Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Can Dündar'dan muhteşem bir yazı....  (Okunma Sayısı 6341 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
uğur01
Uzman Üye

Performans: 168
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 12 Haziran 2008, 12:00:19 »

İzindeyiz Ata'm

Hani;Türk, Öğün, Çalış, Güven; demiştin ya... Biz ilkinde takılıp kaldık. O yüzden çalışmaya vakit kalmadı. Kimselere de (kendimiz dahil) güvenmiyoruz.
Seninle övünüyoruz. Adına barajlar, yollar, köprüler yapıyoruz. Balolar, heykeller, hatalar yapıyoruz. Klipler, zamlar, işkenceler, darbeler...
Öyle bir kargaşa yarattık ki senin adına darbe yapanlar, senin adına yönetimde olanları devirip, senin fikirlerinle açıklıyorlar bunu... Ve de devrilenler yine senin fikirlerinle savunuyorlar kendilerini...
Herkes seni bir dönemki görüşlerinle tanımlayıp başka başka anlatıyor bize... Asker, demokrat, dindar, ateist, laik, çapkın, milliyetçi... Liste uzayıp gidiyor, biz tartışıp gidiyoruz.
Hala;İzindeyiz ve bu izin hiç bitmeyecek gibi görünüyor.
İzinde olduğumuzdan kabrine çok ziyaret yaptık, ama sana layık bir film yapamadık. 66 yılda...
Belki kimseleri sana benzetemediğimizden, belki parayı denkleştiremediğimizden...
Adına yaptığımız köprülere akın akın koşuyor yurtyaşların... İntihar etmek için...
Cumhuriyeti emanet ettiğin gençler, polis copundan kafalarını kaldıramaz haldeler.
Zorlu savaşlarla kurulan Türkiye Cumhuriyeti devletinde bugün çetelerin gölgesi var.
Dev posterlerini yaptık ama doğru dürüst bir belgeselini yapamadık Ata'm...! Arkandan ağlamaktan gözlerimiz şiştiği için yazılarını, konuşmalarını doğru dürüst bir kitapta toplayamadık. Adına kurduğumuz kültür merkezini yangından koruyamadık. Senin adına iktidara el koyanlar mirasını çiğnedi, ses çıkartmadık. Kurduğun partiyi kapatıp, arşivini yaktılar... Alkışladık...

Çünkü biz izindeyiz Ata'm...

Her sabah güne;Türküm, Doğruyum, Çalışkanım; diye bağıran, geri ve tembel nesiller yetiştirdik. Sesimiz gür çıkıyor ama eğitimde başarı oranlarımız yerde sürünüyor.
Köşklerin bakımsızlıktan dökülüyor...
Kocaman resimlerinin asıldığı kamu binaları içinde memurun aç.
Beni emanet ediniz dediğin doktorların biliyorsun seni geç teşhisten erken yolcu ettiler.

Merak etme İzindeyiz Ata'm...

O dönemde söylediğin bazı sözler bugün 7 kilit altında. Din üzerine, düşünce özgürlüğü üzerine yazdıklarını yazmaya, söylemeye kalkanlar mahkemelerde sürünüyorlar. O gün yazdıklarını, bugün ağıza alamayacak haldeyiz.
Seni aşmaktan vazgeçtik, sana ulaşamıyoruz Ata'm... Heykellerin o kadar büyük, posterlerin öyle kocaman ki, ardında bir dolu adam kendi pisliğini gizleyebiliyor. Pislik büyüdükçe heykelleri de büyütüyorlar.
Şu İzindekilerin listesini bir görsen inanamazsın Ata'm... Kendini tanıyamazsın.
Özlü sözlerini paylaşamıyorlar.
Yılgınlığa düşmememiz için söylediğin;küçük kıvılcımlar, büyük yangınlar doğurabilir; sözünü itfaiye kapısına asmışlar.

Bağışla bizi... İzindeyiz Ata'm...!

Can DÜNDAR
belki kilitliceksiniz ama bu yazıyı paylaşmadan edemezdim içim rahat etmezdi

İnsan topluluğu kadın ve erkek denilen iki cins insandan mürekkeptir. Kabil midir ki, bu kütlenin bir parçasını ilerletelim, ötekini ihmal edelim de kütlenin bütünlüğü ilerleyebilsin? Mümkün müdür ki, bir cismin yarısı toprağa zincirlerle bağlı kaldıkça öteki kısmı göklere yükselebilsin?
                      M.K.ATATÜRK
tonyukuk
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 12 Haziran 2008, 12:15:47 »

Gerçekten çok güzel bir yazı. Mutluluğumu ikiye katlayan ise öğrencilerimizin bu tür yazıları bizimle paylaşması. Ben gençlerimize güveniyorum. Can Dündar'ın endişelerini paylaşmakla birlikte öğrencilerimiz arasında Atatürk'ü gerçekten anlayıp devrimlerine sahip çıkan ve onun izinden giderek bu ülkeyi daha ilerilere taşıyabileceklerin sayısının sanıldığından daha fazla olduğunu biliyorum.
uğur01
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 12 Haziran 2008, 12:21:41 »

Gerçekten çok güzel bir yazı. Mutluluğumu ikiye katlayan ise öğrencilerimizin bu tür yazıları bizimle paylaşması. Ben gençlerimize güveniyorum. Can Dündar'ın endişelerini paylaşmakla birlikte öğrencilerimiz arasında Atatürk'ü gerçekten anlayıp devrimlerine sahip çıkan ve onun izinden giderek bu ülkeyi daha ilerilere taşıyabileceklerin sayısının sanıldığından daha fazla olduğunu biliyorum.
biz türk genci herşeyin yerini ve zamanını bekleriz atam gibi gerektiği yerde gerektiği zaman yapılacakları yaparız bize inanın ve güvenin
biz kimin evladıyız

İnsan topluluğu kadın ve erkek denilen iki cins insandan mürekkeptir. Kabil midir ki, bu kütlenin bir parçasını ilerletelim, ötekini ihmal edelim de kütlenin bütünlüğü ilerleyebilsin? Mümkün müdür ki, bir cismin yarısı toprağa zincirlerle bağlı kaldıkça öteki kısmı göklere yükselebilsin?
                      M.K.ATATÜRK
Köksal AYDIN
VIP Üye

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 12 Haziran 2008, 12:28:27 »

Atatürk'ün bir sözü vardır.
"Ülkesini en çok seven onun için en çok çalışandır" diye!
Biz bunu bıraktık bol bol nutuk çekiyoruz.
Her şey gösteriş olmuş.
İnsanlar hamasi nutukları, gösterişi maske olarak kullanır olmuş.
Buna başka ne denir ki?
Gerçekten Atatürk çok büyük insan.
Günümüzü tahmin etmiş, geleceği görmüş.

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
breave01
Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 12 Haziran 2008, 13:59:42 »

Sevgili Uğur senin bu duyarlılığını hep takdir ediyor ve örnek gösteriyorum. Bu güzel makaleyi paylaştığın için teşekkürler.
karakaya291
Sürekli Üye

Performans: 53
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 12 Haziran 2008, 14:01:58 »

Güzel ahlaklı ve çalışkan nesil,bildiğini bilmeyen değil bilmediğini bilen nesil..ihtiyacımız bu
vefikpaşa
Uzman Üye

Performans: 24
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 12 Haziran 2008, 14:22:57 »

Sayın Can Dündar'ın herkes tarafından ibretle okunması gereken yazılarından birisini bizimle paylaştığınız için teşekkürler.Ülkemizde akıl ve sağduyunun, acilen, dogmaların önüne geçmesi gerektiği, kuvvetli bir şekilde vurgulanmaktadır.
saygılar

Güçlü olmak, düşmanını değil, öfkeni yenebilmektir
u.karacan
Uzman Üye

Performans: 210
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 12 Haziran 2008, 14:23:40 »

Atatürk ü anlamak Onun yaşadığı tarih ve şartlara takılıp kalıp izinde olmak değil onu bugün yaşasa o fikirlerinde göstereceği yön nereye doğru olurdu? sorusu önemlidir bence.Ya da Atatürkçü KEMALİST sıfatını kendilerine yakıştırıp bunu da kalkan yapıp öğünmeyip çalışmayıp statükocu durumlarıyla menfaatlenenler Atatürk e onun fikirlerini sahiplenmeyenlerden daha fazla zarar veriyorlar diye düşünüyorum.  

Ne kadar bilirsen bil,söylediklerin karşındakinin anlayabildiği kadardır.(hz.Mevlana)
ahmetselim
VIP Üye

Performans: 143
Çevrimdışı Çevrimdışı

Özcan KULAKSIZ Üsküdar Mithatpaşa M.T.A.L

« Yanıtla #8 : 12 Haziran 2008, 16:09:45 »

Atatürk ü anlamak Onun yaşadığı tarih ve şartlara takılıp kalıp izinde olmak değil onu bugün yaşasa o fikirlerinde göstereceği yön nereye doğru olurdu? sorusu önemlidir bence.Ya da Atatürkçü KEMALİST sıfatını kendilerine yakıştırıp bunu da kalkan yapıp öğünmeyip çalışmayıp statükocu durumlarıyla menfaatlenenler Atatürk e onun fikirlerini sahiplenmeyenlerden daha fazla zarar veriyorlar diye düşünüyorum.  
size katılıyorum hocam ama öğünüp çalışmayan demek istediniz herhalde yukarıda

"Tereddüt edersen bacakların seni taşımaz. “Yürüyeceğim” de, bas ve yürü!"
adanas
Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : 12 Haziran 2008, 16:28:04 »

Sevgili Uğur senin bu duyarlılığını hep takdir ediyor ve örnek gösteriyorum. Bu güzel makaleyi paylaştığın için teşekkürler.
Sevgili uğurcuğum paylaşımın için teşekkürler çok hoş bir paylaşım..+
uğur01
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 12 Haziran 2008, 16:56:06 »

teşekkür ederim benim gibi düşünen o kadar çok Türk genci varki ve sayıları günden günede artıyor çünkü hepimiz atamızın yaptıklarını günümüze uyarlamayı öğrendik ve vatanımız için birşeyler yapmanın zevkine gururuna vardık
bu yüzden sayımız her geçen gün birbirine kenetlenerek daha çok daha inançlı bir şekilde artıyor

M.K.ATATÜRK
tevfik
Uzman Üye

Performans: 45
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 12 Haziran 2008, 17:44:23 »

u.karacan öğretmenim, her devirde en doğru işlerin içine kendine çıkar sağlamayı amaçlayan  yanlış insanlar girmiştir. Bu yanlış kişilerin yaptıkları, o işin doğruluğunu değiştirmez. Bunun için Atatürk'ü ve fikirlerini savunan kişilerin arasında da böyle kişilerin çıkması normaldir. Ama ''Atatürk yaşasaydı fikirlerinde göstereceği yön nereye doğru olurdu ''ifadesi garibime gitti.Atatürk'ün fikirlerinin istikameti, çizgisi hepsi bellidir. Yani Atamız yaşasaydı hayatı boyunca mücadelesini verdiği ve bize miras bıraktığı fikir ve düşüncelerini değiştirecekmiydi? Sizce hangi fikrini değiştirirdi mesela...
yumut81
Sürekli Üye

Performans: 8
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 12 Haziran 2008, 18:42:02 »

Eline sağlık Can Dündar'ın gerçektende tanıyı sağlam koymuş.Herkes kendi pisliğinin peşinde ve herkesin pisliği kendi boyunu aşmış...
Simal
Uzman Üye

Performans: 94
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 12 Haziran 2008, 20:57:53 »

Sevgili Uğur bu anlamlı yazıyı bizimle paylaştığın için teşekkürler. Can Dündar'ında kalemine sağlık. +
dilekgüler
Uzman Üye

Performans: 43
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 13 Haziran 2008, 06:56:49 »

Uğur kardeşim:bu yazıyı yayınladığın için teşekkürler.Can Dündar'ın da eline yüreğine sağlık.

Bizler şimdilerde de görüyoruz sözde Atatürkçü olanlar, kendi açıklarını kapatmak için biz Atatürkçü'yüz diyorlar. Yanlış çok yanlış.Eğer siz doğruysanız sözde değil özde Atatürkçü olurdunuz( Ey böyle yapanlar duyarsınız belki sesimi!).

''Özümde ,özde Atatürk,
Düşümde,düşüncemde Atatürk,
İlkelerimde, ilkeleriyle Atatürk ,
Karanlığın da aydınlık olduğu her yerde
Yine Atatürkçülük yine Atatürk! ''

Yazan:Dilek Güler

Sadece Coğrafya..
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic