Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: yeni 11 sf 2 de yanlışmı yazılmış acaba  (Okunma Sayısı 7429 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
HAKB
Uzman Üye

Performans: 42
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 20 Eylül 2007, 16:00:55 »

yeni 11 sf 2 de yanlışmı yazılmış acaba aynen yazıyorum."yapılan araştırmalar canlıların toprak yüzeyinden yaklaşık 10m derinliğe ve 120 m yüksekliğe kadar yaşayabildiklerini göstermiştir" cümlesi yanlış olmalı ben biyosferde 16 20 km biliyordum
erten
VIP Üye

Performans: 14
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 20 Eylül 2007, 16:45:54 »

Araştırmak gerekli.Müfradatın büyük kısmı bizim öğrendiklerimizle,örtüşmüyor.
tamamen farklı.Çalışmaya,araştırmaya devam.
DoguateS
Doğu ATEŞ
VIP Üye

Performans: 1781
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #2 : 20 Eylül 2007, 17:19:19 »

Bilimsel anlamda canlılıktan kasıt mikroorganizmalardan kompleks varlıklara kadar değişim gösterir. Bu bakımdan verilen bilgi yanlıştır. Benim de dikkatimi çekti ama acaba başka bir şey mi kastediyorlar diye düşündüm...

bed
Uzman Üye

Performans: 108
Çevrimdışı Çevrimdışı

BİZE HERYER COĞRAFYA

« Yanıtla #3 : 20 Eylül 2007, 19:11:05 »

kanımca orada belirtilen şey şu;zeminin 10 m altı ve zeminin 120 m üzeri.mesela 2000m yükseltide bir yer düşünürsek orada canlılar(doğal)2120 m ye kadar yaşam alanı oluşturur.bu 1000m için farklı olur.16-20 km ye kadar yaşayabildikleri doğrudur.ancak yaşam alanı olarak seçilen alan kitapta verilene uygundur.

Bülent Ecevit Demirci                                          
URLA HAKAN ÇEKEN ANADOLU LİSESİ
İZMİR                   TS
undertaken
Deneyimli Üye

Performans: 169
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 20 Eylül 2007, 20:09:18 »

valla bence bu derse biyoloji öğretmenleri yada çevre mühendisleri girsin biz ünversitede böyle şeyler öğrenmedik ama yinede araştırmaya ve çalışmaya devam... Smiley
XmgX
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 07 Ocak 2008, 17:50:46 »

Zaten coğrafya kitabımızın ilk konuları biyoloji ile daha alakalı.Müfredatın bu kısmının yanlış seçildiği düşüncesindeyim...
piramid
Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 07 Ocak 2008, 18:03:50 »

Arkadaşlar  11. sınıfın ilk konuları  biyoloji değil, biyoloji ile coğrafyacıların  ünivesitede ortak  gördükleri ekoloji dersinin  konularıdır.  Bu ilk  konular  eski müfredatımzda  da  vardı.  Eski müfredatta  çevre ve insan  dersinin konularıdır. 
11,sınıfın  2. sayfasındaki "canlılar  toprak  yüzeyinden  yaklaşık 10 m derinliğe  ve 120  m  yüksekliğe  kadar  yaşar " bilgisi  bilmsel bir yanlıştır.  çok tarjikomik bir  durum.  Malesef  kitaplarda  yine bir sürü bilmsel hata ve anlatım  var.  Söz konusu hatanın aynısı  zambak yayınları 11. sınıf kitabında  da  var.. buda bize  gösteriyorki biz ancak birbirmizi taklit ediyoruz  yada  coğrafi bilgilerimiz ezber bilgilerden  oluşmaktadır. iyi bir coğrafi bilgiye sahip kişi bu bilimsel hatayı anında fark  etmelidir diye düşünüyorum.  Umarım bir  gün bu ülkede işinin uzmanı insanlar ders  kitaplarını yazamaya başlar..
zozcan
VIP Üye

Performans: 266
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 07 Ocak 2008, 18:08:16 »

Peki benim de merak ettiğim konu şu; yerin kaç metre derinliğine kadar güneş ışığı etkisini gösterebiliyor?

Coğrafya, bütün bilimlerin bileşkesidir.
piramid
Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : 07 Ocak 2008, 18:11:12 »

Değerli zozcan hocam  güneş  en üst  toprak katmanından yerin altına doğru en fazla 1 m  etkili olabiliyor.sularda  bu 200  metredir.
zozcan
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 07 Ocak 2008, 18:20:34 »

Bendenizin de bildiği bu yönde sevgili Dr. Barkan öğretmenim. Bu soruyu şu açıdan sordum; ışıksız ortamda (yerin 1 metreden daha derin bölgelerinde) canlı yaşamı mümkün mü?

piramid
Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : 07 Ocak 2008, 18:37:54 »

Değerli zozcan hocam  bu konuda  bir netlik yok. Toprak yüzeyden  derine doğru ısınır ve dışarıya doğru  ışıyarak soğur. Bu nedenle toprak  yüzünde  havadaki  kadar  olmamakla  birlikte, günlük  ve mevsimlik  sıcaklık değişmeleri fazladır. derinlere doğru  bu değişimler azalarak, bellirli bir derinlikten  sonra sıcaklık değişmez olur. genel olarak yüzeyin sıcaklık etkileri 10 m derinlere kadar etkili olursada 1,5 - 2 metreden daha drinlere sıcaklı değişimi pek yaşanmaz. genelde ortalama olarak toprak 1 metre derinliğe kadar ısınırken, bu değer yılın ancak en sıcak mevsiminde 10 m derinliğe kadar inebilmektedir. 
toprak derinliğne göre ısıya bağlı olarak  canlıların genel olarak toprağın  1,5 veya  2  metre derinliğe kadar bir yaşam alanı olabileceği düşünülmelidir.
saygılarımla..
Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #11 : 07 Ocak 2008, 18:38:12 »

Bendenizin de bildiği bu yönde sevgili Dr. Barkan öğretmenim. Bu soruyu şu açıdan sordum; ışıksız ortamda (yerin 1 metreden daha derin bölgelerinde) canlı yaşamı mümkün mü?

1 metrenin çok altındada canlı yaşam vardır hocam,bildiğimiz mikroorganizmalardır,bildiğim kadarıyla 10 metre değilde  en fazla 3-4 metre  toprak derinliğinde mikroorganizma bulunu,bu derinlikten sonra yok denecek kadar azdır..

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
zozcan
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 07 Ocak 2008, 18:41:28 »

Açıklamalarınız için teşekkürler Dr. Barkan ve sercanx öğretmenlerim.

piramid
Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : 07 Ocak 2008, 21:38:44 »

rica ederim zozcan hocam.. keşke elimzde  daha kaliteli ve bigi donanımlı kitaplar olsaydı..
hüseyinesrin
Yeni üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 10 Ocak 2008, 20:15:22 »

selam ben lise üçüncü sınıf öğrencisiyim ve yarın coğrafya sınavım var.ne yazıkki coğrafya öğretmenimiz nasıl öğretmen olmuş anlayamıyoruz Sad
10 dk içinde bize verdiği bilgiler kitapla uyuşsada bu yıla kadar öğrendiklerimizle uyuşmuyo ya da hocamız tamamiyle çelişkili şeyler söylüyo.elimizde sağlam notlar yok hiçbirşey yok neye çalışcağımı bilmiyorum.hocamızın ağzından çıkan çoğu şeyi not aldım ama ne yazıkki hocamızda sadece bu konular bizim konumuz değil deyip bişiler anlatıyo ama.kendisi bile anlattıklarına böyle güvenmezken ve bu karışıklık çelişiklikler içinde neye çalışcağımı şaşırdım Sad nüfus politikalarıyla iglili netten bi yazı buldum artık ikinci ve üçüncü üniteyle ilgili faydalı bilgiler bulmaya çalışıcam.birde lise 2 coğrafya kitabındaki bilgilerle bu kitap bazı yerlerde tam tersini söylüyo
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic