Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Çalışan Nüfusun Sektörel Dağılımı:Tarım %25  (Okunma Sayısı 2987 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
ardanuç
VIP Üye

Performans: 78
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 26 Haziran 2008, 18:22:30 »

Bana söyleseler inanmazdım.. (2008'in ilk 3 ayı için) İsdihdam edilenlerin sektörel dağılımı aşağıdaki gibi :

Mart 2008 döneminde istihdam edilenlerin % 24.6'sı tarım, % 20.7’si sanayi, % 5.3’ü inşaat,        % 49.4'ü ise hizmetler sektöründedir.

Önceki yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında, tarım sektöründe istihdamın payının 1.2 puan azaldığı, buna karşılık sanayi sektörünün payının 0.7 puan, inşaat sektörünün payının 0.2 puan, hizmetler sektörünün payının ise 0.2 puan arttığı görülmektedir.
Kaynak: TÜİK haber bülteni Sayı: 99   16 Haziran 2008
http://www.tuik.gov.tr/AltKategori.do?ust_id=8

NOT: 15 – 64 yaş gurubu
2007 TÜİK yıllığından da diğer yılları bulup grafik şekline dönüştürdüm ama gönderme ile ilgili sorunum var!
Tarım sektöründe isdihdam edilenler 2002 de %35, 2004'de:% 34 , 2005'de % 29 , 2006'da % 27

10. sınıf sayfa 164'ün değerleri alt - üst olmuş benim haberim yok..(bu yıl 10'lara girmedim ama Türkiye'nin BEC'na girmiştim Embarrassed )

Bu konuda uyaranlar olmuşsa da onların!!! ekonominin sektörel dağılımı ile nüfusun sektörel dağılımını karıştırdıklarını düşünmüşümdür Grin
Jön_Türk
VIP Üye

Performans: 164
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 26 Haziran 2008, 18:38:57 »

Sayın hocam artık rakamlara falan bakmıyorum.Kimin ne yaptığı ne söylediği belli değil.(Yanlış anlaşılmasın sözlerim size değil)Kaynakların güvenilir olduğunuda inanmıyorum.Ortada bence tam bir bilgi kirliliği var.Herhalde yapılmaya çalışılan tarım sektöründeki azalışla hızla gelişmeye başladığımızı ifade etmek.Ama ben bunada inanmıyorum.(Bu aralar galiba şüphecilik akımına fazla kapıldım!) Bilgilendirmeniz için teşekkürler....
Köksal AYDIN
VIP Üye

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 26 Haziran 2008, 18:46:44 »

Arkadaşlar size bir örnekle bu olayı açıklamak istiyorum.
Yakın çevremizde hizmet sektöründe(esnaf, market, memur, şoför vb), sanayi sektöründe çalışan insanlar çoğunlukta.

Ancak bu insanların tamamına yakınının köylerden toprakları var.

Yani ülkemizde insanlarımızın çoğu şehirlerde yaşasa da köylerle ve tarımla bağlantıları kopmamıştır.Bu da demek oluyor ki bu rakamlar gerçeği ifade etmiyor...

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic