Sayfa: [1] 2 3 ... 5   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Zambak Yayınları 11. Sınıf Kitabı  (Okunma Sayısı 39910 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Melik
VIP Üye

Performans: 123
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 18 Ekim 2007, 14:14:05 »

Arkadaşlar. Zambak Yayınları 11. sınıf yardımcı ders kitabı çıkmış. Kitabı hemen aldım. Kitabın yine çok güzel olduğu kanaatindeyim.. Kitapta bolca etkinlik, cevaplı testler ve bulmacalar var. Konu anlatımı ve bu anlatım içindeki çözümlü örnekler doyurucu olmuş. Her öğretmende ve öğrencide mutlaka bulunması gereken bir kitap. Kitapta emeği geçen yazar arkadaşları kutlamak lazım.
tkarali
VIP Üye

Performans: 19
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 18 Ekim 2007, 14:48:07 »

Adres ve telefonlarına nasıl ve nerden ulaşabiliriz
Melik
VIP Üye

Performans: 123
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 18 Ekim 2007, 14:52:23 »

tkarali hocam. Kitap tanıtım bölgesinde Zambak yayınlarına ait bilgiler var. Oradan bakabilirsiniz. Ben kitapçıdan aldım.(NT mağazasından)
Macer
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 18 Ekim 2007, 15:08:01 »

çooook teşekkür zamanlamanız harika
ahmetselim
VIP Üye

Performans: 143
Çevrimdışı Çevrimdışı

Özcan KULAKSIZ Üsküdar Mithatpaşa M.T.A.L

« Yanıtla #4 : 18 Ekim 2007, 15:53:14 »

zambak yayınlarını yazarları her zamanki gibi bu kitaplarıda en iyi şekilde hazırlamışlardır başta hakan öcal hocamız olmak üzere emeği geçen tüm arkadaşlarımıza teşekkür ederiz ö.kulaksız

"Tereddüt edersen bacakların seni taşımaz. “Yürüyeceğim” de, bas ve yürü!"
DoguateS
Doğu ATEŞ
VIP Üye

Performans: 1781
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #5 : 18 Ekim 2007, 16:48:47 »

Değerli Melik hocam
Artık üç aşşağı beş yukarı birbirimizi tanıdığımızı düşünüyorum. Beni artık daha da iyi anladığınızı bir çok konuda ve hak verdiğinizi düşünüyorum. Kitap meselesi her zaman vurguladığım gibi başlıbaşına ayrı bir iş türüdür. Ve kendine özgü kuralları vardır. Bu kurallar öğretmenliğin içerdiği hiç bir kurala benzemez. Diğer taraftan sizin bu kurallara uymanız tek başına hiç bir şey için yeterli değildir. Kişisel bilgi ve donanımın yanı sıra teknik bilginizin ve çok daha önemlisi kitabı hazırlayacak olan kurumun donanımı  önemlidir. Bu duruma altyapı diyoruz. Bir de bunun üstüne kurulan üst yapı var ki; işte burada daha da karmaşık kapitalist ilişkiler ağı işin içine girer. Kastettiğim dağıtım ağı, reklam ve pazarlama meselesidir. Bu ikisi eşgüdümlü çalıştığında bütün piyasayı ele geçirmek mümkündür. Ancak altyapıda sorun olsa da üst yapı  sağlamsa herkes her kitabı bu ülkede yüzbinlerle ifade edilecek rakamlarda satabilir. Ki bunun örnekleri pek çoktur. Sizin de bildiğiniz gibi bizlerin de öğrenciliğinde kitaplarımızı coğrafya ile alakası olamayan kişiler yazmıştı.

Bu noktada kitap ve bilimsel eğitim materyali üretiminde zambak ya da daha net ifade ile Gökkuşağı Eğitim Yayıncılık ailesinin en tepede olduğunu söylemek doğru olacaktır. Gerek altyapı gerekse de üstyapı ile bu kurumun kitaplarının satılmaması mümkün değildir. Özellikle 1997 den  bu  yana coğrafya alanındaki tahakküm ve çalışma üretiminin bu denli fazla olmasının nedenini gerek diğer yayın gruplarının altyapı yetersizliklerinde gerekse de bu kurumun dağıtım ağı ile toplumsal-siyasal ilişkiler ağını mükemmele yakın biçimde organize etmesiyle açıklayabiliriz. Gördüğüm kadarıyla bu tahakkümünüz on yıl daha sürecektir.

Materyallere gelince... Ben bunun sanırım ilk kısımları olarak zirve dergisinde basılan bölümleri inceledim. Çok şaşırmadım. Çünkü daha kitap bizim okula ulaşmadan (Ankara lisesi) zirve dergisinin dizgi servisine ulaşmıştı. Bunu ciddi bir skandal olarak tarihe not düşmek gerekse de bizim elimizde buradaki durumu açıklayacak deliller bulunmadığından birşey söyleyemiyoruz. Ancak gördüğüm kadarıyla bunu bütün samimiyetimle söylüyorum ki aynısını 9 ve 10. sınıfların yeni baskılarında da söylemiştim. MEB yazarları, Gökkuşağı yazarlarını geriye çekmektedir. Eğer yayın grubunuz MEB yazarlarının izinden gitmekte ısrarcı olursa önümüzdeki sene çok muhtemelen Esen yayınları coğrafya piyasa payının yarıya yakınını gökkuşağının elinden alacak.

Zambak yazarları, dürüstçe söylemek gerekirse hem altyapı hem üstyapı bakımından MEB yazarlarının fersah fersah üzerindedir. Ancak ne olduysa son kitaplarda sanki MEB kitaplarının bir etkinlik çözümleri kitabı gibi hava oluştu. Bu havayı oluşturan yine zambak yazarlarıdır. Eğer MEB yazarlarını takip etmek yerine kazanımları esas alıp program üzerinden giderlerse piyasayı yine sallayacakları ki bunu beş-altı yıl evvel yapmışlardı. Yine yapabilirler... Çünkü bu teknik altyapı güç ve dağıtım ağına sahip başka hiç bir kurum yok. Ha bu söylediklerim zambak yazarlarının her yazdığının çok iyi olduğu anlamına gelmez. Ama yine de şu an için en kaliteli materyalleri zambak hazırlamakta...

Ben buraya bu grubun (sanırım 20 civarı farklı adla çıkıyor kitapları) yayınları ile ilgili genel eleştirlerimi yazmak istiyorum. Artık iyice tanıştığımız için beni dava etmeyeceklerini umuyorum....

Zambak adıyla çıkan MEB yardımcı kitaplarında karasızlık var. Şöyle eğer kitaplar yapılandırmacı yaklaşıma uygun yapılacaksa konu anlatım ortadan kalkmalıdır. Eğer konu kitabı olacaksa bu denli bazıları artık lüzumsuza kaçan etkinlikler içerikten çıkarılmalıdır.

Güven der adıyla çıkan 9-10 kitaplarının her ikisi de bence olmamış. Olmamış bir eleştiri değildir. Öznel ve subjektif bir ifadedir. Ancak benim kastettiğim artık bu tip kitapların mazide kaldığıdır. Çünkü tümüyle eskiye bağlı kalınmış, her hangi bir yenilik yapılmamıştır. Bu çalışmalardaki en temel mantık hatası test içerikli, klasik bir dersane kitabında Doğru-Yanlış gibi bu işe hayatta uymayacak bir etkinlik tipinin kullanılmasıdır.

Güven-Der (FEM adıyla çıkan da aynısı) adıyla çıkan kitaplar içinde en iyisi bence ÖSS Konu anlatımlı kitabıdır. İçeriği, eski müfredata son derece uygun olması ve genel olarak içerik hatası bulunmaması nedeniyle kendi kapsamı kitaplar içinde en iyisidir.

Güven Der KPSS hazırlık kitabı ise bu yayın grubunun bu güne kadar benim gördüğüm en kötü çalışmasıdır. Çünkü KPSS sınavının ÖSS olmadığını henüz anlamamış, buna bağlı olarak da ÖSS konu anlatımının bir özeti (Türkiye Coğrafyasının) gibi bir metin ortaya çıkmış. Aşırı kısa ve içerik bakımından pek zayıf bir çalışma olmuş. Bu seneki baskısında bir değişiklik yapacaklar mı bilmiyorum ama yapmaları iyi olur.

Genel olarak kitapların tümündeki ana hata (bir hata bütün etkinliklerde yapılmaktaysa bu hata olarak kabul edilemez) fotoğraf ve şekil altyazılarının organizasyonudur. Her fotoda veya şekilde alt yazı olacak diye bir kural yoktur. Eğer illa da altyazı olacaksa bu altyazı şekille ilgili ve tamamlayıcı özellikte olmalıdır. Buna yazarlarınızın dikkat etmesi ve çalışmalarını bu noktada gözden geçirmesi gerektiğini düşünüyorum. Benzer şekilde örneğin konu anlatımlı kitapta tarım ürünlerinin son yıllardaki üretim miktarları sürekli tablo ve grafik olarak verilmiştir. Bunların üretim toplamlarının verilmesinin hiç bir etkisi yoktur. Görsel açıdan hoş olan bu çalışmalara hiç bir öğrenci bakmamaktadır. Bunun yerine yazarlarda iyi bilir ki tarımsal dağılış haritalarını bölge bazında yapmak gerekir. Fakat bu tip bir çalışma çok büyük emek ve zaman istediğinden bu bölümler toplam üretim miktarları verilerek geçiştirilmiştir. Bu noktayı da dikkate sunarım.

Yayın grubunun bir de şunu asla gözden çıkarmamaları gerekir diye düşünüyorum. Şu anda en çok insanın ulaştığı kitapları üreten sizler olduğunuza göre sorumluluğunuz çok büyüktür. Hem yaptığınız hatalar çok geniş kitleleri etkiler. Hem de bilmeden yapacağınız yanlışlar sizin kitaplarınızı gerek legal gerekse de initihal yoluyla yeniden kapaklayıp satan kurumlarca da yapılmakta ve basit bir hata tüm kitaplara geçmektedir. Bu noktaya çok dikkat etmenizi rica ediyorum. Çünkü Ankara'da hırsız tip "yazar" dediğimizi pek çok sözde coğrafya yazarı sizin kitap ve sorularınızın cümlelerini değiştirerek bu işi iyi kötü götürmektedir. Özellikle dersane piyasasındaki yanlışlıklar öyle bir noktaya geldi ki hatanın kaynağını bile bulmak çoğu zaman mümkün olmuyor.

Son olarak da neden her sene çıkan bütün kitaplara ki bunun içinde sadece benim bildiğim en az beş-altı tane var aynı yazarların adı veriliyor. Gerçekten bu arkadaşlarımızı kutlamak lazım üretkenliklerinden dolayı. Ancak bir yazarın sezonda beş ayrı firma ismi ile yirmi kitap yazıyor olmasını hem bilimsel hem de etik açıdan doğru bulmuyorum. Ayrıca bu durum yazarlarda isim yıpranması yaratması bakımından da sakıncalıdır.

Sitemizi yakından takip eden değerli meslektaşlarıma duyurulur. Sanki Melik hocama yazıyormuşum gibi oldu ama o beni artık tanıdığı için sözlerimin ne kadar samimi olduğunu da anlamıştır.
Saygılarımla...

Doğu ATEŞ

geoo
Yeni üye
*

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 18 Ekim 2007, 18:22:58 »

Zambak yayınları cografya10 kitabını daha öce almştım ve çok beğendiğimi belirtmek isterim. Zamak yayınları öteden beri farklı ve özgün sayfa dizaynı ile bir nebzede olsa yabancı cografya kitaplarını yakalamıştır. Eminimki cogafya11 kitabıda çok kalitelidir. ilk iim yarın bu kitabı almak olacak. bigilendirme için teşekkür ederim.
M.Sami KÖROĞLU
Admin
Site Yöneticisi

Performans: 2999
Çevrimdışı Çevrimdışı

Adıyaman

Site
« Yanıtla #7 : 18 Ekim 2007, 21:03:21 »

Coğrafya 11 ile ilgili piyasada fazla kaynağın bulunmamasından dolayı kaynak konusunda ihtiyacı karşılamada büyük bir açığı kapatacağı kanaatindeyim.

Emeği geçenlere teşekkürler.

elifim
Sürekli Üye

Performans: 12
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 18 Ekim 2007, 22:07:33 »

Zambak yayınlarının daha önce fiziki coğrafyasını almıştım ve gerçekten güzel bir kaynak.Şuan kullandığımız (aslında kullanmadığım desem daha doğru olacak) kitaplar gerçekten ancak bu kadar kötü hazırlanmış olabilir.Allahta sunular ve coğrafya biz ve okulda görüntü odası varda konuları bir bütünlük içinde verebiliyoruz.

Taş yeşermez gelmiş de olsa nevbahar,                 Toprak ol da bak ne güller açar...                         Taş gibiydin,çok gönül yıktın yeter,                      Toprak ol da üstünde hoş güller biter.                   MEVLANA
büget
VIP Üye

Performans: 109
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #9 : 19 Ekim 2007, 10:22:24 »

Doğu hocamın çok yerinde bulduğum tespitlerini yürekten katılıyorum. Müfredata uyacağız diye test kitaplarında doğru-yanlış gibi bir seçenek oluşturmayı çok doğru bulmuyorum. Hatta öğrenciyi düşünmeye ve analiz yapmaya sevkeden ucu açık soruların kullanılması daha doğru olur diye düşünüyorum. Görsellik anlamında evet ama içerik ve kavrama düzeyine de dikkat etmek gerekir. Tüm emeği geçenlere teşekkürler ve başarılar diliyorum. Daha iyisini yapana kadar devam.   

OĞUL;
Bilirmisin ?
Kışı çok serttir bizim oraların, acımasız ve şevkatsız
Tıpkı yaşadığım hayata benzer,
Duvarları taştan, harcı çamurdan,
Çatısı söğüt dalı üzerine boyumca topraktan...
sedir
Uzman Üye

Performans: 19
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 19 Ekim 2007, 10:25:28 »

arkadaşlar ben 10.sınıfta zambak yayınlarının coğrafyasından ziyade birey yayınlarının 10.sınıf coğrafyasını daha çok beğendim.Çünkü zaten etkinlikler meb kitaplarımızda var.sanki onu takip etmiş. Bir sürü renkli basım resimler ,etkinliler ...kısacası beni boğdu.ama diğerinde biraz daha özgün ve test sayısı daha fazla.
SAPMAZ
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 19 Ekim 2007, 21:19:57 »

ZAMBAK YAYINLARININ 9,10,11. SINIFLARA AİT KİTAPLARINI BEN DE ALDIM.BU KİTAPLARI HAZIRLAYANLARI TEBRİK EDİYORUM MEB EKİBİNİN DE COĞRAFYA KİTAPLARINA BİRAZ DAHA BİLGİ KATMALARINI TAVSİYE EDİYORUM.ÖZELLİKLE MESLEĞE YENİ BAŞLAYAN ARKADAŞLARIMIZA KATKISI OLACAĞI KANAATİNDEYİM.
fuzuli
Genel Moderator

Performans: 1266
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 19 Ekim 2007, 21:20:41 »

nt mağazasına sordum daha kitap gelmemiş gerçekten 11.sınıf dersinde kaynak sıkıntımız önemli

Bazıları dünya sadece kendi etrafında dönüyor zanneder...
cumhurabay
cumhurabay
VIP Üye

Performans: 225
Çevrimdışı Çevrimdışı

yaşadığımız her şeyde izi olan bilimciyiz.

Site
« Yanıtla #13 : 19 Ekim 2007, 21:50:16 »

syn sapmaz hocam lütlen forumda küçük harf kullanalım
zambak yayınlarının 11. sınıf kitabı benimde elime ulaştı.
müfredata yeni giren konuların yazılması oldukça zor bir iştir. baskı kalitesiyle anlatım tarzıyla etkinlikleriyle meb kitaplarındaki boşluğu dolduracak güzel bir kitap olmuş kitapta emeği geçen arkadaşlarımı kutluyorum. başarılarının devamını diliyorum.

ökümen
Yeni Üye
*

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 20 Ekim 2007, 14:05:39 »

Zambak 11. sınıf kitabını  Üsküdar'daki NT mağazasından bugün aldım. Kitap bu kadar kısa bir sürede oldukça başarılı bir şekilde hazırlanmış. Etkinlikler, ölçme değerlendirme testleri, cevaplı testler benim ve öğrencilerimin ihtiyacımı karşılayacak nitelikte
Kitapta emeği geçen herkese başarılar diliyorum ve çalışmalarının devamını bekliyorum
Sayfa: [1] 2 3 ... 5   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic