Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Fan Sesine Kesin Çözüm  (Okunma Sayısı 4425 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
THE_TURK
Uzman Üye

Performans: 75
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 25 Haziran 2008, 16:10:45 »

SES ÇIKARAN FANLARA KESİN ÇÖZÜM
Not: Bütün marka ve model fanlarda geçerlidir. (yapabilene)
1) Ses çıkaran fanımızı bağlı olduğu yerden söküyoruz.
2)Daha sonra Fanın "HAREKETSİZ" göbeğindeki stickerı çıkartıyoruz.
3)Eğer fanın tam merkezinde bir çukur ve onun da ortasında metal mil belirmemişse bir toplu iğne yardımıyla onu da gizleyen plastik jontayıda çıkarıyoruz.
4)ve onun içine damlatabileceğimiz bir madde damlatıyoruz bu makine yağı olabilir nalburlardan 50 kuruşa alabilirsiniz. eğer zor gelirse gidin mutfağa bir damla ayçiçek yağı damlatın sakın çok kaçırmayın stickerı yerine kapatmakta zorlanırsınız. Bana sorarsanız en profesyonel karışım bir miktar uçucu madde ile makine yağıdır. tabi tiner fln da olabilirdi bu.
6)şimdi stickerı kapatın ve fanı yerine takıp çalıştırın, eğer fan 2 kabloluysa dışarıdan bir adaptörle deneyip takmayla uğraşmadan önce başarınızdan emin olabilirsiniz. eğer 3 kabloysa bu kablo rpm i anakarta bildirmek içindir 4 kabloysa akıllı fandır ve bu kabloda anakartın fanın rpm ini yönetmesi içindir. siz + ve - leri değilde bu kablolardan birini bağlarsanız fanı bozarsınız ve eğer bu fanı anakarta takarsanız anakartıda (artık anakartın fan çıkışı fanı döndürmüyor direk power sup tan almak zorunda kaldım )

Tabi fanın kanatlarını diş fırçasıyla temizlemeniz gerektiğini fln yazmaya gerek duymadım.. kolay gelsin.

sabahgüneşi
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 25 Haziran 2008, 16:14:36 »

alperen teşekkürler bu fan sesinde sanırım sıcaklarında etkisi oluyor öyle değil mi?
THE_TURK
Uzman Üye

Performans: 75
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 25 Haziran 2008, 16:16:57 »

evet sıcakların da etkisi var.. sıcaklar arttıkça fan daha da ısınacagından sesi de artar.

breave01
Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 25 Haziran 2008, 16:29:45 »

alperen teşekkürler bu fan sesinde sanırım sıcaklarında etkisi oluyor öyle değil mi?
Seher Hanım, düşünebiliyormusunuz 40 derece sıcaklık, fan sesi çok fazla. Klima bile sıcaklığı 27 dereceye kadar anca düşürüyor. Adana yanıyor Smiley
sabahgüneşi
Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 25 Haziran 2008, 17:04:43 »

Seher Hanım, düşünebiliyormusunuz 40 derece sıcaklık, fan sesi çok fazla. Klima bile sıcaklığı 27 dereceye kadar anca düşürüyor. Adana yanıyor Smiley
burdada durum farklı değil öğretmenim aynı dertten müzdaribiz Smiley
GÜNER
VIP Üye

Performans: 163
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 25 Haziran 2008, 21:59:22 »

İyide bunları yaparken birde fanı bozup bilgisayarı yakmayalım.
Köksal AYDIN
VIP Üye

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 26 Haziran 2008, 09:56:33 »

Fanla benim de aram bozuk.Ama kışın daha çok ses çıkarıyordu.Isındıktan sonra sesi bir miktar azalıyordu.Şimdiki durum da pek farklı değil zaten.Bu öneriyi deneyeceğim.Teşekkürler.

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
Mustafa NAZ
Genel Moderator

Performans: 1921
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 26 Haziran 2008, 12:56:08 »

Fanla benim de aram bozuk.Ama kışın daha çok ses çıkarıyordu.Isındıktan sonra sesi bir miktar azalıyordu.Şimdiki durum da pek farklı değil zaten.Bu öneriyi deneyeceğim.Teşekkürler.

Hocam biraz ince iş gibi geldi ben denemiycem isterseniz sizde tekrar bir daha düşünün.

Tarsus Cengiz Topel Anadolu Lisesi
tektaneee
Yeni Üye
*

Performans: 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 26 Haziran 2008, 13:13:09 »

alperen sana öncelikle teşekkürler ama benım pc laptop,ben şimdi sökmesine sökerim deee nasıl tekrar toplarım bide buna yardımcı olsan..istersen sen bı daha düşün bunu...
aydınkarataslar
Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : 30 Haziran 2008, 13:41:25 »

Fanı yerinden sökmeden bunu uyguladım ses büyük oranda azaldı. Cool
Fanın üzerindeki yapışkan etiketi sökünce göbek meydana çıktı, yağa (evde makine yağı yoktu arabanın yağ çubuğundan sıyırdığım yağa Grin )  bandırdığım pamuklu çubuk yardımıyla mili yağlayıp, etiketi tekrar yapıştırdım, oldu.
Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #10 : 30 Haziran 2008, 19:32:39 »

Fanın üzerindeki yapışkan etiketi sökünce göbek meydana çıktı, yağa (evde makine yağı yoktu arabanın yağ çubuğundan sıyırdığım yağa Grin )  bandırdığım pamuklu çubuk yardımıyla mili yağlayıp, etiketi tekrar yapıştırdım, oldu.
Büyüklerimiz boşuna demokrasilerde çare tükenmez diye söylememişler,işte bu söze en güzel örnek :Smiley
Ayrıca benden size fan sesine kesin çözüm ; Kasayı açıyorsunuz ,fanı söküyorsunuz ve bir daha takmıyorsunuz , tık ses gelmiyor,kedi gibi oluyor ,deneyin ,öneririm :Smiley :Smiley

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
baksu
Site Yöneticisi

Performans: 2641
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 10 Ocak 2009, 12:23:38 »

Büyüklerimiz boşuna demokrasilerde çare tükenmez diye söylememişler,ite bu söze en güzel örnek :Smiley
Ayrıca benden size fan sesine kesin çözüm ; Kasayı açıyorsunuz ,fanı söküyorsunuz ve bir daha takmıyorsunuz , tık ses gelmiyor,kedi gibi oluyor ,deneyin ,öneririm :Smiley :Smiley

Cahit hocam harikasınız. Smiley

bu arada Acer Aspire 5520G dizüstü bilgisayar kullanan var mı acaba? Bu aralar, bilgisayarda ofis programı açıkken bile, çok ısınıyor ve  bilgisayar kapanıyor. 

Suskunluğum asaletimdendir...
Her lafa verecek bi cevabım var.
Lakin bi lafa bakarım, laf mı diye...
Bi de söyleyene bakarım, adam mı diye...

okuyanus
Uzman Üye

Performans: 179
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 10 Ocak 2009, 19:58:42 »

bilgisayarı açtıktan sonra bir daha susmuyor vallahi gına geldi artık risk alıp yapacağım.cahit hocamın tekniğini ben de düşünüyorum ama işlemciyi falan yakmazsak kesin böyle yapacağım

yasaklar güvenlik sağlayabilir ama özgürlüğü asla...
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic