Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Dizüstü bilgisayarın pil ömrü konusunda yardım  (Okunma Sayısı 3792 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
memzin
Uzman Üye

Performans: 73
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 31 Aralık 2008, 20:28:46 »

Arkadaşlar bu hafta sonu Asus marka bir dizüstü bilgisayar aldım.Fakat tam dolu pil ile birkaç defa denememe rağmen pili en fazla 1,5 saat gitti.Birkaç sitede ürün açıklamalarında pil ömrünün 2,5 saat olduğu yazılıydı.Şunu da belirteyim ekran parlaklığını dahi düşürdüm ve tasarruflu kullanım seçeneğiyle kullandım.Aldığım firmanın teknik servisini aradım onlar 1,5 saatin normal olduğunu söylediler.Onlara ürün açıklamalarında 2,5 saat olduğunu belirttim.Onlarda bunun bekleme süresi olduğunu kullanımda 1,5 saatin normal olduğunu söylediler.Aranızda tecrübesi olanlar bilgilerini paylaşırsa sevinirim.Ona göre servise göndereyim biran önce.Teşekkürler. 
M.Sami KÖROĞLU
Admin
Site Yöneticisi

Performans: 2999
Çevrimdışı Çevrimdışı

Adıyaman

Site
« Yanıtla #1 : 31 Aralık 2008, 20:37:53 »

Mehmet Hocam;

Dizüstü bilgisayarda güç seçeneklerinde laptop seçeneklerini seçtiyseniz, ekranla ilgili parlaklık seçeneklerini de ayarladıysanız siz yapmanız gerekenleri yapmışsınızdır.

Hocam dizüstü bilgisayarlarda da aynen cep telefonlarında olduğu gibi kullanıma göre batarya süresi değişir. Eğer sadece müzik dinlerseniz,  veya aynı anda birkaç program çalıştırısanız, o arada nete girip cd yazdırmaya kalakarsanız halitye yaptığınız bu işlemlere göre batarya fazla gitmeyecektir.

Bir neyi verilen değerlen standart verilerdir. Tıpkı araçların fabrika verilerindeki yakıt tüketimleri ile gerçek tüketimleri arasındaki fark gibi.

memzin
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 31 Aralık 2008, 20:50:22 »

Sami hocam genelde 2-3 saat gibi süreleri duyduğum yada o şekilde aklımda kaldığından dolayı yeni aldığım laptopun 1,5 saat süre dayanması bana biraz az geldi heralde.Bu süre içerisinde de %80 internette dolaştım pek bir işlem yapmadım.Bilmediğimden sizlere sorma gereği duydum.Sanırım cevabınızdan da bu süre normal gözüküyor.Cevapladığınız için teşekkür ediyorum.Ayrıca yeni yılınızın sağlıklı, mutlu ve başarılı geçmesini temenni ediyorum.
M.Sami KÖROĞLU
Admin
Site Yöneticisi

Performans: 2999
Çevrimdışı Çevrimdışı

Adıyaman

Site
« Yanıtla #3 : 31 Aralık 2008, 20:54:04 »

Mehmet Hocam yanlış bir anlaşılma da olsun istemem. Eğer katalogda 2,5 saat diyorsa 1,5 saat kullanılması normaldir. Markadan markaya da bu değişebilir. Bende 3 yıllık 12' lin Toshiba dizüstü var ve normal kullanımda 2 saat kullanıyorum.

:::.AHMET.:::
Moderator

Performans: 2326
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 31 Aralık 2008, 21:14:37 »

yeni dizüstü bilgisayarlarda zamanla bataryanın ömrü uzamaya başlıyor. bataryayı doğru kullanmayı da bilmek gerek. örneğin ayda bir bataryayı tam bitirip sabaha kadar şarzda bekletin. daha iyi verim alacaksınız.batarya ömrü 10 dk'nın altına düşmeyinceye kadar servis değiştirmiyor haberiniz olsun(bende de asus var ordan biliyorum)

İnsanları niçin öldürüyorsunuz ki? Biraz bekleyin zaten ölecekler.

[Konfüçyüs]
karayel
VIP Üye

Performans: 507
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 31 Aralık 2008, 21:28:26 »

hocam benim laptop ta mesela  2 saat 41 dakika kaldı yazıyor ama kulanırken birden fazla işle meşkul olmaya başlarsam süre 1 saate düşüveriyor, bence normal bir durum bir sorun yok.
ali_2641
VIP Üye

Performans: 716
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 31 Aralık 2008, 21:55:31 »

hocam eğer bir konuda şikayetiniz varsa www.sikayetvar.com dan halledbilirsiniz takip ettiğim kadarıyla sorunlara şirketler tarafından çözüm bulunuyor.buradan faydalanabilirsiniz.her şirket var...bilgilerinize...

« Biz cahil dediğimiz zaman, mektepte okumamış olanları kastetmiyoruz. Kastettiğimiz ilim, hakikati bilmektir. Yoksa okumuş olanlardan en büyük cahiller çıktığı gibi, hiç okumak bilmeyenlerden de hakikati gören gerçek alimler çıkabilir.»M.Kemal ATATÜRK
nirengi
Sürekli Üye

Performans: 24
Çevrimdışı Çevrimdışı

Maltepe Anadolu İmam Hatip Lisesi

« Yanıtla #7 : 01 Ocak 2009, 10:36:46 »

kardeşim Asus Türkiye Teknik servisinde çalışıyor. Özellikle Vista işletim sisteminin daha fazla enerji harcadığını belirtiyor. kullanma süresine göre değişmekle birlikte belirttiğiniz sürenin çok da anormal olmadığını söyledi.

Ruhumu eritip de kalıpta dondurmuşlar
Onu İstanbul diye toprağa kondurmuşlar.
megane
Uzman Üye

Performans: 31
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 01 Ocak 2009, 14:04:31 »

Yeni aldıysanız eger en başta pil performansı düşük olabilir bir hafta sonra
tam performansa ulaşacaktır bence.. Eger tam performansa ulaştıktan sonrada
aynıysa bir sorun var demektir.
Bu arada 1 yıldan fazladır acer kullanıyorum tam şarjla 1,5 saatten fazla gidiyor..

Ne olursan ol kendin ol, özgün ol.. MEGANE II HB
doğaege
VIP Üye

Performans: 214
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 01 Ocak 2009, 18:40:17 »

yaklaşık 4 yıllık fujitsu-siemens im var. pili 6 hücreliymiş. (bazı laptoplar 4 hücreli oluyormuş,dolayısıyla pil kapasitesi daha kısa süre) internet devamlı açık,bazen müzik,bazen cd yazma vs... gibi en az 2-3 pil tüketici unsur birarada kullanmama rağmen pil 3 saatten az gitmiyor, bazen 4 saate kadar dayanıyor. yeğenim yeni bir tane aldı. alırken de satıştaki elemanlar, pili tamamen bitene kadar kullanın,ayda bir de uzun süre şarj edin önerisinde bulundular.bilgilerinize hocam...
geomaster
Uzman Üye

Performans: 69
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #10 : 01 Ocak 2009, 19:41:48 »

Son 10 yıldır pil teknolojisinde pek ilerleme yok ama bilgisayar performansını arttırıcı bir sürü yenilik yaşandı, hatta ilk cenrinolar çıktığında pil ömürleri birden 5 saate çıkıverdi. Ama parlak ekran ve çift çekirdekli işlemci çıkınca yine şarz süreleri 2-3 saate düştü. O yüzden bende normal diyorum.

Fahrettin ASPİRİN
cumhurabay
cumhurabay
VIP Üye

Performans: 225
Çevrimdışı Çevrimdışı

yaşadığımız her şeyde izi olan bilimciyiz.

Site
« Yanıtla #11 : 01 Ocak 2009, 19:47:23 »

mehmet hocam bende de hp var geçen yıl aldım şarj 1 saati biraz geçiyor. ben de sıkıntı duyuyorum ama durum böyle

:::.AHMET.:::
Moderator

Performans: 2326
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 01 Ocak 2009, 21:01:17 »

batarya ve araba birbirine benzerler.
kullanıldıkça açılırlar.

İnsanları niçin öldürüyorsunuz ki? Biraz bekleyin zaten ölecekler.

[Konfüçyüs]
memzin
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 02 Ocak 2009, 09:22:21 »

Cevaplarınız için teşekkür ederim arkadaşlar.Heralde bilgisayar ile ilgili bir forum sitesine bu sorumu yöneltseydim bu kadar kısa sürede ve bu kadar sayıda cevap alamazdım heralde.Sağolun varolun.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic