Coğrafya Biz Forum
21 Mayıs 2012, 23:47:20 *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.
E-posta adresinize aktivasyon iletisi gelmediyse lütfen buraya tıklayın.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Image and video hosting by TinyPic

Duyurular: Forum cevaplarının sol tarafında yer alan Performans, üyenin faaliyetlerinin diğer üyeler tarafından değerlendirilmesidir. Üyenin olumlu faaliyetlerini  + ile değerlendirebilirsiniz. (Mesaj sayınız 10'un üzerine çıkınca)
 
   Ana Sayfa   Yardım Ara Takvim Son Konular Giriş Yap Kayıt  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: A.11.4 DERS PLANI  (Okunma Sayısı 5038 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
salp

VIP Üye
******

Performans: 813
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 1525


ANADOLU ERKEK LİSESİ


« : 14 Ekim 2007, 21:33:20 »

 ANADOLU ERKEK LİSESİ COĞRAFYA 11   DERS PLANI ( 4)
 
Dersin adı   Coğrafya   Sınıf  11   Süre: (45’x2)       Tarih 15-19 ekim
Öğrenme Alanı   A.DOĞAL SİSTEMLER
Konu    Suyun kontrolü

   
 
    
Öğrenci Kazanımları
/Hedef ve Davranışlar    A.11.4 Bir yerin iklim verileri ve topoğrafya haritalarını ilişkilendirerek hidroelektrik güç potansiyelini belirler. 
Ünite Kavramları veSembolleri /Davranış Örüntüsü    Hidroelektrik,Debi
Coğrafi Beceriler:    Topoğrafya haritalarını okuyabilma
Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve Teknikleri    Anlatım, soru cevap, Kavram haritası oluşturma, beyin fırtınası, sunum yapma, Araştırma, problem çözme
Kullanılan Eğitim Teknolojileri-Araç, Gereçler ve Kaynakça
(Öğretmen - Öğrenci)   Ders kitapları, yardımcı kitaplar, duvar haritası  Atlaslar, grafikler, resim ve  fotoğraflar, broşürler, afişler, Bilgisayar,  İnternet, gazete ve dergi haberleri, animasyonlar
Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri   Sözel-Dilsel     Hidroelektrik  hakkında kompozisyon, şiir vb yazılabilir
   Doğacı     Doğal enerji kaynaklarını ve önemini çevreci bir bakışla tanıyabilme.
   Sosyal-Kişiler Arası   
   Mantıksal-Matematiksel       Akarsulardan çeşitli alanlarda yararlanma
   İçsel-Bireysel      
   Görsel-Uzaysal   Konu ile ilgili hazırlanan sununun izlenmesi
   Müziksel-Ritmik   
   Bedensel-Kinestetik    Konuyu açıklayıcı hareket zinciri oluşturulması.
KAVRAMLAR:
  Hidroelektrik:Su gücünden elde edilen enerji
 Debi:Bir akarsuyun  yatağının herhangi bir yerinden 1 saniyede akıttığı toplam su miktarının m küp cinsinden değerine denir.     
  1.DERS:Kavramlar öğrencilere  verildikten sonra. Barajların   avantaj ve dezavantajlarının tahtaya yazılması için beyin fırtınası yaptırılır.Buna göre yararları 1.Sulama ve kullanma suyu sağlar. 2.Tarımda sulama suyu sağlar. 3.Enerji üretimi sağlar 4. Çevrelerindeki turizm potansiyelini artırırlar 5. Balıkçılık gibi yeni ekonomik kaynaklar sağlarlar 6.Ani su baskınlarından korur.
Zararları:1. Bazı endemik bitki ve habitat alanlarının yok olmasına yol açabilir. 2.Bir çok tarihi eser ve kent sular altında kalabilir. 3Yeni yerleşim alanları sular altında kalınca önemli nüfus göçleri yaşanır.
 Bu bilgiler verildikten sonra ;Hidroelektrik baraj çeşitleri öğrencilere vurgulatılacak.

2.Ders:Bu derste Hidroelektrik santrali için neler önemlidir  sorusu sorularak, kitaptaki Borçka santrali birlikte incelenmeye başlanılır.İklimin baraj yapımındaki önemini kavratabilmek için özellikle Borçka ve Yusufeli ilçelerine ait meteorolojik veriler incelenir.Bu inceleme sırasında şu sorulara cevaplar istenir.
1.Her iki merkezin yağış miktarı ne kadardır?
2.Yağışın yıl içindeki dağılışı nasıldır?
3.Yağışın şekli nasıldır   4.Bu merkezlerin yağış özellikleri  akarsuların debilerini ve rejimlerini nasıl etkiler? 
Bu sorulara verilen cevaplar irdelenerek barajların yapımı için ilk önemli verinin iklim özeliği olduğu vurgulanır

Topoğrafik özelliklerin önemi ise diğer haftaya yapılacaktır.
 BÖLÜM III   
Ölçme-Değerlendirme
•  Bireysel öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme
   Değerlendirme
•  Grupla öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme
   Değerlendirme
•  Öğrenme güçlüğü olan öğrenciler ve ileri düzeyde öğrenme hızında olan öğrenciler için ek Ölçme-Değerlendirme etkinlikleri   1. Hidroelektrik nedir?     
2.Debi nedir*?
3.Bir akarsu debisini etkileyen başlıca faktörler nellerdir?
4.Bir akasuyun rejiminin düzenli veya düzensiz olmasını etkileyen temel unsur nedir?
5.Hangi alanlar baraj yapımına daha uygundur?
6.Barajların ne gibi yararları ve zararları vardır,ülkemizde buna örnekler var mıdır?
7.Ülkemizin hidroelektrik enerji  potansiyeli hakkında kısaca bilgiler veriniz?
8.Hidroelektrik enerji potansiyeli hangi bölgelerde fazla ,hangi bölgelerde azdır?
Dersin Diğer Derslerle İlişkisi    Fizik ve Kimya öğretmenleriyle işbirliği
BÖLÜM IV   
Planın Uygulanmasına İlişkin Açıklamalar   Konu ……….. ders saatinde işlenmiş, gerekli değerlendirmeler  yapılarak amacına ulaşmıştır.
Aksayan yönler:…………………………………………………………………………………
     
  Sacit ALP    Murat  Çağlayan     
 Coğrafya öğretmeni     Okul müd.
   
Logged
Coğrafya Biz Forum
« : 14 Ekim 2007, 21:33:20 »

 Logged
zebercet

Üye
**

Performans: 12
Online Online

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 79



« Yanıtla #1 : 05 Mart 2008, 20:44:26 »

teşekkürler çok yararlı oldu müfettişler varda
Logged
zozcan

VIP Üye
******

Performans: 266
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 1190



« Yanıtla #2 : 05 Mart 2008, 20:48:21 »

Paylaşım için teşekkürler sevgili salp kardeşim, emeğinize sağlık.
Logged

Coğrafya, bütün bilimlerin bileşkesidir.
timdo21

Yeni üye
*

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 39



« Yanıtla #3 : 30 Kasım 2009, 20:36:12 »

Paylaşım için teşekkürler sevgili salp kardeşim, emeğinize sağlık.
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2006-2008, Simple Machines XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu!
Coğrafya Biz 2003-2012 © | Sadece Coğrafya | Sitemap | Forum Haritası

Sitemizde bulunan tüm içerikler tamamen tanıtım amaçlı olup, Hak sahipleri tarafından site yönetimine bildirilen dosyalar, paylaşımdan kaldırılacaktır.
Uzmanweb Net coğrafya
Bu Sayfa 0.122 Saniyede 26 Sorgu ile Oluşturuldu