Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Celal ŞENGÖR'den Çok Hoş Bir Sırrı ERİNÇ Yazısı  (Okunma Sayısı 6874 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
ugur19
Moderator

Performans: 991
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 29 Ocak 2009, 22:44:53 »

Forumda aradım ama yazıya rastlamadım.Umarım daha önce paylaşılmamıştır.Celal ŞENGÖR Hocamızın Sırrı ERİNÇ Hocamızı harika bir üslupla anlattığı hoş bir yazısı.

ZÜMRÜTTEN AKİSLER

A. M. Celal Şengör

Derste benden başka hazır bulunanların hiçbiri Sırrı Erinç’i tanımak şansına sahip olamamış öğrenciler. Ama hepsi onun dolaylı öğrencisi! Her biri Hoca’nın kitabını okuyarak onunla konuşma imkânını buluyorlar. Hepsi rahmetlinin anlatım tarzına, anlatımın açıklığına, sunulan bilginin zenginliğine hayran.

Sırrı Erinç Ölmedi mi?

Dün bu soruyu derste Fatma sordu. Ders, jeolojide dış olaylar ile ilgili bir lisansüstü dersi, konumuz da kıyı morfolojisiydi. Ders esnasında Gizem, kıyı yer şekilleri hakkındaki sunumunu yapıyor, geri kalanımız da sık sık sözünü keserek bazı alt konuları detaylandırıyor, ona sorular soruyor veya bazı noktalara itiraz ediyorduk. Bu arada sık sık merhum Sırrı Hoca’nın da adı geçiyordu. “Hoca’nın sınıflamasına göre...” veya “Hoca’nın dediğine bakılırsa...” veya “Hoca burada şunu eleştiriyor..” gibi sözler edilirken, Fatma birden “Bir dakika yahu: Sırrı Erinç ölmedi mi?” diye soruverdi ortaya. Ben de hüzünlenerek “Maalesef yedi sene önce bizi bıraktı gitti” dedim, “de nereden aklına geldi şimdi bunu sormak?” Fatma da “Ben de öldüğünü biliyordum da, hani sanki Sırrı Bey ölmemiş gibi konuşuyoruz.”

Fatma sözlerini bitirmeden, elim masanın üzerindeki telefona gitti ve hemen rahmetli Hoca’nın sevgili eşi, kıymetli Vahide Teyzemizi aradım. “Vahide Teyze” dedim, bizim Fadime soruyor, Sırrı Erinç ölmedi mi, diye. Sorusunun sebebi de, şimdi yapmakta olduğumuz ders esnasında rahmetliden sanki hayattaymış gibi bahsetmemiz!”

Vahide Teyze buna çok memnun oldu. O doğal olarak yarım yüzyıldan fazla eşi olarak sevip saydığı kişinin anısını yaşatıyor. Bizler de hocamız olan büyük coğrafyacının. Gerçekten de hele bu sömestr, rahmetli Hoca istisnasız her ders bizimleydi. Onun ders kitabını kullandık (1968 ve 1970 yılları arasında ikinci baskısını yapmış iki ciltlik jeomorfoloji kitabı, bence hâlâ dünyadaki en iyi jeomorfoloji ders kitabıdır). Biz birinci cildinin 1980’de yapılan üçüncü baskısıyla, ikinci cildin 1970’te yapılan ikinci baskısını kullanıyoruz. Her konuda bu tarihten sonra yapılan gelişmeleri gözden geçiriyoruz, ancak rahmetli Hoca’nın konuları sunuş tarzı, yöntemi ve muhtelif jeomorfolojik süreç ve şekiller hakkındaki fikirleri hâlâ geçerli. Derste benden başka hazır bulunanların hiçbiri Sırrı Erinç’i tanımak şansına sahip olamamış öğrenciler. Ama hepsi onun dolaylı öğrencisi! Her biri Hoca’nın kitabını okuyarak onunla konuşma imkânını buluyorlar. Hepsi rahmetlinin anlatım tarzına, anlatımın açıklığına, sunulan bilginin zenginliğine hayran. Derste yeni bilgiler ışığında jeomorfolojik süreçleri tartışırken ister istemez sık sık Sırrı Bey’in fikirlerinden bahsetmek gerekiyor, onun konuşulan süreçler hakkındaki makalelerini gözden geçirmek, orada anlatılanları tartışmak icab ediyor. Ben rahmetliyle yayınlama fırsatını bulamadığı çeşitli konular üzerindeki konuşmalarımızı naklediyorum. Ve işte bu tartışmalar esnasında sanırsınız ki Sırrı Bey bizzat sınıftadır veya yanımızdan yeni ayrılmış, az sonra dönecektir.

Bugün bir saat akşam yemeği arası hariç dört saat sürekli ders yaptık. Çocuklar yanımdan ayrıldıktan sonra, ben rahmetli Hocamla yalnız kaldım.

Sırrı Bey’le “birlikte olmak” bana tasviri imkânsız bir huzur veriyor. Bugün de öyle oldu. Aklım lise günlerime dönüyor, kendisiyle tanıştığım günlere. O günlerde tek arzum iyi bir jeolog olabilmekti. Bugün de aynı arzuyu taşıyorum. Hem bu arzunun içimde kökleşmesinde, hem de onu gerçekleştirmek için yapılması gerekenleri gerçekleştirmemde Sırrı Bey’in sürekli ve iştiyakli yardımını gördüm. Galiba elde ettiğim başarıları paylaşmaktan en çok hoşlandığım insandı. Aile üyelerim arasında yaptıklarımı anlayacak kimse yoktu. Rahmetki İhsan Ketin ise sakin tabiatı ile az tepki veren bir insandı. Sırrı Bey ise heyecanlı ve heyecanını karşısındakine verebilen bir insandı. Bugün, artık bedeni ortada olmayan sırrı Hocamla yazdıkları ve hatıralarım vasıtasıyla sohbet ediyorum. Her sohbetten sonra yeni bir yaşam zevki tazelemesi olmuş oluyor.

Bugün de öyle oldu. Akşam da hoş bir tesadüf MGM Movies kanalında François Truffaut’nun ölümsüz eseri Vahşi Çocuk (L’enfant sauvage) vardı. Truffaut’yu Dr Jean-François Itard olarak seyretmek, Cuvier’nin adının da anıldığı filmde aydınlanmanın biliminin havasını teneffüs ederken Vivaldi’yi dinlemek sanki rahmetli Sırrı Hoca’yla geçirilen tatlı bir öğleden sonradan sonra yapılacak en hoş şeydi.

Yarın gene günümüz Türkiye’sinin beni kahreden gerçekleriyle yüzleşmek için güç ve cesaret topladım. Sırrı Erinç Hocama, Dr. Jean-François Itard’a ve Truffaut’ya şükran borçluyum. İyi ki vardılar. Tek arzum, arkamdan “iyi ki vardı” dedirtebilecek birşeyler yapabilmek. Sırrı Hoca gibi, ölümünden sonra ölmeyi reddedenlerden olabilmek!

BİLİMLERİN KRALİÇESİ COĞRAFYA...
albedo
Genel Moderator

Performans: 1558
Çevrimdışı Çevrimdışı

Kemal Akalın

« Yanıtla #1 : 29 Ocak 2009, 23:34:43 »

coğrafya coğrafya..sevenin neden çok sevdiği anlaşılıyor sanırım..

Tekirdağ KNG MTAL Coğrafya Öğretmeni                             Lodos, herşeyi titretiyor...
Köksal AYDIN
VIP Üye

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 30 Ocak 2009, 07:03:44 »

Celal hocayı derinden etkilemiş gerçekten.Her öğretmeni bu şekilde etkileyen birisi vardrı aslında.Beni de dersanedeki yıllarımda Ayhan Sivrikaya diye bir Coğrafya öğretmeni etkilemiştir.COğrafyayı seçmemde onun büyük etkisi olmuştur.Kulakları çınlasın!

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
karakaya291
Sürekli Üye

Performans: 53
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 30 Ocak 2009, 12:24:28 »

güzel gören güzel düşünür.coğrafya bilen daha güzel görür.
flora
Üye
**

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 06 Eylül 2009, 19:00:29 »

Sırrı Erinç in öğrencisi olduğum için çok mutluyum. Üniversitenin ilk günü bize slaytla İzlanda yı anlatmıştı.Ağzımız açık dinlemiştik.
         İyiki vardın hocam....
EMTACO
Yeni üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 02 Nisan 2010, 21:20:18 »

Dört yıl boyunca Sırrı Hocamın derslerini dinlemiş olmakla gurur duyuyorum. jeomorfolojiye O nun kadar hakim ve O nun kadar iyi anlatan birine rastlamadım. meslek hayatım boyunca jeomorfoloji konularını hep O nu örnek alarak anlatmaya çalıştım. Allah mekanını cennet etsin. Celal Hoca ile şahsen tanışmadım. ama sırrı Bey ile ilgili yazısı çok güzeldi. Teşekkürler celal Hocam.                                    M. Kıvrak
cpl
VIP Üye

Performans: 10
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 02 Nisan 2010, 23:29:59 »

ne zaman okullarda Sırrı Hocamızın , Hayati Doğanay hocalarımızın kitapları kaldırıldı .o günden beri ders kitaplarının tadı kalmadı. Son kitaplara hiç bir şey diyemiyorum.
Badem303
VIP Üye

Performans: 18
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 03 Nisan 2010, 13:18:06 »

Gerçektende öyle.. Ama Celal Şengör gibi  bilim insanlarıda kalmadı. Ben dinara İst üniv Jeofizik bölümü ile gitttim. İsmini vermek istemedigim bir hoca resmen coğrafyacılar bir şeyden anlamaz gibi tavırlara girdi.  İşte 2 kiş arasında ki fark biri yardımlaşmayı destekleyen bir yer bilimci, öteki ise maalesef..
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic