Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Büyük bir adam  (Okunma Sayısı 1577 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Gök Kurt
Yeni üye
*

Performans: 11
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 06 Haziran 2008, 13:34:20 »

BÜYÜK BİR ADAM

Sene 1938, 10 Kasım...İstanbul Üniversitesi'nde saat 9'u 5 gecenin meşum haberi duyulmuş.Bir Alman profesor var, huku fakultesinde duymus, sasırmıs.Derse girsin mi girmesin mibir türlü kara veremiyor.O sırada aklına rektöre müracaat etmek gelir.Kalkar yanına gider.Aralarında su konusma geçer.
''Efendim, mütereddim.acaba ne yapsam?
''Sizde böyle büyük bir adam ölünce ne yaparlarsa,onu yapın.''
İşte o zaman Alman profesör kollarını iki yana sarkıtarak
''Bizde bu kadar büyük adam ölmedi ki, ''der.

Kaynak:Ataürk'ün Nükteleri-Fıkraları -Hatıraları/A.Tekin Büyükutku

VATANIMIN TOPRAĞI TEMİZDİR

Kral Edward İstanbul'a geldigi zaman,yatından bir motora binerek Dolmabahçe Sarayı'na yanaştı.Atatürk de rıhtımda onu bekliyordu.Deniz dalgalı idi.Kral'ın bindigi motor inip cıkıyordu.Kral Edward rıhtıma çıkmak istedigi bir sırada eli yere değdi ve tozlandı.o sırada atatürk de Kral' rıhtıma almak üzere elini uzatmış bulunuyordu.Bunu gören Kral bir mendille elini silmek istediği bir anda Atatürk:
''Vatanımın toprağı temizdir, o eliniz kirletmez!'' diyerek elinden tutup rıhtıma çıkariverdi.

“Söylesem tesiri yok;

sussam gönül razı değil”

Fuzuli
uğur01
Uzman Üye

Performans: 168
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 06 Haziran 2008, 14:14:26 »

ilkini siteye ben açmıştım
ikincisini okurkende çok gururlandım
paylaşım için teşekkürler

İnsan topluluğu kadın ve erkek denilen iki cins insandan mürekkeptir. Kabil midir ki, bu kütlenin bir parçasını ilerletelim, ötekini ihmal edelim de kütlenin bütünlüğü ilerleyebilsin? Mümkün müdür ki, bir cismin yarısı toprağa zincirlerle bağlı kaldıkça öteki kısmı göklere yükselebilsin?
                      M.K.ATATÜRK
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic