Sayfa: [1] 2 3 4   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Milli Eğitim, şehirlere yazı gönderdi: "Kutlamalar sadece okullarda yapılacak"  (Okunma Sayısı 38066 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
laktoz
Sürekli Üye

Performans: 4
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 12 Ocak 2012, 22:20:42 »

Milli Eğitim Bakanlığı Orta Öğretim Genel Müdürlüğü, 81 ilin milli eğitim müdürlüklerine gönderdiği yazı ile 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı törenlerinde, yönetmelikte yer almayan senaryo, değişik renk ve nitelikte gösteri ve fon çalışmaları gibi etkinliklere yer verilmemesini, kutlamaların sadece okullarda yapılmasını istedi.

Müsteşar Emin Zararsız’ın, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer adına İl Milli Eğitim müdürlüklerine dün gönderdiği yazıda, 1 Ekim 1981 tarihli ’Ulusal ve Resmi Bayramlarda Yapılacak Törenler Yönetmeliği’ hükümlerinde, Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın Başkent Ankara ve diğer illerde nasıl kutlanacağı, gösterilerin nasıl yapılacağının belirtildiği hatırlatıldı.

Kutlamaların kanun ve yönetmelikte yer almayan bazı içeriklerle gerçekleştirildiğinin görüldüğü ifade edilen yazıda, yine kanun ve yönetmelikte, kutlamaların öğrencilerin katılımıyla yapılacağına dair bir hükmün bulunmadığı kaydedildi. Yazıda şöyle denildi:

"Kutlama törenlerinin hazırlık döneminin mevsim olarak soğuk bir zamana denk gelmesi nedeniyle sağlık sorunlarına yol açmasına, çalışma süresinin uzun olması nedeniyle öğrencilerin derslere ilgisinin azalmasına, motivasyonlarının düşmesine, gönüllü olmayan öğrenci velilerinin okullarla olan ilişkilerinin bozulmasına sebep olduğu yönünde duyumlar alınmaktadır."

ANKARA DIŞINDAKİ İLLERDE OKULLARDA KUTLANACAK

Yazıda, il ve ilçelerde yapılacak Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı törenlerinin, yönetmelik hükümlerine aykırı olmamak kaydıyla ve eğitim öğretimin aksatılmamasını teminen, mevzuatında belirtildiği gibi tüm gençliğin dahil edileceği bir formatta gerçekleştirilmesinin uygun görüldüğü belirtildi. Yazıda, şu ifadelere yer verildi:

"Bununla birlikte, günün anlam ve önemi ile uygun kutlamaların okullarımızda ve öğrencilerimizin katılımıyla icra edilmesine devam edilecektir. Başkent dışındaki il ve ilçelerimizde yönetmelikte yer almayan senaryo, değişik renk ve nitelik arz eden gösteri ve fon çalışmaları gibi etkinliklere yer verilmemesi, bu kapsamda il ve ilçe kutlama komiteleri tarafından gerekli tedbirlerin alınarak çalışmaların anılan yönetmelik hükümleri uyarınca yürütülmesi hususunda gereğini rica ederim."

Kaynak : http://www.haber3.com/19-mayis-torenleri-artik-yasak--1146255h.htm#ixzz1jHkGXFIM
laktoz
Sürekli Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 12 Ocak 2012, 22:27:51 »

izleyin başka bişey yapamassınız zaten
http://www.youtube.com/watch?v=IJIyxlJfnDg
musebay
Uzman Üye

Performans: 10
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 12 Ocak 2012, 22:53:16 »

Çok hayırlı bir gelişme. Yıllardır dile getirdiğimiz ve olmasını istediğimiz bir uygulama. 1930'lu yıllarda Faşist İtalya'ya giden bir grup bürokratın, orada görüp beğendikten sonra Türkiye'de de uygulanmasını istedikleri gösterilerdi bunlar. Bu kutlama biçimi günümüzde yapılmıyor mu? Yapılıyor tabi Kuzey Kore ve Çin gibi ülkelerde. Arkadaşlar olaylara mantıklı bakın. Öğrencileri askeri düzende, tek tip kıyafetlerle yürütme ve gösteri yapmanın ne öğrenciye, ne öğretmene faydası var. Bunlar tamamen faşizt ve komünist ülkelerde tek tip(eşit) insan olma gösterileri. İnşaallah bu sene 2. dönem 9. sınıflar derslerinden geri kalmayacaklar..
laktoz
Sürekli Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 13 Ocak 2012, 00:04:46 »

Biz ne Çin iz ne de Kore yiz.Bizim gösterilerimizde oradakiler gibi değil.Ama bu zihniyet bu törenleri onlarla kıyaslar.19mayıs törenine ne gerek var öğrencileri umreye gönderelim yeter...Bayram olarakta kutlu doğum haftasını kutlarız stadlarda.......
musebay
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 13 Ocak 2012, 05:21:08 »

Arkadaşım sana kimse bayramı kutlama demiyor. Aklını çalıştır biraz, bayramı zehir etmeden, bayram gibi kutlamak lazım. Bak bakalım medeni dünyaya bizim gibi bayram kutlaması yapan var mı? Atatürk ben size bilimi ve akılı bıraktım diyor, sen hala 1930-40'ların dünyasında kalmışsın. O dönemin şartları gereği bayramlar öyle kutlanıyordu. Çünkü nüfus ve asker sayısı bir güç kaynağıydı. Ama artık nicelikten çok nitelik önemli hale geldi. Yıl 2012 uyan artık. Ayrıca Diyanet İşleri'nin öğrencileri umreye götürmesinin neresi yanlış, Vatikan'a götürecek değildi ya.
c.soyal
Uzman Üye

Performans: 90
Çevrimdışı Çevrimdışı

hayat mavidir.

« Yanıtla #5 : 13 Ocak 2012, 05:51:48 »

Hocam iyiki videoyu yüklemissiniz,teşekkür ederim.

hayatı/ ben hep/ mavi sanmıştım/ bilmedim ki / laciverte beyaz katmışlar.
flora22
VIP Üye

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 13 Ocak 2012, 06:00:46 »

çok güzel video tüm öğrencilerime izleteceğim teşekkürler
birol can
Yeni üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 13 Ocak 2012, 07:21:51 »

Milli eğitim bakanlığında görevli olanlar,böyle bir olayı yıllardır nasıl atladılar acaba?görevlerini yapmayıp 19 mayıs kutlamalarını atlayanlar (vali-kaymakam-okul müdürleri-beden eğitimi öğretmenleri..)hakkında bakanlık nasıl bir işlem yapar merak ediyorum.yasaklamak kolay..anlatmak  hele hele takiyye yapmadan anlatmak..çok zor.
başar
Üye
**

Performans: 5
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 13 Ocak 2012, 12:46:50 »

"1930-1940 lar "diye başlayıp "takiyye" yapmaktan vazgeçin."aklını çalıştır" cümlesi de hiç yakışmıyor.çalışan bir senin aklın değil !
musebay
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 13 Ocak 2012, 17:25:10 »

Ben takiyye yapmıyorum ne olması gerektiğini açık, seçik söylüyorum. Eğitimci dediğin aydın olur. Aydın insan geçmişe takılmaz, geleceğe bakar. Ben bir öğretmen olarak törenlerde garnizon komutanı ve kaymakamın önünden asker gibi yürüyerek geçmek istemiyorum. Bunun neresi yanlış Allah aşkına söyleyin. Eğer ideolojilerden kurtulup aklınızı gerçekten çalıştırırsanız doğruyu görürsünüz.
yamakseyit
Üye
**

Performans: 8
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 13 Ocak 2012, 17:28:23 »

Bundan önce öğrenciler harıl harıl çalışıp kendi bayramlarında başkalarını eğlendiriyordu. Şimdi bir nebze olsun hamaset azalacak.
Benim şahsi görüşüm bayramlarda çocuklar ve gençler için makul eğlenceler tertiplensin yani bayramın sahipleri eğlensin; isteyen öğrenci aktif görev alsın. Hatta böyle özel günlerde Kocatepe ve Gelibolu gibi mekanları, uzman rehber eşliğinde, tüm öğrencilerimizin görmesi sağlansın. Emin olun ki bu sayede öğrencilerin "vatan" bilinci daha erken oluşacaktır.
Bu arada bayramlarda görev almamak için ipe un seren meslektaşlarımızın da salt kötüleme yerine yapıcı eleştirilerde bulunması biz eğitimcilere daha çok yakışacaktır. Saygılarımla...
alfred
Uzman Üye

Performans: 26
Çevrimdışı Çevrimdışı

Herkes için coğrafya

« Yanıtla #11 : 13 Ocak 2012, 17:51:08 »

Kutlamaya hazırlık süreci sıkıntılı geçiyor öğrenciler hem derslerinden geri kalıyor hemde yoruluyorlar. kutlama tarzı değişebilir. öğrenciler ve veliler okulda toplansınlar ziyafet çeksinler maçlar yapsınlar, tiyatro, konser gibi etkinlikler yapsınlar daha faydalı olur.
lesmer3366
VIP Üye

Performans: 51
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 13 Ocak 2012, 18:05:49 »

Sırada ne var acaba?  Heykel sökme mi? resim indirme mi?
Badem303
VIP Üye

Performans: 18
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 13 Ocak 2012, 18:35:25 »

Bence de harika bir gelişme olmuş.. Büyük festival gibi kutlanabilir. İlla cocukları götürmek hocalarımın dedigi gibi garnizon komutanı önünden geçmek çok komik:)))))))))) Ben size söylüyorum bence istiklal marşınıda abartıyoruz. Yılda iki kere yeter... Atatürk heykellerine gelince tabiki onlarda olmamalı.. Gelcege bakmalıyız. Şeriaatçı degilim..Asla... Aksine demokrtatm. ama bizim ülke laikleri laik degil atatürkçü:)))) Kusura bakmayın.. ama gerçek bu:))
lesmer3366
VIP Üye

Performans: 51
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 13 Ocak 2012, 21:30:38 »

Anlaşılan siz de (Badem303)  istiklal marşını ırkçı bulanlardansınız.... Milli bayramların kutlanması, kurtuluş günlerinin anılması, canlandırılması  Avrupa birliği ilerleme raporlarında zaten kaldırılması  istenen konulardandı. Bir gün  daha başka şeyleri değiştirmemizi isteyecekler hiç kuşkunuz olmasın... Türkiye yeniden dizayn ediliyor, programı yeniden yazılıyor...... Malesef tasarlayan bizler değiliz. Yaklaşık 10 yıldır bu süreç  devam ediyor. Toplum alıştırıla alıştırıla (Kurbağanın ısıtılarak kaynatılması gibi) yapılıyor tüm bunlar... Milli olan hersey şu anda kötüdür. Yerine federalizm parlatılıyor... 
Sayfa: [1] 2 3 4   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic