Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Binaların yalıtımsızlığı Türkiye'ye 7 milyar dolara patlıyor?  (Okunma Sayısı 1421 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Köksal AYDIN
VIP Üye

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 28 Eylül 2008, 13:35:21 »

Arkadaşlar ülkemizde 24milyon konutun %90'ı yalıtımsız.Bu da bize 7 milyar dolara patlıyor.Aşağıdaki haber bununla ilgili.

Yalıtımsızlığın maliyeti 7 milyar dolar

Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği Başkanı Topçu, yalıtımı ile bina maliyetinin sadece yüzde 3 ile 5’i kadar harcama yaparak, doğal gaz ve elektrik faturalarında her yıl yüzde 60’a varan oranlarda tasarrufun mümkün olduğunu söyledi

Türkiye’de 24 milyon civarındaki konuttan yüzde 90’nında yeterli yalıtım yapılmadığı, bina yalıtımına önem verilmemesi nedeniyle ortaya çıkan enerji açığının maliyetinin yılda yaklaşık 7 milyar dolar olduğu bildirildi.

Durmuş Topçu, yaptığı açıklamada, yılbaşından bu yana doğal gazda yüzde 35, elektrikte ise yüzde 40 oranında gerçekleşen zamların aile bütçelerini ve işletmeleri zora soktuğunu söyledi.

Bu durumun, ısıtma ve soğutma giderlerinde yüzde 60’a varan tasarruf sağlayan ısı yalıtımının önemini bir kez daha ortaya çıkardığını belirten Topçu, ancak mevcut uygulamalara bakıldığında Türkiye’nin ısı yalıtımı konusunda hala çok geride kaldığının görüldüğünü, yalıtımı olmayan binalar yüzünden yılda 7 milyar doların israf edildiğini ifade etti.

EN ETKİLİ ÇÖZÜM YALITIM
Yüksek doğal gaz, elektrik faturaları ve işletme maliyetlerini azaltmak konusunda en etkili çözüm olan ısı yalıtımı uygulaması konusunda yeterli bilinç bulunmadığını hatırlatan Topçu, Türkiye’deki yaklaşık 24 milyon konutun yüzde 90’ının yalıtımsız olduğunu vurguladı.

Türkiye’de binaların metre kare başına enerji tüketiminin yaklaşık 300-350 kilovatsaat arasında olduğunu belirten Topçu, "Buna karşın bizden daha soğuk olan Almanya’ya bakıldığında bu oranın 30-60 kilovatsaate indirilmesi hedefleniyor. Almanya’nın 10 katı kadar enerji tüketen Türkiye’de bu tüketim miktarının, binalarda Isı Yalıtımı Yönetmeliği kapsamında 100-120 kilovatsaat olması hedefleniyor" dedi.

Topçu, Türkiye’ye benzer iklim koşullarına sahip ve yalıtım bilincinin gelişimini yakın tarihte tamamlayan İspanya, İtalya, Portekiz ve Yunanistan’da, XPS ısı yalıtım ürünlerinin toplam ısı yalıtım pazarı içindeki payının yüzde 35’lere ulaştığını, Türkiye’de ise XPS levhaların toplam ısı yalıtım pazarı içindeki payının ise yüzde 20 seviyesinde olduğunu ifade etti.

"ENERJİNİN YÜZDE 80’İ ISINMA AMAÇLI"

Türkiye’nin toplam ithalatının beşte birini enerji faturasına ödediğini ve enerjinin yüzde 34’ünün konutlarda kullanıldığını anlatan Topçu, bir binada harcanan enerjinin yaklaşık yüzde 80’inin ısınma amaçlı olarak tüketildiğini bildirdi.

Topçu, "Oysa ısı yalıtımı ile bina maliyetinin sadece yüzde 3 ile 5’i kadar harcama yaparak, doğal gaz ve elektrik faturalarında her yıl yüzde 60’a varan oranlarda tasarruf sağlamak mümkün. Üstelik sağlanan bu tasarrufla ısı yalıtımına yapılan yatırım birkaç yıl içinde kendisini amorti edilebilir" diye konuştu. (AA)

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
kt
VIP Üye

Performans: 649
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 30 Eylül 2008, 21:56:34 »

"Oysa ısı yalıtımı ile bina maliyetinin sadece yüzde 3 ile 5’i kadar harcama yaparak, doğal gaz ve elektrik faturalarında her yıl yüzde 60’a varan oranlarda tasarruf sağlamak mümkün. Üstelik sağlanan bu tasarrufla ısı yalıtımına yapılan yatırım birkaç yıl içinde kendisini amorti edilebilir"

Daha ne söylenebilir ki ?..

Dünyayı güzellik kurtaracak...
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic