Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Bunu Biliyor muydunuz?(Denetim evi)  (Okunma Sayısı 1541 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
bilgin_mutlu84
VIP Üye

Performans: 443
Çevrimdışı Çevrimdışı

İnegöl Özel Altın Nesil Koleji

« : 16 Temmuz 2008, 19:19:42 »

Jeremy Bentham 1791'de az sayıda gardiyanın çok sayıda mahpusu gözetlemesini sağlamak üzere “denetim evi” anlamında ‘panopticon' adını verdiği daire planlı bir yapı tasarladı. Bu tasarım birkaç katlık tek odalı hücrelerden oluşan bir halka üzerine kuruluydu. Her hücre bu halkanın iç kısmına açıktı ve halkanın dış cephesindeki duvarda birer pencere vardı. Halkanın ortasında mahpuslardan tamamen saklanmış konumdaki gözlemcilerin kaldığı bir nöbet kulesi yer almaktaydı. Panopticon'un temelinde yatan ilke, tek odalı hücrenin içindeki sakine saklanacak hiçbir yer bırakmaması, buna karşılık dış cephedeki duvarın penceresinden gelen dış ışığın kuledeki nöbetçilere mahpusun her hareketinin iyi aydınlatılmış bir siluetini izleme olanağını sağlamasıydı. Bentham'ın yaklaşımına göre, gözlemlenen her yanlış davranışının ceza getireceğini bilen, ama davranışlarının aslında ne zaman gözlemlendiğini bilmeyen mahpusun aklını başına toplayarak her zaman izleniyormuşçasına davranmaktan başka seçeneği yoktu. Böylece mahpus bizzat kendi hareketlerini kollamak durumunda kalacaktı.

Her ne kadar Bentham'ın niyeti içerideki kişileri kontrol altında tutmak ve yıldırmak amacıyla kimi zaman vahşice yöntemlere başvuran hapishanelere insanca ve dizginsiz bir düzen getirmek olsa da, günümüzün anlayışıyla bakan birçok kişiye göre neredeyse şeytanlık derecesine varacak kurnazlıkta bir gözetleme makinesi geliştirmişti.

—Patricia Kellogg

Emeğe Saygı
Köksal AYDIN
VIP Üye

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 16 Temmuz 2008, 19:53:24 »

Adamlar zaten hapse düşmüş, belalarını bulmuşlar sen gel onları orada da rahat bırakmayacak bir keşfe imza at.
O hapishanedeki yükümlüleri Allah kurtarsın Grin

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
bilgin_mutlu84
VIP Üye

Performans: 443
Çevrimdışı Çevrimdışı

İnegöl Özel Altın Nesil Koleji

« Yanıtla #2 : 16 Temmuz 2008, 21:08:27 »

denetim evinin resimlerini de ekledim

Emeğe Saygı
beylerbeyi68
Uzman Üye

Performans: 36
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 16 Temmuz 2008, 21:14:30 »

Allah kurtardıktan sonra,psikolojileri bozulmuş olacağı için kulları da yardımlarını esigemesin.Islah etmek, topluma kazandırmak için içeriye attıkları insanların ruh sağlığı ile oynamışlar.Atalarımız:"Kork Allahtan korkmayandan"diye boşa dememişler.  
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic