Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: 3 F nedir ?  (Okunma Sayısı 7034 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
kt
VIP Üye

Performans: 649
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 11 Eylül 2008, 18:56:08 »

Serbest kürsüde açamadığım için buraya açtım. Bilmem bişey olur mu ?..

3 F
     Futbol
     Diktatörlüklerin halkı uyutmak için “beşik” olarak nitelediği futbol, şimdi demokrasilerin (aslında kapitalist ekonominin) “pazar”ı haline gelmiş durumda. Modern çağın futbolla siyasal ilişkisi de bu noktada başlamaktadır. Kitleleri futbolla uyuşturma projesi, dünya üzerinde kurulan “demokrasi” ve “kapitalizm” hâkimiyetiyle şekil değiştirmesine rağmen güçlenerek varlığını korumaktadır.

Diktatörlükle yönetilen rejimler içerisinde de, demokratik rejimlerde de aynı ilgiye maruz kalan futbol, bu rejimler içerisinde değişik şekillerde kullanılarak ve kendisine olan bu ilgiyi arttırarak koruyor. Diktatör Franco, 3F (futbol, fado, fiesta) formülüyle nasıl sistemi ayakta tutmayı başardıysa; İngiliz demokrasisi de farklı araçlarla geniş işçi kesimini (alt sınıfları da diyebiliriz) futbol üzerinden kimliklendirerek futbol tapınaklarında uysallaştırabiliyor.

Fado      
    Fado, 19. yüzyıldan günümüze kadar uzanmış bir Portekiz Halk müziği türüdür. Fado'nun tam bir çevirisi olmamakla beraber, kelime anlamı kadere veya alın yazısına yakındır.
    Fado, balıkçı, kâşif ya da denizci olan sevgililerini, eşlerini denize uğurlayan ve onların geri dönmesini umutla bekleyen 19. yy Portekiz kadınlarının artık beklenen yakınlarının geri gelmemesi üzerine denize karşı yaktıkları ağıtlardan türemiştir. Bu nedenle Fado, derin acıların, hüzünlerin, özlemin, nostaljinin, mutluluğun ve aşkın ifade edildiği bir müzik türüdür.
    Fado'nun, isimlerini Portekiz'in Lizbon ve Coimbra şehirlerinden alan iki türü vardır. Coimbra'nın sade bir tarzı olmakla beraber Lizbon fado'su daha yaygındır. Günümüz Portekiz'inde modern fado bir çok ünlü müzisyenin icra ettiği popüler bir müzik dalıdır.
Klasik fado bir Portekiz gitar ve bir klasik gitar eşliğinde tek bir şarkıcının performansıyla icra edilmektedir. Modern fadonun ise yaylı çalgılar dörtlüsünden tüm bir orkestraya kadar çeşitli uygulamaları mevcuttur.
    20. yüzyılın en ünlü fado sanatçısı Mariza Monte'dir.

Fiesta
   Çoğunlukla Latin ülkelerinde belirli aziz ve dini kişiliklerle bağlantılı resmi tatiller.

Dünyayı güzellik kurtaracak...
Köksal AYDIN
VIP Üye

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 11 Eylül 2008, 19:19:22 »

Hocam bu dedikleriniz şeylerle cahil insanlar uyutulabilir.Futbolu ve diğerlerini severek de insan uyanık olabilir.

Ör:İngiltere, İtalya, Almanya  ve bilimum Avrupa ülkelerinde bu belirtilenler var ama uyuduklarını sanmıyorum.

Uyuyan ülkelere ve insanlara gelince; belirttiklerinizi amaç haline getirir de hayatlarının en önemli kısmına yerleştirirlerse onlara iyi uykular demekten başka bir şey kalmıyor.

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
:::.AHMET.:::
Moderator

Performans: 2326
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 11 Eylül 2008, 19:41:48 »

güney amerika ülkelerinde politikacıların halkı yatıştırmak amacıyla  3 S politikasını duymuştum.
3 F 'i ilk defa duydum.
Köksal hocamın dediklerine de katılıyorum.

İnsanları niçin öldürüyorsunuz ki? Biraz bekleyin zaten ölecekler.

[Konfüçyüs]
ekinyagmur
Sürekli Üye

Performans: 51
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 11 Eylül 2008, 20:14:42 »

12  eylül askeri rejimiyle başlamışdır.Yıllardır ülkemizde uygulanıyor,  güney amerika ülkeleri ABD politikalarına karşı çıkarak  bizden daha uyanık olduklarını göstermişlerdir ya biz ne zaman uyanacağız.
u.karacan
Uzman Üye

Performans: 210
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 12 Eylül 2008, 12:39:47 »

''İngiliz demokrasisi de farklı araçlarla geniş işçi kesimini (alt sınıfları da diyebiliriz) futbol üzerinden kimliklendirerek futbol tapınaklarında uysallaştırabiliyor'' cümle böyle...büyük britanya imparatorluğunun işçi kesimini futbolsuz tesellisi,ve refahını sağlamasının mümkün olmadığını söylemek -futbol ve ideoloji-ilişkisi açısından tutarsızdır.kosala nın dediklerine katıldığımı belirterek,ideolojik düşüncelerin ne yapıp edip her konunun içinden ifade edilmesini saplantı kabul ediyorum.

Ne kadar bilirsen bil,söylediklerin karşındakinin anlayabildiği kadardır.(hz.Mevlana)
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic