Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Nüfus sayımının ilginç sonuçlarından biri. (Önemli)  (Okunma Sayısı 7740 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Melik
VIP Üye

Performans: 123
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 22 Ocak 2008, 06:48:36 »

Yıllardır şu şekilde anlatıyoruz:

"Göç alan illerde erkek nüfus kadın nüfustan fazladır. Göç veren illerde ise kadın nüfus erkek nüfustan fazladır."
Ancak dün açıklanan nüfus sayımında Adana, Bursa ve Gaziantep gibi yoğun göç alan illerde erkek nüfusun kadın nüfustan daha az olduğunu görüyoruz. Buna karşılık göç veren Ağrı, Amasya ve Bilecik gibi illerde ise erkek nüfusun kadın nüfustan daha fazla olduğu görülüyor.

Bu nasıl bir durum? Öğrencilerimize bu durumu nasıl izah edeceğiz? Arkadaşlar yorumlarını yazarlarsa çok memnun olacağım.
sabahgüneşi
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 22 Ocak 2008, 08:22:23 »

şöyle diyebilirmiyiz öğretmenim kadınlarda iş yaşamında belli kriterlere sahip oldukları için erkekler gibi onlarda çalışmaya başlamışlardır,malum günümüzdeki ekonomik koşullar hayat şartlarının ağırlığı kadınlarında çalışmasını gerektiriyor...benim aklıma gelen bu..
Melik
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 22 Ocak 2008, 08:30:15 »

Evet doğru Seher arkadaşım. Bu durumu oluşturan etkenlerden biri sizin açıkladığınız olabilir.
ugur19
Moderator

Performans: 991
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 22 Ocak 2008, 08:34:43 »

Değerli meslektaşım konuya erkek kadın nüfus oranına bakarak cevap veremeyiz.Erkek kadın nüfus verilerinin yanında aktif nüfus içinde erkek ve kadın nüfus oranı nedir ona bakmak lazım.Yani doğum olaylarında erkek kadın oranında farklılık olmuş olabilir.Burada önemli olan çalışan nüfus içinde erkek kadın oranı nasıl ona bakmak lazım.

BİLİMLERİN KRALİÇESİ COĞRAFYA...
meryozcan
Uzman Üye

Performans: 219
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 22 Ocak 2008, 08:35:13 »

Ben kendi memleketim olan Gaziantep'teki sosyal hayata bakarak şu değerlendirmeyi yaptım.Şehrimizde çok kozmopolit bir yapı var.Yerli nüfus eğitim açısından daha kaliteli.Okur yazar oranı yüksek.Ekonomik nedenlerle kırsal kesimden gelen halk eğitim husunda geri durumda ve aile planlaması konusuna özen gösterilmiyor.Ailelerin cocuk sahibi olma durumu fazla.Kız çocuğu oranları da bu yüzden fazlalık gösteriyor.

En uzak mesafe ne Afrika\'dır
 Ne Çin,
 Ne Hindistan,
 Ne gezegenler
 Ne de yıldızlar , geceleri ışıldayan
 En uzak mesafe, iki kafa arasındaki
 mesafedir...
 Birbirini anlamayan...

Özdemir Asaf
acar54
VIP Üye

Performans: 47
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 22 Ocak 2008, 08:53:41 »

şu da düşünülebilir:şehirde ekonomik durumu düzelen erkekler, artık köyde bıraktıkları ailenin bayan ağırlıklı diğer kısmınıda şehre getirdiler, çünkü sanırım şehirli nüfus oranıda %70 oldu, köyde artık sadece ekonomik olarak köye bağlı olanlar yaşıyor diye düşünebiliriz....

Göksel DOĞANAY
VIP Üye

Performans: 1027
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 22 Ocak 2008, 10:12:44 »

entrasan bir durum olmuş. doğum oranlarında kadınların erkeklerden fazla olmasıyla ilgili olabilir bu durum.
geomaster
Uzman Üye

Performans: 69
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #7 : 22 Ocak 2008, 10:23:41 »

Melik hocam eski sayımlarda da istisnalar vardı zaten biz hem nüfus oranını değil çalışan oranını göz önüne almalıyız. Hem bu durum zaten evrensel bir durumdur ülkemize has değil.

Fahrettin ASPİRİN
karayel
VIP Üye

Performans: 507
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 22 Ocak 2008, 10:31:51 »

bu durumun iki nedeni vardır ben bursadayım ve buraya çalışmaya gelenler genellikle aileleri ile geliyor daha çok tek başına gidiş dış ülkelere ve istanbul gibi metropollere oluyor. adana ve antep gibi yerleşmelerde bildiğim kadarıyla çevresinden göç alan ve mevsimlik göç alan yerler nüfus sayımında ne kadar olsada baskılar neticesinde insanlar köylerinde sayıldılar. bunlarında etkisi olabilir diye düşünüyorum.
M.Sami KÖROĞLU
Admin
Site Yöneticisi

Performans: 2999
Çevrimdışı Çevrimdışı

Adıyaman

Site
« Yanıtla #9 : 22 Ocak 2008, 10:37:10 »

Melik Hocam tespitiniz yerinde.

Aslında bunun birkaç sebebi olabilir. Bunlardan bir tanesi, daha önce ulaşım şartlarından dolayı göçlerin büyük bir kısmı sadece erkekler tarafından gerçekleştiriliyor olması. Göç eden bu erkek nüfusun bir kısmı ailelerini daha sonra bu göç olgusuna dahil ederlerdi. Fakat günümüzdeki iletişim ve ulaşım şartları göçlerin çok kısa br süreçte gerçekleşmesine, daha fazla sayıdaki bireyle daha uzak mesafelere yapılabilmesine olanak sağladı. Kadının da iş hayatındaki rolünün artmasıyla ile şehre göç olayında kadının da aktif olarak yer almasına sebep oldu ve şehirdeki kadın oranında artış gerçekleşti.

Ayrıca ülkemizin daha önce göç veren alanlarının bugün göç alır duruma gelmesi de bunda etkli olmuştur.

Sanırım sebeplerden bir tanesi de Ülkemizdeki ortalama kadın yaş ortalamasının erkeklerden fazla olması.

ferat54
Site Yöneticisi

Performans: 1681
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 22 Ocak 2008, 10:40:38 »

Aslında bir önceki nüfusu sayımına bakarsanız aynı durumu görürsünüz.Çoktandır burda paylaşıma açmayı düşünüyordum bu konuyu.Olması gereken göç veren yerlerde kadın nüfusun fazla olması göç alan yerlerde ise erkke nüfusun fazla olması.Ancak durum hiçte öyle değil.
Bunun nedeni nedir diye tahminde bulunursak bence eskisi erkekler eskisi gibi ailesini sılada bırakarak gıurbete gitmiyor.Göçe ailenin tüm fertleri katılıyor

Mustafa NAZ
Genel Moderator

Performans: 1921
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 22 Ocak 2008, 10:55:51 »

Birde arkadaşlar göç alma özelliğiyle tanıdığımız Çukurova gibi bazı yerler artık işsizlikle boğuşuyor.Dolayısıyle Adanaya,Osmaniye'ye,Tarsus,Mersine gelip yerleşiyorlar buradanda mevsimlik göçlerle memleketin diğer yerlerine gidiyorlar.

Tarsus Cengiz Topel Anadolu Lisesi
gamze_782
Yeni üye
*

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 22 Ocak 2008, 12:12:20 »

bilgi verdiğiniz için teşekkür ederiz

hacı fahri zümbül anadolu lisesi

tekirdağ çerkezköy
Melik
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 22 Ocak 2008, 14:52:27 »

Yorumda bulunan bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Yeni bir şeyler öğrendikçe eski alışkanlıklarımızdan vazgeçmemiz gerekiyor. İşte coğrafyanın güzelliği de burada. Sürekli bizlere yeni ve güncel bilgiler öğreten bir bilim.
albedo
Genel Moderator

Performans: 1558
Çevrimdışı Çevrimdışı

Kemal Akalın

« Yanıtla #14 : 22 Ocak 2008, 15:23:25 »

Yorumda bulunan bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Yeni bir şeyler öğrendikçe eski alışkanlıklarımızdan vazgeçmemiz gerekiyor. İşte coğrafyanın güzelliği de burada. Sürekli bizlere yeni ve güncel bilgiler öğreten bir bilim.
Doğum oranlarında kadın fazlalılığını doğru bulmuyorum.Çünkü biliyoruz ki doğal nedenlere bağlı olarak doğan erkek sayısı doğan kadın sayısından fazladır. Burada bence de doğru olan göçlerin niteliğinin değişmesidir..
Bence bu sayımın bir diğer öğretisi de melik hocamın yukarıya aldığım söyledikleridir.. Coğrafyayı bu yüzden seviyorum.. Ezber bozan özelliğini:)

Tekirdağ KNG MTAL Coğrafya Öğretmeni                             Lodos, herşeyi titretiyor...
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic