yıl Kütahya'da semt pazarında görmüştüm. Tanesi 5 ytl olarak satılıyordu.

Ali Güral Lisesi-Kütahya
cumhurabay
cumhurabay
VIP Üye

Performans: 225
Çevrimdışı Çevrimdışı

yaşadığımız her şeyde izi olan bilimciyiz.

Site
« Yanıtla #3 : 29 Eylül 2008, 20:20:55 »

valla ben bi tane tadına bakim diye aldınm armutla kavun arası bir tadı var ama fındık kadar kaliteli uzun ömürlü bir ürün değil. yakında fındıkta birinciliğimiz de gidecek herhalde...

Kıraç
VIP Üye

Performans: 479
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 29 Eylül 2008, 20:29:31 »

Bence fındıktan vazgeçilmemeli, pepino denilen ürün kısa vadede iyi bir verim verebilir ama fındık kadar kalıcı ve iyi gelir getiren bir ürün olabilir mi? Anladığım kadarıyla pepino yaş bir ürün, fındık kadar uzun süre dayanabilir mi? Fındık kadar ticari değeri olabilir mi? ayrıca fındığı uzun zaman depolarda bekletebiliriz ama papino bekletilebilir mi? Bunlar iyice araştırılmadan işe girişmemek lazım..

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK TÜRKİYE'NİN GEÇMİŞİ DEĞİL, GELECEĞİDİR....
Eyüp VURANEL
VIP Üye

Performans: 1115
Çevrimdışı Çevrimdışı

Ali Güral Lisesi-Kütahya

Site
« Yanıtla #5 : 29 Eylül 2008, 20:32:42 »

Pepino hemen tüketilmesi gereken bir ürün kavunun küçük ve pürüzsüz hali olarak hatırlıyorum.

Ali Güral Lisesi-Kütahya
ahmetselim
VIP Üye

Performans: 143
Çevrimdışı Çevrimdışı

Özcan KULAKSIZ Üsküdar Mithatpaşa M.T.A.L

« Yanıtla #6 : 30 Eylül 2008, 08:22:25 »

fındık tarımını tamamen bitirmeden pepino üretiminide geçmek lazım alternatiften zarar gelmez bence

"Tereddüt edersen bacakların seni taşımaz. “Yürüyeceğim” de, bas ve yürü!"
Köksal AYDIN
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 30 Eylül 2008, 09:14:29 »

Pepino birim alanda daha fazla verim sağlayan bir ürün.Aslında dediğiniz gibi fındıktan vazgeçmeden onun yanında ikinci bir ürün olarak yetiştirilebilir.İyi bir ek gelir kaynağı olabilir.

Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
yazgülü17-19
Uzman Üye

Performans: 253
Çevrimdışı Çevrimdışı

''ÖĞRENCİ''

« Yanıtla #8 : 30 Eylül 2008, 13:09:17 »

işte pepino'nun bir kaç  fotoğrafı

HİÇ KİMSEYİ BİLDİĞİNİN ÖTESİNDE YARGILAYAMAZSIN VE BİLDİĞİN NE KADAR DA AZ...
ÖzleMSabaH
Site Yöneticisi

Performans: 2738
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 30 Eylül 2008, 13:12:25 »

Güneyde daha çok gelir getiriyor, zahmeti az, dışarıda alıcısı fazla diye zeytin ağaçları sökülüp yerine nar ağacı dikiliyor. Burada da fındık yerine pepino üretimi ağırlık kazanırsa yakında pek çok ürünümüze hasret kalacağa benziyoruz. Kendi iklimlerimizin karakteristik ürünlerinden vazgeçmediğimiz sürece ürün çeşitliliği elbetteki iyidir.

Fotoğraflar için teşekkürler yazgülü17-19 +

seyhoglu
VIP Üye

Performans: 71
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 30 Eylül 2008, 16:52:07 »

Türkiye'nin en önemli ihraç tarım ürünü olan fındığı bitirdik.Sıra hiç tanımadığımız pepino ya geldi demekki.Acaba fındık yerine alternatif ürünler aramanın sebebi araştırılıyormu....
drcse81
Yeni Üye
*

Performans: 4
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 01 Ekim 2008, 03:33:19 »

Pepino da ekelim, ekmeyelim demiyorum ama tüm Dünya göz önüne alındığında % 70'ini bizim ürettiğimiz bir üründen, fındıktan, yeterince para kazanamamamız tuhaf değil mi?
erbil2828
Yeni Üye
*

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 01 Ekim 2008, 12:45:38 »

Zaten Kısa Zamanda artık Fındık Bile Kalmaz...Üretim,Fiyat Masrafı Karşılayamıyor
büget
VIP Üye

Performans: 109
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #13 : 01 Ekim 2008, 18:14:21 »

Bu çabalar fındığa alternatif ürün oluşturmak içinmiş(!) Bu ülkede pek çok üründe olduğu gibi tarımsal üretimi ve çiftçiyi ne hale getirdiklerini açıklamak yerine alternatif ürün yaratma gayreti içindeler.Bu çabaları abartmamak lazım.Ülkemizin doğal yapısındaki zenginliği biliyoruz.Ama ticari anlamda bir ürün yetiştirmek çok farklı.Bu sen fındığın üretiminde fazlalık var diyerek fiyatını düşürerek konuya ticari bakanlar pepino yaygınlaşınca ne diyecekler acaba arkadaşlar

OĞUL;
Bilirmisin ?
Kışı çok serttir bizim oraların, acımasız ve şevkatsız
Tıpkı yaşadığım hayata benzer,
Duvarları taştan, harcı çamurdan,
Çatısı söğüt dalı üzerine boyumca topraktan...
Köksal AYDIN
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 01 Ekim 2008, 21:06:19 »

Ülkemiz fındık üretiminde tekel.Ancak tekel olduğumuz bir ürünü bile pazarlayamıyoruz.Dünyada fındık kullanılarak yapılabilecek pek çok ürün var.Ama biz bunları pek kullanamıyoruz nedense.

Yani elimizdeki fındığı bile becerip satamıyoruz.Sonra da elde kalan fındığı tuhaf reklamlarla(aganigi naganigi) kendi halkımıza satmaya uğraşıyoruz.İşi bilen insanlara öyle çok ihtiyacımız var ki!

Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

TRAP ZONE
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic